سلامتیعمومی

تفاوت تزریق چربی و فیلر【سال1403】⭐

ما در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت تزریق چربی و فیلر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. گاهی اوقات در اثر افزایش سن، بیماری و کاهش وزن زیاد، چربی صورت کاهش می‌یابد و موجب پیری زودرس می‌شود و فرد نیازمند پیدا کردن راهی برای جبران این حجم از دست رفته است. امروزه با تزریق چربی و فیلر این کمبود حجم جبران می‌شود. اما میزان ماندگاری و تاثیر هر کدام از این پر کننده‌ها، متفاوت می‌باشد. ما در این مقاله به بررسی تاثیر ماندگاری تزریق چربی و فیلر و تفاوت ماندگاری این دو باهم می‌پردازیم.

تزریق چربی و فیلر چیست؟

برای شناختن تفاوت تزریق چربی و فیلر بهتر است بدانیم چربی و فیلر چگونه تزریق می‌شود؟ در تزریق چربی ابتدا بیمار توسط بهترین دکتر تزریق چربی در تهران معاینه می‌شود. او باید چربی کافی در نواحی شکم، پهلو و ران داشته باشد و معمولا چربی به روش لیپوساکشن از این نقاط گرفته می‌شود زیرا این نقاط مقاوم به رژیم‌های لاغری هستند و با کاهش وزن، چربی این نقاط از بین نمی‌رود. پزشک با بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر با ایجاد سوراخ کوچکی در پوست، چربی را خارج می‌کند و سپس این چربی، شسته می‌شود و سرم و خون آن به کمک دستگاه سانتریفوژ جدا شده و چربی پالایش شده در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود.

معمولا 30 تا 70 درصد چربی تزریق شده، جذب می‌شود بنابراین پزشک باید 30 درصد بیشتر از مقداری مورد نیاز چربی تزریق کند تا مقدار جذب شده جبران شود به همین دلیل بعد از تزریق تورمی مشاهده می‌شود که تا دو هفته باقی می‌ماند. تزریق چربی می‌تواند در زاویه سازی فک، گونه، لب، خط خنده،سینه و باسن و… به کار رود اما فیلرها انواع مختلفی دارند پر کاربردترین آن فیلرهای هیالورونیک اسید است که به آبرسانی، حجم‌دهی و تغذیه پوست کمک می‌کند هم‌چنین فرورفتگی‌های ناشی از زخم و اسکار را پر می‌کند و پس از چند بار تزریق اثر خود را در کلاژن‌سازی پوست نشان می‌دهد.

این فیلر برای رفع گودی زیر چشم، خط اخم، زاویه فک، چانه، لب و… به کار می‌رود هم‌چنین فیلر حاوی هیدروکسی آپاتیت کلسیم که یک ماده طبیعی در استخوان است برای از بین بردن چین و خطوط عمیق صورت استفاده می‌شود اما باید توجه کرد که از این فیلر نباید برای گودی زیر چشم و حجم دهی لب‌ها استفاده کرد. این فیلر نیز باعث کلاژن‌سازی لایه درم پوست می‌شود و ماندگاری آن یک سال یا بیشتر است لازم به ذکر است فیلرهای حاوی پلی متیل متا کریلات نیمه دائمی بوده و برای حجم دهی لب‌هایی که نازک هستند و رفع خطوط خنده مناسب است و معمولا بعد از سه ماه نتیجه آن‌ها قابل مشاهده است.

تزریق چربی و فیلر چیست؟

تفاوت تزریق چربی و فیلر

تزریق چربی و فیلر هر دو باعث حجم‌دهی می‌شوند ولی در ماهیت تفاوت دارند. چربی یک حجم دهنده دائمی است در صورتی که فیلر یک حجم دهنده مصنوعی است که توسط کارخانه‌ها ساخته می‌شود و پرکاربردترین آن‌ها هیالورونیک اسید است که به عنوان حجم دهنده موقت برای حدود یک سال عمل می‌کند در خانم‌هایی که صورتشان لاغر است و تمایل به پر کردن و حجم دهی صورت دارند، تزریق فیلر مناسب نیست و در صورتی که در ناحیه ران و شکم دارای چربی کافی باشد بهتر است از تزریق چربی استفاده کنند.

عمده‌ترین تفاوت تزریق چربی و فیلر در این است که تزریق چربی به دقت و زمان بیشتر و شرایط استریل‌تر احتیاج دارد در حالی که تزریق فیلر سریع‌تر است و می‌تواند در مطب انجام شود. اگر فردی خواستار حجم دهی به یک یا چند نقطه از صورت باشد تزریق فیلر برای او مناسب‌تر است به طور مثال برای حجم‌دهی زیر چشم، لب‌ها و برجستگی گونه‌ها تزریق فیلر بسیار مناسب است.

فاکتورهای لازم در ماندگاری بیشتر تزریق چربی

کیفیت چربی: چربی مورد نیاز برای تزریق باید با دقت باسن، ران و شکم گرفته شده و سپس به دقت پالایش شود تا بهترین کیفیت را داشته باشد در صورتی که چربی دارای ناخالصی یا آلودگی باشد منجر به مشکلاتی در ماندگاری خواهد شد و برای فرد عوارضی را به دنبال دارد.

تکرار تزریق: در تزریق چربی در دور اول 60 تا 70 درصد آن جذب می‌شود و 30 درصد آن باقی می‌ماند و در دور دوم تزریق حدود 60 تا 70 درصد چربی باقی می‌ماند و در دور سوم بالای 80 درصد چربی باقی می‌ماند به این ترتیب با تکرار تزریق چربی ماندگاری آن بیشتر خواهد بود و این تفاوت تزریق چربی و فیلر را در ماندگاری نشان می‌دهد.

مراقبت پس از عمل: پس از تزریق چربی باید مراقبت‌های بعد از عمل انجام شود هر چه جایی که چربی تزریق شده آزاد‌تر باشد و تحت فشار نباشد و هم‌چنین فعالیت موضعی آن ناحیه کمتر باشد، ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود هم‌چنین سعی کنید از آب گرم در هنگام حمام کردن استفاده نکنید و از انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده روی و ورزش اسکواچ که باعث حرکات عضلات و بافت موضعی شده و در نتیجه موجب جذب چربی‌ها می‌شود خودداری کنید تا جراحی موفق با ماندگاری بالا داشته باشید هم‌چنین بهترین جراح پلاستیک در تهران در این امر می‌تواند شما را یاری کند.

سبک زندگی: عواملی مانند تغذیه ناسالم، ورزش، استرس و مصرف سیگار و الکل تاثیر منفی در ماندگاری چربی تزریق شده دارد و بر عکس سبک زندگی سالم، دوری از استرس و تغذیه سالمی حاوی چهار گروه اصلی غذاها و… در ماندگاری چربی تزریق شده تاثیر بسزایی دارد.

عوامل سنی: یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر در چربی تزریق شده می‌شود فرآیند طبیعی کهولت سن و تغییرات ساختار بافت‌ها و هم‌چنین تغییرات وزنی می‌باشد که بر ماندگاری چربی تزریق شده اثرات منفی دارد.

فاکتورهای لازم در ماندگاری بیشتر تزریق چربی

معایب تزریق فیلر و چربی

فیلرهایی که امروزه به کار می‌روند بیشتر از نوع هیالورونیک اسید هستند و ماندگاری طولانی ندارند اگر فیلر به مدت طولانی باقی بماند، ممکن است در بدن ایجاد عارضه کند. تزریق چربی به دلیل این که چربی از بدن خود شخص گرفته می‌شود، عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند بنابراین این موضوع تفاوت تزریق چربی و فیلر را نشان می‌دهد اما مشکل وقتی ایجاد می‌شود که پزشک با آناتومی صورت آشنا نباشد در صورت، تعداد زیادی عروق و اعصاب وجود دارد پزشک باید نقاط خطر صورت را بشناسد زیرا در صورت نداشتن مهارت ممکن است ناخواسته تزریق را داخل عروق انجام دهد و باعث خونریزی و کبودی برای بیمار شود.

بیشترین تزریق فیلر برای حجم دهی لب به کار می‌رود و اگر فیلر‌هایی با ماندگاری طولانی که معمولا سفت‌تر هم هستند، استفاده شود، حرکت پذیری و انعطاف پذیری لب کاهش می‌یابد بنابراین ممکن است در هنگام لبخند زدن لب تحرک کافی نداشته باشد بنابراین هر فیلری را نمی‌توان برای تزریق استفاده کرد هم‌چنین فیلر هیالورونیک اسید شفاف است اما ممکن است ‌ذراتی در داخل آن معلق باشد و اگر در ناحیه‌ای مثل زیر چشم که پوست نازکی دارد و نور از آن عبور می‌‌کند تزریق شود، نور پس از برخورد از فیلر به رنگ آبی دیده می‌شود.

بنابراین یک کبودی طولانی مدت دیده می‌شود که به دلیل استفاده از تکنیک نامناسب یا فیلر نامناسب است. تزریق چربی عارضه خاصی ندارد ولی ممکن است در بعضی از افراد عارضه نادری مانند ورم و کبودی را ایجاد کند که معمولا بعد از یک هفته از بین می‌رود و این اصلی‌ترین تفاوت تزریق چربی و فیلر است هم‌چنین در بعضی موارد ممکن است عفونت به خاطر عدم مهارت پزشک ایجاد شود و در بعضی از افراد که چند بار تزریق چربی را انجام داده‌اند ممکن است چربی در زیر پوست آن‌ها گلوله شود اما توسط پزشک متخصص برطرف خواهد شد.

تفاوت هزینه تزریق چربی و فیلر

تفاوت تزریق چربی و فیلر در هزینه به دلیل آن است که تزریق چربی در چند مرحله صورت می‌گیرد که شامل: برداشت چربی از بدن شخص، پالایش آن و سپس تزریق چربی به بدن فرد است. موفقیت در تزریق چربی بستگی به میزان پالایش سلول چربی و تخصص شخص تزریق کننده است که همه این فعالیت‌ها بر قیمت و هزینه تزریق چربی تاثیر گذار است عامل مهم دیگر محل تزریق چربی است که معمولا در بیمارستان‌ها انجام می‌شود و هزینه جراحی و اتاق عمل موجب می‌شود تزریق چربی نسبت به تزریق فیلر پرهزینه‌تر باشد هم‌چنین میزان چربی تزریق شده و تعداد مناطقی که باید تزریق شود و مراحل تزریق چربی بر هزینه آن می‌افزاید.

عامل دیگر محل کلینیک است که بر هزینه تاثیرگذار است به طور کلی این هزینه‌ها شامل: هزینه بی‌حسی موضعی، مطب یا بیمارستان، هزینه آزمایشات پزشکی و…. می‌باشد هزینه فیلرها به نوع آن‌ها بستگی دارد، فیلرهای موقتی بهتر از فیلرهای دائمی هستند زیرا بعد از مدتی جذب بدن شده و مشکلات حساسیتی و عفونتی کمتری نسبت به فیلرهای دائمی دارند زیرا فیلرهای دائمی جذب بدن نمی‌شوند و بعد از چند سال ممکن است در زیر پوست حالت گلوله‌ای پیدا کنند و این نشان دهنده تفاوت تزریق چربی و فیلر است اما با این وجود هزینه فیلرهای دائمی بیشتر از فیلرهای موقتی است.

از طرفی مقدار و نوع فیلر، وابسته به محل تزریق است و برای هر قسمت از صورت مثل خط لبخند، لب و چانه و… مقدار و نوع فیلر به کار رفته متفاوت است که بر روی هرینه فیلر تاثیرگذار است هم‌چنین برندهای معتبر ژل‌های هیالورونیک اسید بر روی هزینه تزریق فیلر موثر است هر چه ماندگاری این ژل‌های موقت بیشتر باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود عامل تاثیرگذار دیگر مرکز پزشکی است که برای تزریق به آن‌جا مراجعه می‌کنید خدماتی مانند جلسات مشاوره، دستمزد پزشک متخصص و قیمت داروهای مصرفی همگی بر هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید موثر خواهد بود.

تفاوت هزینه تزریق چربی و فیلر

مزایای تزریق چربی و فیلر

مزایای تزریق فیلر

 • فیلر پر کننده موقتی است و در صورت عدم رضایت می‌توان آن را با تزریق آنزیم از بین برد و این نشان دهنده تفاوت تزریق چربی و فیلر است پزشک می‌تواند ظرف یک الی 2 ساعت تمام فیلرهای تزریق شده را حل کند البته فقط فیلرهای هیالورونیک اسید این قابلیت را دارند.
 • تزریق فیلر به شما امکان می‌دهد حجم برخی نقاط از صورت خود را افزایش دهید و می‌تواند در اصلاح حجم لب‌ها، گونه‌ها و چانه‌ها کمک کند.
 • فیلرها به عنوان پرکننده‌ عمل می‌کنند و می‌توانند خطوط و چین‌های صورت را ‌در اطراف دهان و چشم‌ها کاهش دهند.
 • تفاوت تزریق چربی و فیلر در این است که نتایج تزریق فیلر به سرعت قابل مشاهده و لمس می‌باشد. شما معمولا در مدت چند روز پس از تزریق می‌توانید اثرات آن را مشاهده کنید.
 • برخلاف روش‌های جراحی پلاستیکی، تزریق فیلر به روش غیرجراحی انجام می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد.
 • مدت ماندگاری فیلرها معمولاً تا 6 تا 18 ماه است، اما این مدت ممکن است با توجه به نوع ماده فیلر و نحوه تزریق تغییر کند و بعضی از فیلر‌ها تا 4 سال دوام دارند.
 • فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید Juvederm و Restylane بسیار کم خطر هستند و اگر مشکلی ایجاد شود متخصص با تزریق آنزیم آن را به سادگی حل می‌کند.
 • با تزریق فیلرهای مناسب توسط ‌متخصصین ماهر، می‌توانید نتایج طبیعی را در ظاهر صورت خود تجربه کنید.

مزایای تزریق چربی

 • چربی برای تزریق از بدن خود فرد گرفته می‌شود که معمولا از مناطقی مانند شکم یا باسن می باشد، بنابراین احتمال حساسیت در آن کم است که همین باعث تفاوت تزریق چربی و فیلر می‌باشد.
 • در مقایسه با فیلرها، چربی معمولا مدت ماندگاری بیشتری دارد. بعد از تزریق چربی، بخشی از چربی تزریق شده ممکن است جذب نشده و از بین برود، اما بخش دیگر سال‌ها در محل تزریق باقی می‌ماند.
 • تزریق چربی تغییرات دائمی در ظاهر بدن فرد ایجاد می‌کند. و اگر به دنبال تغییرات طولانی در ظاهر خود هستید تزریق چربی را انتخاب کنید بنابرین همین موضوع می‌تواند تفاوت تزریق چربی و فیلر را نشان دهد.
 • چربی تزریق شده می‌تواند به ترمیم بافت‌های مختلف بدن کمک کند. به عنوان مثال، می‌تواند در ترمیم بافت‌های پوستی پس از جراحی‌های دیگر یا درمان جوش‌ها کمک کند.

کلام آخر

اگر چه تزریق چربی و فیلر برای رفع چین و چروک صورت، خط لبخند، جوانسازی پوست دست‌ها و… به کار می‌رود اما تفاوت تزریق چربی و فیلر باعث شده است بعضی افراد چربی را به خاطر ماندگاری بیشتر و داشتن سلول‌های بنیادی انتخاب کنند از طرفی بعضی از افراد ژل را به خاطر تاثیرات موقتی آن و دوره نقاهت کوتاه و هزینه کمتر بر می‌گزینند. بنابراین انتخاب هر کدام از آن‌ها نیازمند مشاوره با پزشک متخصص و بررسی نیازهای فردی پوست افراد است.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. ما در این مقاله توضیحاتی در مورد تفاوت تزریق چربی و فیلر برای شما بیان کردیم. امیدواریم مطالب ذکر شده در انتخاب تزریق چربی یا فیلر به شما کمک کند در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

حدیثه نایبی

سلام، من حدیثه نایبی هستم. سه سال پیش از دانشگاه آزاد تهران رشته میکروبیولوژی فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به خاطر علاقه ای که به تولید محتوا در حوزه سلامت و پزشکی دارم، برای سایت جراحا محتوا میزنم. اگر سوال یا پیشنهادی در این باره داشتید، می تونید از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا