سلامتی

تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری【سال1403】✅

بیشتر خانم‌ها در اوایل بارداری علائمی مانند: حالت تهوع و استفراغ، سردرد و سرگیجه، دردهای شکمی و عقب افتادگی عادت ماهیانه را تجربه می‌کنند. تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری بسیار مهم است زیرا بروز این علائم بیشتر خانم‌ها را نگران و مضطرب می‌کند و گاهی تصور می‌کنند که دچار بیماری خاصی شده‌اند اما با انجام تست بارداری که مطمئن‌ترین آن‌ها آزمایش خون است، مشخص می‌شود که باردار هستند بنابراین نیازمند مراقبت‌های خاص این دوران می‌باشند تا بارداری و زایمان راحتی را تجربه کنند.

چه زمانی علائم بارداری ظهور می‌کند؟

زمانی که لقاح با روش‌های گوناگون مانند: IVF، IUI و حتی طبیعی صورت می‌گیرد و اسپرم با تخمک ترکیب می‌شود همان لحظه تست بارداری مثبت نخواهد شد علائم حاملگی زمانی بروز می‌کند که رویان یا بلاستوسیست به دیواره رحم بچسبد و لانه گزینی انجام شود و تا قبل از لانه گزینی با این که لقاح انجام شده و تخمک بارور شده است، تست‌های حاملگی منفی خواهد بود. زمانی که لقاح در لوله فالوپ انجام می‌شود، 4 تا 5 روز طول می‌کشد تا تخمک بارور شده، خود را به رحم برساند و به دیواره رحم بچسبد و در این زمان است که تست حاملگی مثبت خواهد شد.

بعد از لانه گزینی، هورمون HCG از سلول‌های جنینی ترشح می‌شود که به تکامل و رشد جفت کمک می‌کند این هورمون سپس وارد خون مادر می‌شود و وقتی غلظت آن بالا می‌رود در ادرار قابل اندازه گیری است و این هورمون همراه با هورمون پروژسترون باعث بروز علائم حاملگی شده و حاملگی با استفاده از بی بی چک یا سایر روش‌های تشخیص بارداری در روزهای اولیه مشخص می‌شود.

علائم و نشانه‌های بارداری در روز‌های اول

برای تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری علائم و نشانه‌هایی وجود که شامل موارد زیر می‌باشد:

عقب افتادن قاعدگی: اولین نشانه تشخیصی بارداری در روزهای اول بارداری، تاخیر در قاعدگی است اگر خانمی در سنین باروری اقدام به بارداری کرده است و قاعدگی او یک هفته تا ده روز عقب افتاده بهتر است اقدام به تست بارداری کند.

تهوع: خانم‌ها ممکن است در روزهای اول بارداری دچار تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن شوند که دلیل آن افزایش هورمون HCG در خون مادر است. این حالت تهوع ممکن است صبحگاهی باشد یا در تمام طول روز ایجاد شود و در صورتی که با عقب افتادن قاعدگی همراه باشد احتمال بارداری زیاد است.

یبوست: یکی از زودرس‌ترین علائم بارداری داشتن یبوست است به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در خون مادر اتفاق می‌افتد هورمون پروژسترن برای بقای بارداری بسیار مهم است و در اوایل بارداری به میزان زیادی تولید می‌شود پروژسترون روی عضلات لوله گوارش تاثیر گذاشته و حرکات دودی شکل آن را کاهش می‌دهد و باعث یبوست می‌شود و این نشانه‌ای از تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری است.

تکرر ادرار: در طول بارداری به دلیل افرایش تولید هورمون‌ها، فیلتراسیون کلیه یعنی افزایش جریان خون کلیه‌ها اتفاق می‌افتد و این تصفیه خون توسط کلیه مواد دفعی را به صورت ادرار از بدن خارج کرده و حجم ادرار را بیشتر می‌کند و از طرفی هم رحم که در حال رشد است به مثانه فشار می‌آورد و این دو عامل موجب تکرر ادرار می‌شود و هرچه سن مادر بیشتر باشد تکرر ادرار بیشتر خواهد بود.

نفخ شکمی: یکی از علائم تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری نفخ شکمی است معمولا تعدادی از خانم‌ها نفخ شکم را قبل از قاعدگی تجربه می‌کنند در صورتی که نفخ ادامه دار باشد و قاعدگی رخ ندهد می‌تواند نشانه بارداری باشد

تغییرات خلقی: در تعدادی از خانم‌ها در روزهای اول بارداری تغییرات خلقی مشاهده می‌شود به طوری که ممکن است لحظه‌ای پرانرژی، پرجنب و جوش و شاد و لحظه‌ای دیگر غمگین، افسرده و مضطرب باشند این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

افزایش حس بویایی: بعضی از خانم‌های باردار نسبت به بوی گل، عطر و لوازم آرایشی حساس هستند دلیل آن افزایش سطح هورمون‌های استروژن، پروژسترون و HCG در طول بارداری است و این تغییرات هورمونی بر حس بویایی تاثیر می‌گذارد هم‌چنین برخی از خانم‌‌ها در این دوران بوهای خاصی را ترجیح می‌دهند و حتی بعضی از بوها برای آن‌ها آزاردهنده می‌شود در دوران بارداری، سیستم گوارشی دچار تغییراتی شده و مقدار اسید معده تغییر می‌کند که موجب حساسیت به بوی غذاها و مواد غذایی خواهد شد. افزایش حس بویایی در این دوران معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند و پس از زایمان برطرف خواهد شد با این وجود در صورتی که تغییرات حس بویایی برای مادر نگران کننده باشد بهتر است با پزشک زنان مشورت کند.

سرگیجه: سرگیجه در سه ماهه اول بارداری یکی از علائم تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری است تغییرات هورمونی در این دوران باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و انتقال خون و مواد مغذی به جنین می‌شود این امر موجب کاهش فشار خون و ایجاد سرگیجه در خانم‌های باردار خواهد شد هم‌چنین پایین آمدن سطح قند خون نیز موجب سرگیجه می‌شود و بیشتر در خانم‌‌های مبتلا به دیابت دیده می‌شود علت آن داشتن حالت تهوع، استفراغ و کم اشتهایی و کم آبی در این دوران است هم‌چنین کم خونی در دوران بارداری موجب سرگیجه می‌شود زیرا حجم خون پنجاه درصد افزایش یافته و تعداد گلبول‌های قرمز افزایش می‌یابد اما این افزایش در برابر افزایش حجم خون کافی نیست و کم خونی ایجاد می‌کند.

علائم و نشانه‌های بارداری در روز‌های اول

علائم کمتر دیده شده در روزهای اول بارداری

لکه بینی در قاعدگی: لکه بینی معمولا در روزهای اولیه بارداری رخ می‌دهد و دلیل آن لانه‌گزینی رویان به دیواره رحم است که باعث تحریک عروق کوچک در رحم شده و خونریزی خفیفی ایجاد می‌کند هم‌چنین افزایش هورمون‌های استروژن و پروژسترون باعث تحریک و خونریزی خفیفی در رحم می‌شود معمولا این لکه بینی بعد از مدت کوتاهی متوقف می‌شود ولی در صورتی که لکه بینی شدید باشد یا خونریزی شدیدی روی دهد باید به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید مشکلی وجود ندارد و بارداری به خوبی پیش می‌رود.

خستگی زودرس: یکی دیگر از راه‌های تشخیصی بارداری در روزهای اول بارداری، خستگی زودرس است. وقتی خانم باردار صبح از خواب بیدار می‌‌شود و با کوچکترین فعالیتی احساس خستگی شدید می‌کند درست مانند کسی که در روز قبل فعالیت شدیدی انجام داده است مخصوصا اگر بی‌خوابی و بدخوابی نیز داشته باشد خستگی او چند برابر می‌شود این علامت در تعداد زیادی از خانم‌ها بروز می‌کند و می‌تواند یکی از مهم‌ترین و زودرس‌ترین علائم بارداری باشد مخصوصا در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند و بارداری آن‌ها با عارضه توام است و بیماری خاصی دارند، خستگی می‌تواند یکی از علائم بارداری باشد.

بزرگ و حساس شدن سینه‌ها: یکی از علائم تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری، بزرگ و حساس شدن سینه‌ها می‌باشد که به دلیل تغییرات هورمونی مربوط به افزایش استروژن و پروژسترون می‌باشد که موجب تغییرات در بافت سینه می‌شود و منجر به بزرگ‌تر و حساس‌تر شدن آن‌ها خواهد شد از طرفی سینه‌ها باید برای تغذیه نوزاد آماده شود و به علت تغییر در ساختار سینه و رشد لوله‌های شیری درون سینه‌ها یزرگ‌تر شدن و حساس‌تر شدن سینه‌ها روی می‌دهد.

بروز جوش و تغییرات پوستی: یکی از علائم تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری، بروز جوش و تغییرات پوستی در خانم‌های باردار است و دلیل آن تغییرات هورمونی در سه ماهه اول بارداری است به خصوص افزایش هورمون آندروژن در این دوران باعث بروز جوش‌های سر سیاه و سر سفید خواهد شد که معمولا تورم و دردی ندارد در بعضی از خانم‌ها این جوش‌ها به صورت آکنه کیستیک که برجستگی‌های قرمز و دردناکی از ظاهر می‌شود. این هورمون منجر به تولید چربی و سبوم در منافذ پوست و تجمع و رشد باکتری‌ها و بروز آکنه می‌شود علاوه بر این تغییر رژیم غذایی، دفع سموم از طریق عرق کردن و تغییر عملکرد سیستم ایمنی عامل بروز جوش در این دوران است.

معرفی تست‌های تشخیصی بارداری در روزهای اول بارداری

تست بی بی چک: انواع بی بی چک با برندهای مختلف وجود دارد که اساس کار این کیت‌ها براساس تشخیص هورمون HCG می‌باشد نمونه مورد استفاده معمولا ادرار است ولی شما می‌توانید از سرم یا خون استفاده کنید کمی ادرار را داخل یک ظرف جمع می‌کنید و بی بی چک را در قسمت تعیین شده ادرار قرار می‌دهید و به مدت پنج تا ده دقیقه نتیجه نشان داده خواهد. این روش دقت لازم را برای تشخیص در روزهای اول لانه‌گزینی ندارد زیرا در ابتدا حاملگی غلظت HCG آن قدر بالا نیست که بتواند نتیجه را به درستی نشان دهد. معمولا یک هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی اگر این تست انجام شود در صورتی که خانم باردار باشد تست بی بی چک مثبت می‌شود.

آزمایش خون: یک از راه‌های تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری آزمایش خون است که یکی از دقیق‌ترین تست‌ها برای تشخیص بارداری که با اندازه‌گیری هورمون‌‌های مرتبط با خون مادر که می‌توان یک هفته قبل از عقب افتادگی قاعدگی بارداری را نشان دهد و از روی میزان هورمون HCG معلوم می‌شود که شما در هفته چندم بارداری هستید این آزمایش میزان خطای آن نسبت به بی بی چک بسیار کمتر است.

تست سونوگرافی: سونوگرافی برای تشخیص بارداری به دو صورت واژینال و شکمی انجام می‌شود. سونوگرافی شکمی در هفته اول بارداری یعنی 35 روز بعد از شروع آخرین پریود می‌تواند ساک بارداری را نشان دهد که محفظه‌ای پر از مایع می‌باشد که جنین در داخل آن قرار می‌گیرد و در سونوگرافی به صورت یک فضای تیره با یک حلقه سفید دیده می‌شود اما سونوگرافی واژینال در هفته اول بارداری علاوه بر ساک بارداری، جنین و کیسه زرده را نیز نشان می‌دهد لازم به ذکر است که سونوگرافی واژینال هیچ ضرری برای بارداری ندارد و باعث سقط جنین و خونریزی، پاره شدن کیسه آب نمی‌شود. این سونوگرافی در غربالگری سه ماه اول بارداری و در اندازه گیری طول دهانه رحم و ارزیابی تخمدان‌ها دقیق‌تر عمل می‌کند.

معرفی تست‌های تشخیصی بارداری در روزهای اول بارداری

مراقبت‌های بعد از تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری

در روزهای اول بارداری حتما باید برای حفظ سلامت مادر و نوزاد مراقبت‌های اصولی و مهمی باید انجام شود که شامل موارد زیر است:

  • تغذیه مناسب و سالم و مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند: اسید فولیک، ویتامین D، کلسیم، آهن و پروتئین‌ها می‌باشد هم‌چنین خوردن میوه‌ها و سبزی‌ها و غذاهای حاوی فیبر برای رژیم غذایی خانم‌های باردار لازم و ضروری است. پیشنهاد می‌شود برای داشتن تغذیه مناسب در این دوران به مقاله تغذیه مناسب در هفته دوم و سوم بارداری مراجعه کنید.
  • از مصرف الکل و دخانیات در دوران بارداری باید خودداری شود زیرا به سلامتی جنین آسیب وارد می‌کند.
  • از مصرف داروهای بدون نسخه پزشکی در دوران بارداری خودداری کنید و فقط داروهایی را که مورد تایید پزشک است مصرف کنید.
  • ورزش‌های شدید موجب آسیب به معده می‌شود بنابراین از انجام آن‌ها در دوران بارداری خودداری شود.
  • خانم‌های باردار در دوران حاملگی از مصرف ماهی سفید به علت سطح بالای جیوه آن هم‌چنین از مصرف شیر غیر پاستوریزه و انواع سوسیس‌ها و غذاهای فرآوری شده به علت احتمال وجود میکرو ارگانیسم‌ها در آن باید خودداری کنند.
  • بدن در دوران بارداری نیاز به استراحت و خواب کافی دارد بنابراین از انجام فعالیت‌های مستمر و شدید در این دوران خودداری کنید.
  • دوران بارداری با تغییرات عاطفی و روانی همراه است بنابراین خانم‌های باردار به پشتیبانی روانی و عاطفی از طرف همسر و اطرافیان نیازمندند.
  • ورزش‌های سبک و منظم و مخصوص بارداری به کاهش خستگی و کاهش وزن و بی‌خوابی‌های دوران بارداری کمک می‌کند.
  • به میزان کافی آب بنوشید زیرا هیدراتاسیون بدن نه تنها به جلوگیری از سردرد، سنگ کلیه، سرگیجه کمک می‌کند بلکه از زایمان زودرس نیز جلوگیری خواهد کرد و در صورت داشتن یبوست، هیدراته ماندن بدن به کاهش یبوست کمک خواهد کرد. اگر ادرار شما زرد روشن و شفاف باشد نشانه آن است که آب کافی مصرف کرده‌اید.

کلام آخر

بارداری همیشه با علائمی شروع می‌شود اما تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری مشکل خواهد بود، بهترین راه برای تشخیص دقیق بارداری استفاده از تست‌های حاملگی، 35 روز بعد از شروع آخرین پریود است. این تست‌ها شامل بی بی چک، آزمایش خون و سونوگرافی واژینال می‌باشد هم‌چنین مشاوره با پزشک زنان می‌تواند در تشخیص و مدیریت بارداری به شما کمک کند.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، بسیار سپاسگزاریم. ما در این مقاله توضیحاتی در مورد تشخیص بارداری در روزهای اول بارداری برای شما بیان کردیم. امیدواریم مطالب ذکر شده به شما در تشخیص بارداری کمک کند در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

4.5/5 - (11 امتیاز)

حدیثه نایبی

سلام، من حدیثه نایبی هستم. سه سال پیش از دانشگاه آزاد تهران رشته میکروبیولوژی فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به خاطر علاقه ای که به تولید محتوا در حوزه سلامت و پزشکی دارم، برای سایت جراحا محتوا میزنم. اگر سوال یا پیشنهادی در این باره داشتید، می تونید از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا