پزشکان

بهترین دکتر روانشناس در کرج【سال1403】❤️ + لیست 10 تایی

ما در این مطلب قصد داریم 10 تا از بهترین دکتر روانشناس در کرج را به شما معرفی نماییم، خوشبختانه این روزها آمار مراجعه به روانشناسان و مشاوران بسیار افزایش یافته است. این امر از آن جهت مفید است که نشان دهنده رشد فرهنگی و توجه بیش از پیش خانواده ها به مسائل روحی و رفتاری است. در واقع مراجعه به مشاور قطعا دلیل وجود بیماری نیست، گاهی اوقات باید برای حل مشکلات به ظاهر کوچک به یک مشاور خبره و دانا مراجعه کرد تا بتوان از پیشروی و شدت گرفتن آن جلوگیری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیماری های شایع روانی کدامند؟

با این که گستره بیماری های روانی بسیار وسیع است اما همه آن ها جزء اختلالات و مشکلات شایع مردم جامعه نیستند، برخی از مشکلات با احتمال بیشتری در مردم دیده می شوند و معمولا میان افراد با شدت های کم یا زیاد شایع هستند. البته شایع بودن آن ها دلیل بر معمولی بودنشان نیست و لازم است همه اختلالات افراد در اسرع وقت مورد درمان واقع شوند، در غیر این صورت این بیماری ها از شکلی به شکل دیگر در نسل های بعدی و فرزندان بروز پیدا می کنند. برخی از بیماری های شایع روانی عبارتند از:

 1. افسردگی یا سرما خوردگی روانی
 2. اختلالات اضطراب
 3. اختلال دوقطبی
 4. اختلالات مصرف مواد
 5. اختلالات خوردن
 6. اختلال روانی اسکیزوفرنی
 7. اختلال وسواسی- جبری
 8. اختلال بیش فعالی- کمبود توجه
 9. اختلال استرس پس از سانحه
 10. اختلال زوال عقل 

موارد ذکر شده 10 تا از بیماری های روانی شایع در میان مردم هستند، این اختلالات تنها به مردم ایران ختم نمی شود، بلکه دستاورد یک سری از تحقیقات بین المللی است. همچنین این موارد به سن و جنسیت خاصی محدود نمی شوند اما ممکن است در هر رده سنی یا جنسیت احتمال متفاوتی داشته باشند. برای مثال اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان و اختلال وسواس در خانم ها دیده می شود، در حالی که اختلال مصرف مواد و اضطراب در مردان و اختلال زوال عقل در سالمندان داده های آمار بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

بیماری های شایع روانی کدامند؟

تاثیرات سلامت فردی در سلامت جامعه

اگر به طور متوسط در بازه زمانی یک روز هر فرد در یک شهر یک میلیون نفری برای ارتقای سلامت روحی و روانی خود یک دقیقه وقت بگذارد، در پایان روز آن شهر یه میلیون قدم به سلامت کامل نزدیک تر شده است. همانطور که همه ما می دانیم یک جامعه سالم، جامعه ای ایمن و به دور از ناهنجاری های اجتماعی است، بنابراین اگر خانم های یک جامعه اختلال وسواسی خود را کنترل کنند جو یک خانواده کوچک آرام تر خواهد شد، به دنبال آن مرد خانواده که دچار اضطراب بوده کمتر احتمال می رود به سمت اختلال مصرف مواد سوق داده شود.

فرزندان از سطح سلامت بیشتری برخوردار هستند و سطح امید به زندگی افزایش خواهد یافت، طبق داده های آماری به دست آمده از تحقیقات در چند کشور مختلف با بالا رفتن میانگین سطح امید به زندگی در یک جامعه افراد سالخورده کمتر دچار بیماری های روانی خواهند شد. به این ترتیب یک قدم کوچک در بهبود اوضاع خود می تواند زندگی عزیزانمان و جامعه مان را بهتر کند، به همین دلیل مراجعه به بهترین دکتر روانشناس در کرج می تواند یک قدم مفید در زندگی هر فردی باشد.

معیار انتخاب بهترین دکتر روانشناس در کرج:

💚رفتار مناسب ارتباط و رفتار مناسب؛ میان بیمار و روانشناس؛ امری ضروری است تا بیمار بتواند پاسخ مناسب برای سوالات و مشکلات خود دریافت نماید.
💙اعتبار پزشکاز جمله معیارهای مهم انتخاب بهترین دکتر روانشناس در کرج؛ اعتبار وی می باشد.
💚پوشش بیمه انتخاب روانشناسی که پوشش بیمه شما را داشته باشد نیز یکی از معیارهای مهمی است که می تواند به شما در کاهش هزینه ها کمک بسزایی کند.
💙قابل اعتمادیکی دیگر از معیارهای بهترین روانشناس؛ قابل اعتماد بودن وی است تا بیمار بدون ترس از قضاوت شدن تمام مشکلات خود را با روانشناس درمیان بگذراد.

10 تا از بهترین دکتر روانشناس در کرج را بشناسید!

اهمیت مراجعه به بهترین دکتر روانشناس در کرج

با توجه به این موضوع که بدون در نظر گرفتن مراجعه به روانشناس، تست و روش قطعی برای تشخیص بیماری های روانی وجود ندارد شاید این مسئله برای خیلی از ما نگران کننده باشد. اما لازم نیست درباره بیماری روانی که علائم آن را مشاهده کرده اید نگران باشید، شاید شما با جست و جو در فضای مجازی و انجام تست های روانشناسی متوجه چیزهایی شده باشید که چندان هم واقعی نیستند. به همین دلیل پزشکان نیز معتقد هستند که بیمار نباید علائم بیماری خود را در اینترنت جست و جو کند.

نمی توان از رشد چشمگیر درمان هایی که در فضای مجازی و وب سایت ها منتشر می شود غافل شد، اما موضوع اصلی این است که یک متن درباره بیماری که علائمی شبیه به بیماری شما را دارد قدرت معاینه و تفکر ندارد و ممکن است بیماری را بسیار بزرگ تر و جدی تر از واقعیت نشان دهد و دست آخر هم یک درمان سطحی و شاید بی تاثیر پیش روی شما بگذارد. در پایان هم یک روح نگران و مضطرب از شما به جا می گذارد، به همین دلیل مراجعه به بهترین دکتر روانشاس در کرج اهمیت می یابد.

اهمیت مراجعه به بهترین دکتر روانشناس در کرج

تست های غربالگری روانشناسی

تست های روانشناسی و غربالگری روانی همه چیز را به طور کامل به شما نشان نخواهند داد، تنها یک روانشناس خبره می تواند با تحلیل این تست ها و مشاهده علائم و تفسیر رفتارهایی که بیمار از خود بروز می دهد متوجه بیماری او شود. به طور کلی در یک جلسه معاینه و مشاوره سوالات بسیار ساده ای به عنوان تست غربالگری از شما پرسیده خواهد شد، مهم ترین نکته این است که شما با پزشکان خود صداقت کامل داشته باشید و به این سوالات پاسخ درستی بدهید. چند مورد از این پرسش ها عبارتند از:

 1. آیا بعد از این که خواب کافی داشتید احساس خستگی می کنید؟
 2. آیا بیشتر اوقات احساس ناراحتی، تحریک پذیری یا اضطراب می کنید؟
 3. آیا هنوز هم از چیزهایی که در گذشته از آن ها لذت می بردید لذت می برید؟
 4. آیا ممکن است برای کنترل احساسات خود به مواد مخدر یا الکل روی بیاورید؟
 5. آیا کنترل احساس خشم یا تحریک خودتان برای شما دشوار است؟
 6. آیا تا به حال فکر کرده اید که به خود یا دیگران آسیب برسانید؟
 7. اگر پاسخ بله است از تصور آن حس خوبی دارید؟
 8. آیا هنگام پرخاش به وسایل اطرافتان آسیب می زنید؟
 9. آیا ترس های روانی ناشی از؛ از دست دادن کسی را دارید؟
 10. اگر پاسخ بله است این اشخاص چه کسانی هستند؟

کلام آخر

در آخر باید بدانید که اگر در خودتان یا اطرافیان و عزیزانتان علائمی از وجود بیماری های روانی مشاهده کردید باید سریعا با یک روانشناس درباره آن صحبت کنید و این کار را به تعویق نیاندازید. سپس با استفاده از توصیه های پزشک با فرد بیمار صحبت کنید و آن را برای مراجعه به روانشناس ترقیب نمایید، لازم است این موضوع را جدید بگیرید و اجازه ندهید یک اختلال کوچک به یک بحران بزرگ در آینده تبدیل شود.

سایت جراحا در تلاش است تا با به اشتراک گذاشتن دانسته های اندک خود با شما مخاطبان گرامی قدمی هر چند کوچک در سلامت جامعه داشته باشید. به همین دلیل ما این مقاله را به معرفی 10 تا از بهترین دکتر روانشناس در کرج اختصاص دادیم و به توصیف بیماری های شایع روانی پرداختیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد، مشتاقانه منتظر انتقادات و پیشنهادات شما در انتهای این صفحه هستیم.

 آیا تست بیماری روانی وجود دارد یا خیر؟

در واقع خیر، ولی روانپزشک یا متخصص اعصاب و روان می تواند از طریق ارزیابی کامل بر روی روان فرد تشخیص دهد آیا فرد به اختلالات روانی مبتلا است یا از نظر روانی فرد سالم است.

تست ارزیابی بیماری روانی چگونه است؟

شما باید برای ارزیابی سلامت روان با پزشک خود صحبت کنید. این ارزیابی اغلب شامل مواردی از جمله معاینه فیزیکی، تست های آزمایشگاهی، پرسشنامه و مصاحبه است.

علل اختلال اضطراب چه مواردی هستند؟

در شرایط عادی معمولا جنبه های مختلف زندگی مانند وضعیت تاهل، روابط خانوادگی، شغل و … ریشه های استرس شما هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =

دکمه بازگشت به بالا