سلامتیعمومی

چگونه دوقلو باردار شویم؟【سال1403】❤️

ما در این مقاله مطالبی درباره چگونه دوقلو باردار شویم را در اختیار شما قرار داده ایم. زمانی که دو تخمک جداگانه در رحم بارور شوند به دو سلول تقسیم می شوند و هر سلول به طور جداگانه جنین را تشکیل خواهند داد. برای اطلاع از چگونه دوقلو باردار شدن تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 بارداری دوقلو چگونه اتفاق می ‌افتد؟

اگر دو تخمک جداگانه در رحم بارور شوند و یا یک تخمک بارور شده به دو سلول تقسیم شود و هر سلول جداگانه جنین را تشکیل دهند این بارداری اتفاق خواهد افتاد. امروزه پزشکان بر این باورند که بیش تر شدن بارداری دوقلویی حاصل یک ناهنجاری سلولی در اثر کمبود کلسیم است که در این عارضه دیواره پروتئینی سبب در کنار هم قرار گرفتن سلول‌ ها می‌ شود، ضعیف است. بارداری دوقلو دارای انواع مختلفی است که از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوقلوهای همسان

زمانی که یک تخمک و یک اسپرم به طور تصادفی با هم لقاح می‌ یابند در همان ابتدا سلول لقاح یافته به دو سلول تقسیم می‌ شود، این دو سلول هر کدام به صورت مجزا جفت و جنین تشکیل می ‌دهند، این امر می ‌تواند حاصل ایجاد دوقلو های همسان شود. دوقلو های همسان از نظر ژنتیکی نیز شبیه هم می ‌باشند.

دوقلوهای ناهمسان

 بارداری دوقلو نتیجه لقاح دو تخمک مجزا با دو اسپرم می ‌باشد. زمانی که در چرخه قاعدگی دو تخمک آزاد شود و لقاح این دو تخمک با دو اسپرم انجام شود حاصل این لقاح‌ ها دو جنین و در نهایت تولد دوقلوهای ناهمسان می ‌باشد.

بارداری دوقلو چگونه اتفاق می ‌افتد؟

علل دوقلو شدن بچه

داروهای تحریک تخمک گذاری: یکی از مهم ترین عوامل دوقلو باردار شدن داروها می ‌باشند. مصرف داروهایی مانند کلومید و دیگر داروهایی که به باروری کمک می‌ کنند و همچنین تحریک کننده آزادسازی تخمک سبب دوقلو شدن بچه می شود. استفاده از دارو به طور صد در صد سبب قلو شدن بچه نمی ‌شود.

سن: بانوانی که سن بالای 35 سال دارند، احتمال بارداری دوقلو در آنان بیش تر است. هورمون تحریک کننده فولیکول همراه با افزایش سن بیش تر می ‌شود و همچنین هورمون تحریک کننده فولیکول مسئول رشد تخمک‌ ها قبل از آزادسازی می‌ باشد. زمانی که سن بانوان بالا می ‌رود به طور طبیعی تخمک‌ ها به تحریک بیش تری برای رشد نیاز دارند، بنابراین فولیکول‌ ها فعالیت بیش تری دارند. در برخی از مواقع ممکن است این فعالیت بیش تر منجر به آزادسازی دو یا چند تخمک شود و همچنین موجب بارداری دوقلویی یا چند قلویی شود.

سابقه خانوادگی: یکی از علل دوقلو باردار شدن سابقه خانوادگی می ‌باشد. داشتن سابقه خانوادگی در دوقلوهای یکسان احتمال بارداری دوقلو یا چندقلویی را افزایش نمی ‌دهد بلکه نشان دهنده احتمال قوی ‌تر بارداری دوقلو می ‌باشد. اگر در خانواده خانم دوقلو وجود داشته باشد احتمال آزادسازی بیش از یک تخمک بیش تر است و همچنین در خانواده مرد نیز بیانگر احتمال قوی ‌تر تولید اسپرم ‌های کافی برای باروری بیش از یک تخمک می ‌باشد. داشتن اسپرم قوی در مرد احتمال این امر را افزایش می ‌دهد، حتی اگر در خانواده وجود نداشته باشد. اگر در خانواده مادر دوقلو وجود داشته باشد احتمال بارداری دوقلو دو برابر می‌ شود.

وزن: بانوانی که اضافه وزن دارند شانس بیش تری برای دوقلو زایی دارند. بانوانی که دارای اضافه وزن در دوران بارداری هستند ممکن است مشکلاتی نیز برای آنان به وجود بیاید ولی در هر صورت چربی اضافی مقدار استروژن را بیش تر می‌ کند و در نهایت تحریک تخمدان‌ ها بیش تر می ‌شود و ممکن است بیش تر از یک تخمک آزاد شود و منجر به دوقلو شدن شود.

قد: بارداری دوقلو در بانوانی که دارای قد بلند هستند بیش تر می ‌باشد. به گفته محققین احتمالاً تغذیه بهتر شانس بارداری دوقلویی را در بانوانی که دارای قد بلندی هستند افزایش می‌ دهد.

رژیم غذایی: رژیم غذایی یکی از مهم‌ ترین عواملی است که می‌ تواند در دوقلو زایی تاثیر داشته باشد. احتمال بارداری دوقلو در بانوانی که از لبنیات بیش تری استفاده می ‌کنند افزایش می ‌یابد. مصرف خوراکی ‌های خاصی قبل از بارداری و همچنین در دوران تخمک گذاری ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهد. اگر مادر گیاه خوار باشد احتمال این امر کاهش می‌یابد. مصرف صدف، زینک، نان و غلات، جوانه گندم و … احتمال بارداری دو قلو را افزایش می دهد.

مصرف قرص ضد بارداری: مصرف قرص ضد بارداری تا 99 درصد سبب جلوگیری از بارداری می شود ولی در ماه‌ های اول بعد از قطع قرص ضد بارداری میزان بارداری دوقلویی افزایش می ‌یابد .از سوی دیگر اگر قرص ضد بارداری به صورت منظم مصرف نشود احتمال بارداری دوقلویی بیش تر می ‌شود.

لقاح مصنوعی آزمایشگاهی: در لقاح ‌های مصنوعی تعداد بیش تری تخمک بارور شده به رحم زن انتقال می ‌یابد که می ‌تواند احتمال چند قلو زایی را افزایش دهد. با توجه به پیشرفت علم نازایی و استفاده بیش تر از داروهای تحریک باروری و همچنین انجام روش ‌های مختلف لقاح آزمایشگاهی بیش تر بارداری‌ های چند قلویی در زوجینی اتفاق خواهد افتاد که سابقه نازایی و بارداری به روش لقاح آزمایشگاهی داشته ‌اند.

علل دوقلو شدن بچه

جنین چگونه دوقلو و یا چند قلو می‌ شود؟

هنگامی که یک تخمک در زمان لقاح به دو سلول تقسیم می ‌شود و با دو اسپرم لقاح پیدا می ‌کند دوقلو همسان تشکیل می‌ شود. اگر دو تخمک یا بیش تر با دو اسپرم یا بیش تر لقاح داشته باشد این امر سبب دوقلو یا چند قلو ناهمسان می ‌شود. کسانی که دغدغه تعیین جنسیت جنین را دارند، موقعیت‌ های مختلف نزدیکی، زمان نزدیکی، رژیم‌ های غذایی یا لقاح مصنوعی در تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری تا حد بسیاری تاثیرگذار است ولی این امر صد در صد نمی ‌باشد. روش‌های تعیین جنسیت نوزاد قبل از بارداری در مورد چند قلوها به دلیل لقاح تصادفی امکان ‌پذیر نیست، می تواند از یک جنس یا از جنس‌ های مختلف باشند.

مراقبت ‌های دوران بارداری چند قلویی

تغذیه صحیح و مناسب: توجه به اضافه وزن بیش از حد نکته بسیار مهمی در بارداری می ‌باشد. افراد تفکر می ‌کنند هنگام بارداری باید بیش تر از یک نفر غذا بخورند ولی این گونه نیست. مادر باردار باید به جای خوردن غذای زیاد، مواد مغذی و مفید مصرف کند با مراجعه به بهترین دکتر تغذیه در تهران می ‌توانید از ایشان کمک بگیرید.

ورزش: اکثر بانوان باردار به این دلیل که می ‌ترسند به جنین فشار وارد شود در دوران بارداری ورزش نمی ‌کنند ولی پزشکان توصیه می ‌کنند بانوان باردار حتی در هنگام بارداری چند قلویی ورزش سبکی را داشته باشند. از ورزش ‌های سبک می ‌توان به پیاده ‌روی و یوگا اشاره کرد که هم سبب داشتن وزن مناسب مادر می ‌شود و هم مانع استرس و کم تحرکی می شود.

مصرف داروهای مکمل: داروهای مکمل و ویتامین در دوران بارداری باید توسط بهترین متخصص زنان انجام شود. در دوران بارداری برای جلوگیری از مشکلات مادرزادی به خصوص در ناحیه لوله عصبی باید توسط پزشک اسید فولیک تجویز شود. جنین از ذخیره آهن و کلسیم بدن مادر استفاده می ‌کند، زمانی که تعداد جنین‌ ها بیش تر باشد ذخیره آهن بدن مادر بسیار سریع تمام می ‌شود پس با مراجعه به بهترین متخصص زنان سعی کنید از مکمل‌ ها در این دوران استفاده کنید.

کنترل توسط پزشک: بانوان باردار باید در طول بارداری خود به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایند تا توسط پزشک معاینه شوند و شرایط جنین نیز بررسی شود. در مورد بانوانی که دوقلو یا چند قلو باردار هستند معاینات باید بیش تر باشد و همچنین چنین معایناتی روندی طولانی‌ تر دارد زیرا علاوه بر بررسی شرایط مادر باید با سونوگرافی شرایط تمامی جنین‌ ها بررسی شود.

احتمال زایمان زودرس: در چنین بارداری‌ هایی احتمال زایمان زودرس زیاد می ‌باشد. بانوان باید از هفته 34 بارداری احتمال زایمان را بدهند. در بیش تر موارد وزن نوزاد کم تر از وزن نوزاد دیگر می ‌باشد ولی این موضوع جای نگرانی ندارد با رسیدگی و مراقبت، نوزادان به شرایط عادی و نرمالی می ‌رسند.

زایمان سزارین: به دنیا آوردن فرزندان دوقلو به روش زایمان طبیعی دارای احتمال کمی است زیرا سر همه جنین ‌ها در کانال زایمان قرار نمی ‌گیرد به همین دلیل مادر باید منتظر زایمان سزارین باشد.

مراقبت ‌های دوران بارداری چند قلویی

چگونه دوقلو باردار شویم؟

باردار شدن دوقلو ارتباط بسیاری با مصرف داروهای باروری و همچنین وراثت دارد. از نظر علمی نمی‌ توان گفت چه غذاهایی سبب دوقلو زایی می ‌شود ولی بسیاری از افراد برخی غذاها را برای دوقلو زایی توصیه می ‌کنند که چنین غذاهایی عبارتند از:

شیرین بیان: یکی از گیاهان دارویی که به دلیل کنترل میزان استروژن و تستسترون احتمال دوقلو زایی را افزایش می ‌دهند، شیرین بیان می ‌باشد.

روی: غذاهایی که دارای روی هستند باعث تقویت سطح اسپرم مردان می ‌شود به همین دلیل خوردن غذاهایی مانند نخود سبز، کدو تنبل، ماست و هر غذای حاوی روی ممکن است احتمال دوقلو زایی را افزایش دهد.

سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین با تحریک تخمدان سبب آزاد شدن تخمک ‌های بیش تری می‌ شود. وجود تخمک بیش تر سبب افزایش احتمال بارداری دوقلو می ‌شود.

موقعیت زوج در هنگام نزدیکی: روش نزدیکی ممکن است احتمال دوقلو شدن جنین را افزایش دهد.

ریشه ماکا: این گیاه به دلیل افزایش قدرت باروری به عنوان داروی گیاهی برای دوقلو شدن بچه توصیه می شود.

زمان مراجعه به پزشک

مراقبت بارداری در زمان بارداری چند قلو یا دوقلو باید بسیار بیش تر باشد. زمانی که شما در زمان بارداری دچار لکه بینی شدید باید هرچه سریع تر به بهترین پزشک مراجعه کنید. زمانی که احساس کردید یکی از جنین ‌ها تکان نمی ‌خورد و یا کم تر حرکت می ‌کنند باید حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید. در صورتی که دچار تهوع بسیار شدیدی در طول روز شدید یا در ناحیه شکم خود درد احساس کردید هرچه سریع ‌تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

کلام آخر

اگر دو تخمک جداگانه در رحم بارور شوند و یا یک تخمک بارور شده به دو سلول تقسیم شود و هر سلول جداگانه جنین را تشکیل دهند این بارداری اتفاق خواهد افتاد. برای اطلاع از چگونگی این امر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه کنید. در این مقاله سعی کردیم مطالبی در رابطه با این که چگونه دوقلو باردار شویم در اختیار شما قرار دهیم و از شما بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد وارد سایت جراحا شوید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (20 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا