آرایشی و بهداشتی

تامپون چیست؟【سال1402】❤️

حتما شما هم تا به حال به عنوان یک خانم از مشکلات رایج دوران قاعدگی از قبیل گذاشتن و تعویض زود پد بهداشتی شاکی شده‌اید. با این که دوران پریودی برای بعضی از بانوان 3 الی 5 روز و گاهی مواقع 8 روز ادامه خواهد داشت، استفاده پی در پی از پد بهداشتی امکان دارد علاوه بر سختی که دارد شما را برای انجام فعالیت‌های به خصوصی محدود کند. اما وجود تامپون به عنوان ابزاری جهت مدیریت میزان قاعدگی به شما این اجازه را می‌دهد تا به راحتی بتوانید ورزش کنید. اگر می خواهید بدانید تامپون چیست؟ و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

تامپون چیست؟

تامپون ماده جذب کننده ای است که جهت توقف و یا جذب کردن ترشحات، درون حفره و همچنین زخم بدن قرار می‌گیرد. این وسیله بسیار پرطرفدار در بازه زمانی قاعدگی خانم ها داخل واژن قرار می گیرد تا بتواند خون قاعدگی را جذب کند. در صورتی که شما تامپون را به طور صحیح وارد کرده باشید دیگر آن را احساس نخواهید کرد.

فرم ظاهری این ابزار بهداشتی استوانه‌ای می باشد که در قسمت ته آن یک نخ مشاهده می‌شود تا بتوان به آسانی جهت خارج کردن از بدن از آن استفاده نمود. جنس این این پد استوانه‌ای شکل از پنبه یا ابریشم مصنوعی می باشد که آن را به صورت یک سرنگ طراحی کرده‌اند. در حقبقت می توان گفت شما در یک نگاه 2 لوله مشاهده می کنید که یکی از آن ها کوچکتر می باشد که به سوی لوله بزرگتر حرکت می کند تا بتوان آن را به آسانی داخل واژن قرار داد. حال با توجه به توضیحاتی که در این مورد در اختیار شما قرار دادیم امیدواریم بطور کامل متوجه شده باشید که تامپون چیست؟

اگر ساکن تهران هستید و در ناحیه تناسلی خود دچار هر گونه عفونت یا مشکلی شدید می توانید از بهترین دکتر زنان در تهران کمک بگیرید.

تامپون چیست

انواع تامپون

در قدیم بیشتر رسم بر این بود که بانوان پد بهداشتی در دوران قاعدگی مصرف می‌کردند ولی در حال حاضر جهت پیشگیری از محدود شدن این وسیله کاربردی توصیه می گردد. در ادامه شما را با انواع تامپون قاعدگی از نظر ظاهر، قدرت جذب و اندازه بطور کامل آشنا می‌کنیم:

تامپون بر اساس شکل ظاهری

 • تامپون انگشتی: در این صورت شما پنبه قاعدگی را بدون هیچ گونه استفاده ای از اپلیکاتور و با کمک گرفتن از انگشت وارد واژن تان می‌کنید. 
 • تامپون اپلیکاتوری: در این صورت پنبه قاعدگی از طریق اپلیکاتور (ابزاری برای نصب) به داخل واژن وارد می‌شود. روش استفاده از پنبه بهداشتی قاعدگی با اپلیکاتور برایتان آسان تر خواهد بود. به خصوص در صورتی که برای بار اول از این وسیله استفاده می‌کنید، حتما دقت کافی را داشته باشید که روی بسته‌بندی آن نوشته شده باشد که از اپلیکاتور برخوردار است.
 • تامپون‌های استخری: این پنبه‌ها که مخصوص قاعدگی اند دارای قدرت جذب خیلی بالایی اند و به منظور استفاده داخل استخر مورد بسیار مناسب به شمار می روند.

تامپون بر اساس قدرت جذب

پنبه‌های قاعدگی را طبق سنگینی میزان خون پریودی با میزان جذب متفاوتی می توان دسته‌بندی کرد. این دسته‌بندی بر اساس میزان جذب میلی‌گرمی خون به صورت زیر می باشد:

 • ضعیف (6 گرم)
 • معمولی (6 تا 9 گرم)
 • خوب (9 تا 12 گرم)
 • فوق‌العاده (12 تا 15)
 • فوق جاذب (15 تا 18)

بهترین کار این است در چند روز نخست قاعدگی که میزان خونریزی بیشتری دارید از پدهای پنبه‌ای و استوانه‌ای عالی با قدرت جذب بالا استفاده کنید. اما زمانی که مقدار خونریزی شما کاهش یافت، می‌توانید به سراغ نوع خوب، معمولی و ضعیف آن نیز بروید.

تامپون بر اساس اندازه و سایز

پنبه‌های قاعدگی در حالت کلی به دو سایز کوچک و بزرگ تقسیم می‌شوند. در صورتی که میزان خونریزی شما خیلی زیاد باشد و بطور معمول هر دو ساعت پد بهداشتی خود را عوض می‌کنید، پیشنهاد می شود از پنبه قاعدگی بزرگ استفاده کنید. اما اگر هنگام قرار دادن پنبه قاعدگی احساس درد کردید یا بار اولی است که از آن استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما این است که از نوع کوچک آن داخل واژن استفاده کنید.

نحوه استفاده از تامپون

تامپون به دو روش استفاده می شود با اپلیکاتور و بدون اپلیکاتور که در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هریک خواهیم داد .

استفاده تامپون با اپلیکاتور

روش قرار دادن این نوع تامپون به صورت زیر می باشد:

 1. ابتدا بسته‌بندی آن را باز کنید و جهت حصول اطمینان از محکم بودن نخ آن به آهستگی رشته پنبه قاعدگی را بکشید.
 2. لوله داخلی اپلیکاتور را فشار دهید تا پنبه قاعدگی به نوک اپلیکاتور برسد و از آن نیز خارج گردد.
 3. قرار دادن این نوع پنبه‌های قاعدگی هم در حالت نشسته و هم ایستاده امکان‌پذیر می باشد. در صورتی که می‌خواهید بنشینید توالت فرنگی گزینه مناسبی برای این کار خواهد بود. در صورت این‌ که تصمیم گرفتید بایستید حتما سعی کنید یک پای خود را روی سطح بلندتر قرار دهید.
 4. بایستی پنبه قاعدگی را در قسمت بیرونی اپلیکاتور نگه دارید. باید نوک اپلیکاتور به سمت پایین کمر و در دهانه واژن قرار گیرد. حالا در ادامه تامپون و اپلیکاتور آن را فشار دهید تا دهانه کانال واژن به راحتی احساس شود.
 5. بایستی اطمینان پیدا کنید که پنبه قاعدگی کاملا وارد واژن شده باشد. در واقع بایستی طول مقوایی یا پلاستیکی آن داخل واژن قرار بگیرد.
 6. اپلیکاتور را روی پایه آن قرار دهید و خیلی به آرامی با حالت بیرون کشیدن خارج کنید.
 7. با انگشت تان به طور کامل بررسی نمایید تا نخ آن در قسمت بیرونی واژن و همینطور به سمت پایین قرار گرفته باشد.
 8. در حالتی که پنبه قاعدگی برای شما درد یا ناراحتی به وجود آورد حتما فورا آن را خارج کنید و یک تامپون جدید به جای آن قرار دهید.

استفاده از تامپون بدون اپلیکاتور

روش قرار دادن این نوع تامپون به صورت زیر می باشد:

 1. تامپونی با سایز مناسب انتخاب نمایید.
 2. بعد از باز کردن بسته‌بندی آن کاغذ محافظ را از آن جدا کنید.
 3. با کمک گرفتن از انگشت شست و انگشت دوم خود پنبه قاعدگی را در وسط نگه دارید و رشته نخی را به سمت پایین هدایت کنید.
 4. لبه‌های واژن را با استفاده از انگشتان دست تان باز کنید.
 5. پنبه قاعدگی بایستی به کمک انگشت اشاره وارد واژن و به سمت پایین کمر قرار گیرد.
 6. این کار را بایستی تا زمانی ادامه دهید که انگشت اشاره دهانه واژن را حس کند.
 7. کاملا بررسی کنید تا رشته نخ از ناحیه واژن بیرون بماند.
نحوه استفاده از تامپون

زمان تعویض تامپون

هیچ زنی نباید از پدهای قاعدگی بیشتر از 4 تا 8 ساعت استفاده کند. به این خاطر که قرار دادن این ابزار کاربردی بیشتر از 8 ساعت ریسک مبتلا شدن به سندرم شوک سمی (TSS) ناشی از نفوذ باکتری به قسمت داخلی بدن را تا حد زیادی می افزاید.  اگر بعد از قرار گیری آن نشانه های زیر را تجربه کردید، حتما بعد از خارج کردن آن به دکتر فوق تخصص زنان یا مراکز درمانی مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر می شود:

 • سرگیجه
 • تب
 • اسهال و استفراغ
 • احساس خستگی و ضعف شدید
 • بدن درد
 • گلو درد

در بیشتر مواقع توصیه می گردد جهت پیشگیری از بروز هر نوع عفونت و همچنین بروز نشانه های TSS از پنبه‌های قاعدگی با قدرت جذب پایین استفاده نمایید. در این شرایط با فاصله زمانی خیلی کوتاه آن را عوض خواهید کرد. از جمله مواردی که نشان دهنده این است که زمان تعویض تامپون می باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پنبه قاعدگی پیش از زمان مشخص شده اشباع شود.
 • در صورتی که پنبه بهداشتی قاعدگی شروع به نشت کرد یا این که نخ آن به رنگ قرمز و قهوه‌ای درآمد.

مزایای استفاده از تامپون

خانم هایی که علاقه‌ زیادی به استفاده از پد استوانه‌ای پنبه‌ای دارند کم نیستند. آن‌ها بر این باورند این وسیله بسیار کاربردی موجب شده تا بدون هیچ محدودیتی بتوانند زندگی آسان تری در دوران پریودی خود تجربه کنند.  در زیر اصلی‌ترین و مهم ترین مزایای استفاده از پنبه‌های قاعدگی را بطور کامل بررسی می‌کنیم:

سایز و اندازه

یکی از اصلی‌ترین مزیت های استفاده از تامپون، کوچکی و قابل حمل آسان آن‌ می باشد. دختران جوان و بانوان به آسانی می توانند پد استوانه‌ای پریودی را در جیب یا کیف کوچک خود قرار دهند. با این حال جا به جایی آن به صورت مرتب در بازه زمانی قاعدگی اصلا کار سختی نخواهد بود.

ورزش کردن

این وسیله پزشکی بهداشتی که برای دوران قاعدگی می باشد، همچنین گزینه بسیار مناسب و ایده آلی جهت شنا کردن و فعالیت‌های خاص همانند ژیمناستیک خواهد بود. در حقیقت باید این نکته را خاطر نشان کرد که شما حتی در هنگام انجام فعالیت‌هایی با حرکات بسیار شدید می‌توانید بدون داشتن هیچ نگرانی از این‌ جهت که امکان دارد پد استوانه‌ای پنبه‌ای به سمت دیگری حرکت کند یا این که لباس شما کثیف شود، از آن با خیال آسوده استفاده کنید.

نامرئی بودن

از جمله فواید بسیار مهمی که این ابزار پزشکی بهداشتی دارد، مشاهده نشدن آن‌ها می باشد. در حالتی که شما لباس تنگ هم به تن کنید، پنبه‌های قاعدگی به هیچ عنوان از زیر لباس مشاهده نخواهند شد. در حقیقت باید گفت در صورنی این پد استوانه‌ای به آسانی و اصولی وارد واژن شود، اصلا آن را حس نخواهید کرد. در این صورت می توان آن را بهترین و مناسب ترین انتخاب برای استفاده در مهمانی و مجالس مهم دانست.

استحمام و دوش آسان

همان‌گونه که همه شما می‌دانید تامپون بایستی در درون واژن قرار گیرد. به همین خاطر در زمان استحمام کردن در مقایسه با دیگر پدهای بهداشتی هیچ نیازی به برداشتن آن نمی باشد. شما به سادگی می‌توانید در دوران قائدگی بدون داشتن هیچ گونه استرس از خارج کردن پد استوانه‌ای پنبه‌ای دوش بگیرید.

مزایای استفاده از تامپون

معایب استفاده از تامپون

کمک گرفتن از پنبه قاعدگی در طی سال های اخیر بیشتر از گذشته در دوران قائدگی مورد استقبال گرفته است، ولی در این میان هنوز هم مخالفان بسیار زیادی وجود دارند. بعضی از اشخاص خطر استفاده از این ابزار پزشکی را در دوره پریودی زیاد می‌دانند و بر این باورند پد استوانه‌ای شکل برای بانوان در هر سنی گزینه مناسبی محسوب نمی شود. در ادامه مهمترین و اصلی ترین معایب استفاده از پنبه‌های قاعدگی را بطور کامل برایتان شرح می دهیم:

قرار دادن آن‌ها سخت می باشد

پدهای پنبه‌ای به منظور قرار گرفتن در واژن نیاز به بکارگیری روش های صحیح و مناسب می باشند. در حالتی که تامپون تان دارای اپلیکاتور باشد، مراحل نصب آن خیلی آسان تر خواهد بود. اما در غیر این صورت امکان دارد نتوانید برای نخستین بار به راحتی از آن استفاده کنید.

امکان دارد باعث تحریک واژن شود

ممکن است که پنبه قاعدگی موجب تحریک واژن شوند. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود از این محصول بهداشتی در هنگام شب استفاده نکنید. هرچه پد استوانه‌ای قاعدگی زمان بیشتری داخل واژن بماند، احتمال دارد که واژن تحریک گردد که این موضوع می‌تواند موجب بروز عفونت‌های مختلفی نیز شود. ایجاد خشکی و خارش واژن از دیگر مواردی به شمار می روند که در نهایت تحریک آن بوجود خواهند آمد.

خطر ابتلا به اختلال سندرم شوک سمی (TSS) را افزایش می‌دهد

یکی از خطر آفرین ترین معایب استفاده از این ابزار بهداشتی مبتلا شدن به سندرم شوک سمی می باشد که در اثر بوجود آمدن عفونت‌های مختلف در واژن رخ می دهد. بعد از تحقیقات و بررسی های بسیاری که در آمریکا انجام شده تخمین زده شده که از هر 100 هزار نفر بین 0.8 تا 3.4 نفر مبتلا به این شوک خواهند شد.

به آزمون و خطا نیاز دارند

اگر که می خواهید اندازه و سایز درست این محصول پزشکی را برای دوره قاعدگی خود بیابید، به بررسی دقیق نیاز دارید. همینطور امکان دارد در این میان نخ رشته‌ای تامپون پاره شود که روند خارج کردن آن بسیار دشوار خواهد شد.

کلام آخر

در صورتی که از تامپون به درستی استفاده شود، یکی از آسان ترین و موثرترین راه‌ ها برای مدیریت جریان قاعدگی به شمار می رود. بانوان بسیاری بر این باورند که استفاده از این پد استوانه‌ای و پنبه‌ای در دوران پریودی علاوه بر به همراه داشتن احساس آرامش، سبب انجام فعالیت‌هایی همانند شنا نیز می‌شود. اهمیت بالایی که این محصول پزشکی بهداشتی دارد سبب شده است تا ما در این مقاله شما را با انواع تامپون، زمان تعویض و همچنین طریقه استفاده از آن بطور کامل و دقیق آشنا کنیم.

امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شده باشد از این که تا پایان مقاله ما ر ا همراهی کردید از شما سپاسگزاریم؛ اگر نظرات یا تجربیاتی در رابطه با این که تامپون چیست ؟ دارید می توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا