سلامتیعمومی

15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو【1403】⭐

برخورداری از سبک زندگی نادرست و همینطور رژیم‌های غذایی ناسالم، سبب شده بسیاری از افراد چاقی شکم و پهلو را تجربه کنند. چاقی پهلو و شکم، با گذشت زمان رخ می دهد. به همین علت تجزیه چربی‌های این بخش کار چندان ساده‌ای نمی باشد. اگر شما هم روش‌های مختلفی را به منظور لاغری چربی‌های پهلو و شکم امتحان کرده و به هیچج نتیجه ای نرسیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با 15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو آشنا شوید.

علت جمع شدن چربی دور شکم و پهلو

قبل از هر اقدامی بایستی بدانید دلیل اصلی چاق شدن دور شکم و پهلوی شما چیست:

تغییرات هورمونی

هورمون‌ها نقش بسیار وسیعی در توزیع چربی در بدن دارند. عدم تعادل هورمونی می‌تواند موجب افزایش احساس گرسنگی، متابولیسم کند و همچنین افزایش سطح استرس نیز گردد که منجر به تجمع چربی در شکم و پهلو هم می‌شود.

ژن‌ها

اگر چاقی در ژن‌های شما وجود داشته باشد، بیشتر استعداد تجمع چربی در قسمت شکم و پهلو را خواهید داشت.

فشار خون بالا

استرس خطر تجمع چربی شکمی را به وسیله افزایش سطح کورتیزول یا افزایش مصرف غذا را می تواند افزایش دهد.

کمبود خواب

کمبود خواب موجب افزایش سطح تولید هورمون‌های استرس در بدن نیز می‌شود. این هورمون‌ها باعث افزایش وزن علی الخصوص در ناحیه پهلو و شکم می‌گردند.

غذاها و نوشیدنی‌های شیرین

این‌ غذاها و نوشیدنی ها حاوی مقدار بسیار زیادی از افزودنی‌ها، مواد نگهدارنده و رنگ‌های مصنوعی می باشند که سهم وسیعی در ایجاد چربی شکمی را درا هستند.

الکل

الکل در بدن به قند و در نهایت قند اضافی نیز به چربی تبدیل می‌شود. قند اضافی از الکل همینطور می‌تواند موجب بروز التهاب و چاقی شکمی نیز گردد.

چربی‌های ترانس

چربی‌های ترانس چربی‌های ناسالمی به شمار می روند که در غذاهای فرآوری‌شده و سرخ‌شده به وفور یافت می‌شوند. این چربی‌ها میل خیلی زیادی به جمع شدن در ناحیه شکم و پهلو و همینطور کاهش سطح متابولیسم دارند.

عدم تحرک

غیر فعال بودن و عدم تحرک می‌تواند موجب تجمع چربی در شکم و پهلو شود. سبک زندگی بی‌تحرک یکی از دلایل اصلی و مهم افزایش چاقی در سراسر دنیا محسوب می شود.

رژیم‌های کم پروتئین

داشتن یک رژیم غذایی کم پروتئین هم می‌تواند سبب چاقی پهلو و شکم نیز شود. کمبود میزان پروتئین در رژیم غذایی سطح استرس و التهاب را در بدن فرد افزایش داده، همچنین سموم را در بدن افزایش می‌دهد و منجر به کند شدن متابولیسم هم می شود.

یائسگی

زنانی که در دوران یائسگی می باشند، تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند. سطح بالای کورتیزول یا هورمون استرس در طول این دوره می‌تواند موجب افزایش میزان چربی شکم در زنان نیز گردد.

رژیم‌های کم فیبر

رژیم غذایی کم فیبر می‌تواند موجب افزایش وزن، علی الخصوص در ناحیه شکم شود. غذاهای کم فیبر از جمله برنج سفید، آرد و برخی از میوه‌ها شکم و پهلو را چاق می‌کند. فیبر به افزایش احساس سیری کمک بسزایی کرده و حرکت مدفوع در روده بزرگ را آسان می‌کند. این خواص از جمع شدن چربی در شکم پیشگیری می‌کند.

اگر ساکن تهران هستید برای دستیابی به اندامی ایده آل و شکم و پهلو تخت می توانید به بهترین دکترپیکرتراشی در تهران مراجعه نمایید.

علت جمع شدن چربی دور شکم و پهلو

چرا خانم ها بیشتر از آقایان شکم و پهلو دارند؟

بدن خانم ها، به سبب محافظت از جنین در طول دوران بارداری، چربی ها را بیشتر در شکم و پهلو ها ذخیره می نماید. چربی های پهلو زیرپوستی می باشند و بطور دقیق در زیر پوست شما قرار دارند و جزو چربی های سمج به شمار می روند که آب کردنشان به شدت دشوار است. همینطور چربی های شکم که تا دور کمر هم ادامه دارند، از چربی های سمج و زیرپوستی می باشد و خیلی به سختی آب می شوند.

در صورتی که دور کمرتان بیشتر از 89 سانت (در خانم ها) و 102 سانت (در آقایان) باشد، شما دارای چربی اضافی احشایی هستید. این نوع چربی خیلی خطرناک بوده و ترکیبات ترشحی و همچنین ارگان های داخلی بدن را بطور کامل احاطه می کند و می تواند موجب مشکلات بسیاری مثل بیماری های قلبی نیز شود.

با توجه به این که چربی احشایی از لحاظ متابولیکی فعال تر می باشد، خیلی سریع تر و بهتر به ورزش پاسخ می دهد. زمانی که فرد آغاز به کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم لاغری می نماید، چربی های احشایی که داخل شکم قرار دارند زودتر از چربی های زیر پوستی آب می شوند. با استفاده از 15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو زودتر می توانید به اندام دلخواه خود برسید.

چرا چربی سوزی شکم ضروری است؟

چربی‌هایی که در ناحیه شکم جمع می شوند، منشاء ایجاد بسیاری از بیماری‌های دیگر به شمار می روند. این چربی‌ها، تاثیر خیلی نامناسبی روی ظاهر و چهره دارند. در صورتی که راهکارهایی جهت از بین بردن چربی شکم در نظر نگیرید، با گذشت زمان حجم این چربی‌ها بطور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. در این حالت، آب کردن چربی‌های شکم کار به شدت دشواری خواهد بود. قسمت زیادی از چربی‌هایی که به بدن شما وارد می‌شوند، به چربی‌های احشایی همان (چربی پنهان) تبدیل خواهند شد.

چربی احشایی همچون چربی‌های شکمی، زیر سطح پوست قرار ندارند و اندام‌ها را بطور کامل احاطه می‌کنند. هنگامی که چربی‌های زیر سطح پوست به میزان اشباع برسند، از بین بردن آن‌ها کار دشواری خواهد بود. چربی‌های احشایی، در اطراف اندام‌هایی از قبیل قلب، کبد یا مواردی مثل این جمع شده و با گذر زمان سفت می‌شوند.

این چربی‌ها عملکرد قلب را دچار اختلال کرده و موجب ایجاد بسیاری از بیماری‌ها خواهند شد. چربی احشایی سبب می‌شود فرد شکمی با شکل نامناسب داشته باشد. در این صورت اندام بدن فرد، سیبی شکل خواهد شد. هر دفعه که از غذاهای فرآوری شده یا غذاهای حاوی میزان زیادی چربی بوده استفاده می‌کنید، مقدار زیادی چربی زیر پوستی و احشایی در بدن شما جمع می شوند. بنابراین به منظور جلوگیری از ابتلا به تعداد زیادی از بیماری‌ها و همینطور بهبود فرم ظاهری بدن، چربی سوزی شکم و پهلو امری ضروری می باشد.

چرا چربی سوزی شکم ضروری است

15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو

1. مقدار زیادی فیبر محلول بخورید

فیبر محلول آب را به خود جذب می کند و سپس ژلی را تشکیل می دهد که با عبور از دستگاه گوارش شما منجر به کند شدن روند گوارش غذا نیز می گردد. مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که این نوع فیبر به شما کمک می کند که بیشتر احساس سیری کنید و مقدار کمی غذا بخورید. همچنین این فیبر ها امکان دارد میزان کالری بدن را که از مواد غذایی جذب می کنید تا میزان زیادی کاهش دهد.

2. از مصرف غذاهایی که حاوی چربیهای ترانس هستند خودداری کنید
غذاهای حاوی چربی ترانس شامل یک نوع چربی اشباع نشده می باشند که در پروسه تولید صنعتی غذاها به سبب ماندگاری طولانی مدت و همینطور بالا بردن مقاومت به حرارت، به اضافه می گردد. این نوع چربی به صورت طبیعی در مواد غذایی وجود ندارد و مصرف آن ها به علت داشتن تاثیرات منفی روی سلامتی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و چاقی نیز می شود.

مصرف مواد غذایی حاوی چربی ترانس سبب افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) در بدن نیز می گردد. همینطور، این نوع چربی موجب افزایش میزان التهاب در بدن می شود و منجر به شدت گرفتن علائم بیماری های التهابی از قبیل آرتریت، آسم و دیابت می شود. با توجه به این که چربی ترانس برای بدن سخت و دیر هضم می باشد و اغلب به صورت چربی درون شکم و پهلوها ذخیره می گردد، مصرف آن موجب افزایش میزان چربی در این نقاط می شود.

در نهایت، مصرف غذاهای حاوی چربی ترانس می تواند موجب افزایش میزان چربی شکم و پهلو شود و همینطور رژیم غذایی سالم را تخریب کند. بهترین کار این است که ما از مصرف غذاهای حاوی چربی ترانس پرهیز کرده و به جای آن از منابع سالم چربی از قبیل روغن زیتون، آووکادو، ماهی و مغزهای خوراکی استفاده نماییم.

3. مصرف الکل را به شدت کاهش دهید

الکل به میزان خیلی کم برای شما می تواند مفید و موثر باشد اما اگر بیش از حد بنوشید، بطور یقین خیلی خیلی مضر است. تحقیقات نشان دهنده این است که مصرف مقدار زیاد الکل همینطور می تواند موجب افزایش چربی شکم نیز شود. به منظور کاهش چربی شکم لازم می باشد که مصرف الکل را کاهش دهید یا متوقف نمایید.

4. سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس با تحریک غدد فوق کلیوی موجب آزاد شدن هورمون استرس (کورتیزول) در شما می گردد که آن هم منجر به تولید چربی شکمی نیز می شود. تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که سطح بالای کورتیزول اشتها را به طور چشمگیری افزایش داده و سبب ذخیره چربی های شکمی می شود.

از این گذشته، زنانی که از قبل دارای چربی پهلو و شکم زیادی هستند، در پاسخ به استرس، میل به تولید میزان بیشتری کورتیزول دارند. افزایش کورتیزول بیشتر موجب افزایش چربی در شکم آن ها می شود.

5. غذاهای شیرین نخورید

شکر حاوی فروکتوز می باشد که در زمان مصرف بیش از حد معمول با چندین بیماری مزمن در ارتباط است. این بیماری ها شامل بیماری های قلبی، دیابت نوع 2، چاقی و بیماری کبد چرب می شود. مصرف بیش از اندازه قند علت اصلی افزایش وزن در تعداد زیادی از افراد می باشد. بنابراین جهت کاهش و از بین بردن چربی های شکمی سعی کنید مصرف شیرینی و غذاهای فرآوری شده را تا جای ممکن کاهش دهید.

6. ورزش هوازی انجام دهید (کاردیو)

ورزش هوازی موسوم به (کاردیو) روشی بسیار مؤثر جهت بهبود سلامتی و سوزاندن کالری می باشد. مطالعات همینطور نشان می دهد که این روش یکی از موثرترین و مناسب ترین اشکال ورزش برای کاهش چربی شکم شناخته می شود.

7.مقداری از روغن پخت و پز خود را با روغن نارگیل جایگزین کنید

روغن نارگیل یکی از سالم ترین و بی ضررترین چربی هایی محسوب می شود که می توانید بخورید. مطالعات در این زمینه نشان می دهد که امکان دارد چربی های زنجیره متوسط ​​در روغن نارگیل موجب افزایش سوخت و ساز بدن شده و در پاسخ به کالری زیاد، چربی ذخیره شده را تا میزان چشمگیری کاهش دهد. مطالعات کنترل شده در رابطه با روغن نارگیل حکایت از آن دارد که این روغن امکان دارد موجب از دست دادن چربی شکمی نیز گردد.
8. تمرینات استقامتی مانند وزنه برداری انجام دهید

تمرینات استقامتی همچون بلند کردن وزنه که به عنوان تمرینات قدرتی نیز به شمار می رود، به منظور حفظ و بدست آوردن توده عضلانی بسیار حائز اهمیت هستند. طبق مطالعات انجام شده در رابطه با افراد مبتلا به پیش دیابت، دیابت نوع 2 و بیماری کبد چرب، تمرین استقامت امکان دارد جهت از بین رفتن چربی شکم و پهلو مفید و تاثیرگذار باشد. تمرین قدرت می تواند یک استراتژی مهم برای کاهش وزن باشد و امکان دارد به کاهش چربی شکم کمک شایانی کند. مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که این ترکیب حتی همراه با ورزش هوازی موثرتر می باشد.

9. از نوشیدنی های شیرین و سرشار از قند اجتناب کنید

نوشیدنی های شیرین شده با قند حاوی مقادیر زیادی فروکتوز مایع می باشند که چربی شکمی را در شما می توانند افزایش دهند. مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که نوشیدنی های قندی موجب افزایش چربی در کبد نیز می شوند. جهت کاهش چربی شکم و پهلو می بایست از مصرف این نوشیدنی ها اجتناب نمایید.

10. کیفیت خواب خودتان را افزایش دهید

خواب برای اکثر جنبه های سلامتی شما از قبیل تنظیم وزن بسیار مهم می باشد. مطالعات نشان می دهد افرادی که میزان خواب کافی ندارند، بیشتر از افرادی که خواب کافی دارند اضافه وزن را تجربه می کنند. اگر تمایل به کاهش وزن و همینطور بهبود سلامتی خود را دارید، خواب کافی و با سطح کیفیت بالا بایستی یکی از اولویت های اصلی و اساسی شما باشد.

11. میزان مصرف غذا و مدت زمان ورزش کردن خود را زیر نظر بگیرید

بسیاری از موارد به شما در کاهش وزن و چربی شکم و پهلو می توانند کمک کننده باشند، اما مصرف کالری به میزان کمتر از نیاز بدن به شما به منظور حفظ وزن کمک می کند. دقت داشته باشید که در طول روز چه غذاهایی می خورید تا میزان کالری دریافتی خود را بدانید و همینطور میزان کالری سوخته شده از طریق ورزش را بطور کامل و دقیق بررسی کنید.

12. سبک زندگی خود را تغییر دهید

انجام دادن فقط یکی از موارد ذکر شده در این مقاله به تنهایی تأثیر فراوانی در لاغری شکم و پهلو و قسمت های دیگر بدنتان نخواهد داشت. اگر می خواهید نتایج مطلوب و واقعی را تجربه کنید بایستی ترکیب از روش های بیان شده را در نظر بگیرید.

انجام دادن تعدادی از موارد بالا می تواند موجب تغییر سبک زندگی شما نیز شود و در مدت زمان طولانی منجر به از بین رفتن چربی شکم، چربی پهلو و دیگر قسمت های بدنتان می شود. هنگامی که شما عادات غذایی سالمی دارید و غذای خوبی می خورید، از بین رفتن چربی و خلاص شدن از شر آن ها به عنوان یکی از تاثیرات سبک زندگی سالم شما در نزدیک ترین زمان ممکن تجربه خواهد شد.

13. چای سبز بنوشید

چای سبز یک نوشیدنی فوق العاده سالم و بی ضرر است. این ماده حاوی موادی از قبیل کافئین و آنتی اکسیدان گلیات epigallocatechin (EGCG) است که هر دو به نظر می رسد موجب افزایش میزان سوخت و ساز بدن شوند. نوشیدن چای سبز همراه با ورزش کردن سبب افزایش آب شدن چربی شکم و پهلو نیز می شود.

14. غذاها و مکمل های پروبیوتیک بخورید

پروبیوتیک ها به باکتری هایی اطلاق می شوند که در بعضی غذاها و مکمل ها وجود دارد. آن ها دارای مزایای سلامتی بسیار زیادی هستند. از جمله بهترین و موثرترین مزایای آن ها به بهبود سلامت روده و همچنین تقویت عملکرد سیستم ایمنی می توان اشاره نمود. محققان به این نتیجه رسیده اند که انواع مختلف باکتری در تنظیم وزن نقش بسزایی دارند و داشتن تعادل مناسب میان باکتری های روده به کاهش میزان وزن از قبیل از بین رفتن چربی شکم می تواند کمک کند.

15. سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

خوردن سرکه سیب دارای مزیت های سلامتی قابل ملاحظه ای از قبیل کاهش سطح قند خون می باشد. این ماده حاوی مقادیری اسید استیک است که نشان داده شده در چندین مطالعه حیوانی، موجب کاهش میزان ذخیره چربی شکمی نیز می شود.

آیا قرص های چربی سوزی واقعا موثر اند؟

امکان ندارد که شما در پی سریع ترین راه جهت از بین بردن چربی شکم و پهلو بوده باشید اما به قرص های چربی سوز فکر نکرده باشید. هیچ گونه شواهدی از تاثیر این قرص ها در لاغری وجود ندارد. اما این قرص ها شامل موادی می باشند که مصرف دوز پایین از آن ها کاملا بی‌‌خطر است. قابلیت چربی سوزی بعضی از این مواد در مواقعی که تنها مصرف شوند را می‌توان به اثبات رساند.

اما امکان فهمیدن میزان دقیق استفاده شده از این مواد در مکمل ها امکان پذیر نیست. همینطور شرکت ها بعضی از مواد استفاده شده در مکمل ها را روی لیبل آن ها درج نمی کنند. بررسی دقیق این دارو ها به هیچ عنوان ممکن نیست. تنها راه فهمیدن تاثیرات آن از طریق عوارضی می باشد که مصرف کنندگان آن ها را تجربه می‌کنند.

این برای افرادی که به مواد داخل این مکمل ها حساسیت و آلرژی دارند فاجعه آفرین می باشد. امکان دارد با مصرف بیش از اندازه سلامتی آن ها در خطر قرار بگیرد. پس به جای استفاده از این مکمل ها بهترین کار این است که از خوراکی های چربی سوز طبیعی استفاده نماییم.

آیا قرص های چربی سوزی واقعا موثراند

ورزش چه تاثیری بر آب شدن چربی شکم و پهلو دارد؟

یکی از 15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو ورزش است. طبق تحقیق و بررسی هایی که اخیرا در مجله چاقی منتشر گردید، انجام ورزش های اینتروال تاثیر قابل ملاحظه ای در آب شدن چربی شکم و پهلو در مقایسه با دیگر انواع ورزش ها دارد.

ورزش هایی که روی تقویت عضلات شکم و پهلو انجام می گیرد تاثیر چشمگیری روی چربی های احشایی ندارد، اما عضلات شکم را می توانند تقویت کنند که این موضوع به افزایش میزان سلامت شما کمک بسزایی می کند.

مسئله ای که در ورزش کردن بسیار حائز اهمیت می باشد این است که فقط به یک نوع ورزش اکتفا نکنید و ترکیبی از ورزش های گوناگون را به منظور کاهش چربی های بدن انجام دهید.

  • به مدت 30 دقیقه ورزش های اینتروال را در بیشتر روز های هفته انجام دهید.
  • توصیه می شود 2 بار در هفته ورزش های هوازی کار کنید.
  • ورزش های قدرتی به افزایش سطح قدرت عضلات شما کمک شایانی می کنند و از آن ها جهت افزایش میزان حجم عضلات می توانید کمک بگیرید.
  • ورزش های کششی را همیشه پیش از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در رابطه با روش‌های چربی سوزی شکم و پهلو صحبت شد. تجمع چربی در قسمت شکم و پهلو، موجب کاهش میزان اعتماد به نفس بیشتر افراد علی الخصوص بانوان می‌شود. در این حالت لباس مورد علاقه خود را نمی توانید بپوشید یا به راحتی در جامعه ظاهر شوید. چربی شکمی علاوه بر این که روی ظاهر افراد تاثیر می‌گذارد، روی سلامتی آن‌ها هم تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت. چربی‌های شکمی، شما را در معرض بیماری های قلبی یا مواردی از این قبیل قرار می‌دهند. 

امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شده باشد از این که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم؛ حال اگر انتقاد یا پیشنهادی در رابطه با 15 راه آسان برای خلاص شدن از شر چربی های شکم و پهلو دارید می توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

دکمه بازگشت به بالا