سلامتیعمومی

درمان گرفتگی گوش【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم راه‌های درمان گرفتگی گوش را به شما معرفی کنیم. وقتی با هواپیما سفر می‌کنید یا دچار عفونت و بیماری‌های گوش می‌شوید، ممکن است احساس کنید که گوش‌هایتان گرفته است این وضعیت احساس ناخوشایندی برای شما ایجاد می‌‌کند. گاهی اوقات با خمیازه کشیدن یا جویدن آدامس، گرفتگی گوش رفع می‌شود اما در موارد پیشرفته‌تر بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید زیرا عوامل و بیماری‌های مختلفی موجب گرفتگی گوش می‌شود که تنها پزشک می‌تواند آن را درمان کند.

علت گرفتگی گوش چیست؟

گرفتگی گوش یکی از علل شایع مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی می‌باشد. اگر گرفتگی گوش طولانی و مداوم باشد، بسیار آزاردهنده می‌شود، معمولا یکی از شایع‌ترین علل این مشکل تجمع بیش از اندازه جرم گوش است که با تمیز کردن گوش توسط پزشک برطرف می‌شود. توجه کنید که در درمان گرفتگی گوش هرگز از گوش پاک کن استفاده نکنید زیرا باعث عفونت و آسیب به مجرا و پرده گوش می‌شود.

علت دیگر این عارضه، اختلال در عملکرد شیپور استاش است که تعادل در فشار گوش میانی را بر هم می‌زند و احساس گرفتگی در گوش را ایجاد می‌کند یکی از عوامل اختلال در عملکرد شیپور استاش، انحراف تیغه بینی و سینوزیت می‌باشد که با درمان این بیماری‌ها این اختلال هم از بین می‌رود. معمولا تغییر ناگهانی ارتفاع در پروازها یا رفتن به ارتفاعات کوهستانی نیز موجب این عارضه می‌شود در موارد خفیف می‌توانید با گرفتن بینی و باد انداختن در گوش این مشکل را برطرف کنید.

سومین عامل، تجمع مایع در پشت پرده گوش و گوش میانی است که نه تنها باعث گرفتگی گوش می‌شود بلکه موجب کاهش شنوایی نیز خواهد شد. پزشک به وسیله اتوسکوپ یا میکروسکوپ تجمع مایع در گوش را تشخیص می‌دهد. این عارضه در موارد خفیف با دارو رفع می‌شود و در موارد پیشرفته نیاز به جراحی دارد. هم‌چنین موارد زیر موجب گرفتگی گوش می‌شود:

 • آلرژی
 • وجود آب در گوش
 • باقی ماندن جسم خارجی در گوش که باعث انسداد می‌شود.
 • پارگی پرده گوش
 • کاهش شنوایی حسی و عصبی
 • مشکلات مفصل فکی باعث ایجاد حس گرفتگی در گوش می‌شود.
 • بیماری منییر که در آن فشار مایع قسمت حلزونی گوش بالا می‌رود و باعث گرفتگی گوش همراه با سرگیجه و کاهش شنوایی می‌شود.

علائم گرفتگی گوش

بسیاری از افراد که گرفتگی گوش را تجربه می‌کنند، این عارضه برای آن‌ها آزار دهنده است و این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که مجرای گوش مسدود شده و یا این که اختلالی در گوش میانی یا داخلی بروز کند در این حالت علاوه بر گرفتگی گوش، شنوایی نیز دچار اشکال می‌شود در بیشتر موارد این مشکل بعد از چند روز برطرف خواهد شد و معمولا با علائم زیر همراه است:

 • افراد وجود توده را در گوش خود احساس می‌کنند.
 • معمولا قدرت شنوایی کاهش می‌یابد و صداها با شدت کمتری یا به طور مبهم شنیده می‌شود.
 • گاهی اوقات گرفتگی گوش همراه با درد گوش است که علت این درد، تورم و التهاب در گوش می‌باشد.
 • بعضی از افراد همراه با گرفتگی گوش دچار سرگیجه و عدم تعادل می‌شوند.
 • در صورتی که گرفتگی گوش همراه با عفونت گوش باشد علائمی مانند: تورم، درد، قرمزی، ترشحات یا تب دارد.

اگر با علائم گرفتگی گوش مواجه شده‌اید حتما به بهترین جراح گوش در تهران مراجعه کنید تا موثر‌ترین راه برای درمان شما را بیابد.

علائم گرفتگی گوش

درمان گرفتگی گوش در منزل

کمپرس گرم: سعی کنید کمپرس گرم را روی گوش خود قرار دهید یا دوش آب گرم بگیرید. این کار را حداقل 5 تا 10 دقیقه انجام دهید، دوش گرفتن می‌تواند به ورود بخار به کانال گوش شما کمک کند و موجب نرم کردن جرم گوش یا تسکین تورم شود، هرگز گوش پاک کن را داخل گوش خود فرو نبرید زیرا موجب ورود باکتری‌ها به گوش شده و جرم گوش را به داخل گوش هدایت می‌کند که موجب بروز عفونت بیشتر می‌شود.

بخار آب: آب را در ظرفی گرم کنید تا بجوشد سپس ظرف را از روی حرارت بردارید و به کمک یک حوله بخور آب گرم بگیرید و چند نفس عمیق بکشید تا بتوانید بخار را کاملا تنفس کنید، این کار موجب رفع گرفتگی گوش می‌شود.

روغن: روغن‌هایی مانند: روغن‌های زیتون، اکالیپتوس و نعنا همگی خواص آنتی بیوتیکی و ضد عفونی کننده یا ضد التهابی دارند و موجب پاکسازی مخاط، کاهش التهاب و درمان عفونت می‌شود و به این ترتیب موجب رفع گرفتگی گوش خواهند شد.

قرقره آب نمک: آب نمک را غرغره کنید، غرغره آب نمک می‌تواند به کاهش مخاط در بینی و گوش کمک کند. هم‌چنین یک درمان آسان است برای استفاده از غرغره آب نمک، فرد باید کمی نمک به مقداری آب اضافه کند و آن‌ها را با هم مخلوط کرده و سپس آب نمک را برای چند ثانیه غرغره کند به این ترتیب به آسانی گرفتگی گوش برطرف می‌شود.

سرکه سیب: 3 قاشق غذاخوری سرکه سیب و 1 قاشق غذاخوری آب مقطر را با هم مخلوط کنید و با استفاده از قطره چکان، سه تا چهار قطره از محلول را در گوش آسیب دیده بریزید. گوش را با استفاده از پنبه بپوشانید و سر خود را به طرف مقابل خم کنید. حدود 5 دقیقه در این موقعیت بمانید و سپس پنبه را بردارید.

اسانس درخت چای: روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که به کاهش التهاب داخل گوش و مبارزه با میکروب‌های عفونی که ممکن است گوش شما را مسدود کند، کمک می‌کند. چهار تا پنج قطره روغن درخت چای را به یک کاسه آب داغ اضافه کنید و سپس از این بخور استشمام کنید و این کار را به مدت 10 دقیقه انجام دهید.

بیماری هایی که باعث گرفتگی گوش می‌شوند!

کلستئاتوم: این بیماری یک نوع توده غیر سرطانی است که در گوش داخلی یا میانی تشکیل می‌شود و دلیل آن تراکم مواد مخاطی و سلول‌های پوستی در گوش داخلی می‌باشد به دلیل انسداد مجاری گوش داخلی در این بیماری، ترشحات گوش در آن انباشته می‌شود و با علائمی چون درد گوش، کاهش شنوایی، گرفتگی و احساس فشار در گوش همراه است.

سینوزیت: این بیماری در واقع التهاب دیواره‌های مخاطی سینوس‌ها است و از آن جایی که سینوس‌ها به بینی متصل هستند التهاب سینوس‌ها موجب نفوذ مخاط به داخل مجرای گوش شده و موجب گرفتگی گوش، احساس سنگینی گوش و حتی ناشنوایی گوش می‌شود.

لابیرنتیت: این بیماری مربوط به التهاب و عفونت در گوش داخلی است که منجر به گرفتگی گوش شده و همراه با سرگیجه شدید است که به طور ناگهانی شروع می‌شود و با حرکات سر و گردن تشدید خواهد شد و بیمار دچار عدم تعادل هم‌چنین گرفتگی گوش، تورم و درد گوش می‌شود. گاهی اوقات در این عفونت، تب و علائم تنفسی نیز ظاهر می‌شود.

منییر گوش: یک بیماری مزمن گوش می‌باشد که با سرگیجه شدید و ناگهانی، گرفتگی گوش و کاهش تدریجی شنوایی همراه است. معمولا سرگیجه با تغییر وضعیت سر ایجاد می‌شود و گرفتگی گوش همراه با احساس تورم در گوش می‌باشد هم‌چنین فرد صداهای ناخواسته مانند صدای زنگ را در گوش خود احساس می‌کند.

بیماری هایی که باعث گرفتگی گوش می‌شوند

درمان گرفتگی گوش

معمولا درمان گرفتگی گوش با خمیازه کشیدن، جویدن آدامس، استفاده از قطره‌های گوش و داروهای خانگی برطرف می‌شود در صورت عدم درمان از قطره پراکسید هیدروژن در گوش استفاده کنید و دو قطره از آن را به کمک قطره چکان، داخل گوش کرده و به مدت 10 تا 15 ثانیه گوشتان را کج نگه دارید تا انسداد برطرف شود این کار را دو بار در روز تکرار کنید هم‌چنین می‌توانید از داروخانه قطره ضد احتقان گوش را تهیه کنید و طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی آن را مصرف کنید.

کاهش شنوایی حسی و عصبی: گرفتگی گوش در اثر کاهش شنوایی حسی و عصبی نیازمند مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی است تا با انجام سنجش شنوایی این بیماری را تشخیص دهد او با تزریق دگزامتازون و داروهای استروئیدی این بیماری را درمان می‌کند.

بیماری مننیر: این بیماری با کنترل حملات سرگیجه به کمک داروها، تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی درمان می‌شود و در صورت عدم درمان با روش‌های جراحی قابل درمان است.

درمان سینوزیت: سینوزیت با علائمی مانند: درد و فشار در ناحیه صورت و گوش، تورم یا ترشحات مخاطی مداوم همراه است. درمان سینوزیت با مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک، استفاده از محلول آب نمک برای شستشوی بینی و در موارد شدید‌تر با عمل جراحی انجام می‌شود.

بیماری کلستئاتوم: پس از تشخیص بیماری توسط متخصص گوش، حلق و بینی به کمک جراحی این بیماری درمان می‌شود. پزشک با تخلیه توده و از بین بردن ترشحات داخل گوش به درمان بیماری کمک می‌کند در صورت عدم درمان، بیمار دچار عفونت‌های مکرر گوش خواهد شد.

لابیرنتیت: معمولاً به علت عفونت‌های ویروسی یا عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. درمان لابیرنتیت شامل: داروهای ضد التهاب، ضد حساسیت، ضد ویروسی یا ضد باکتریایی می‌باشد، هم‌چنین در برخی موارد، درمان‌های فیزیوتراپی نیز ممکن است به رفع علائم بیماری کمک می‌کند.

چه چیزی گرفتگی گوش را تشدید می‌کند؟

جرم گوش: جرم گوش از یک سوم کانال خارجی گوش ترشح می‌شود و یک فرآیند طبیعی برای هر شخص می‌باشد هم‌چنین جرم گوش، بوی نافذی دارد و PH آن اسیدی است که مانع ورود حشرات و گرد و خاک به داخل گوش می‌شود. اگر به دلایلی این جرم فشرده شود و تا انتها گوش برود مثلا با استفاده نادرست از گوش پاک کن این جرم‌ها به داخل گوش هدایت شود موجب گرفتگی گوش می‌شود.

فشار خون: در صورتی که فشار خون شما بالا است، آن را مرتبا چک کنید. زیرا فشارخون بالا موجب گرفتگی گوش می‌شود. پزشک می‌تواند به شما در کنترل فشارخون کمک کند. گاهی اوقات فشار خون پایین نیز موجب این مشکل می‌شود پس حتما کنترل فشار خون را فراموش نکنید.

سیگار کشیدن: نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات می‌تواند صدای گوش شما را بدتر کند. سیگار کشیدن می‌تواند رگ های خونی را که اکسیژن را به گوش شما می رساند، تنگ کند. هم‌چنین می‌تواند باعث افزایش فشار خون شما شود.

داروها: برخی از داروها می توانند گرفتگی گوش را تشدید کنند اما هرگز بدون تایید پزشک مصرف داروهای تجویزی را قطع نکنید. اگر در مورد مصرف بعضی از داروهای خود نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

تنش عصبی: فشار روحی و روانی می‌تواند علائم گرفتگی گوش را بدتر کند. اجتناب از استرس و ایجاد عادات کاهش استرس می تواند تاثیر استرس را بر این مشکل کاهش دهد. عواملی که می‌توانند تنش عصبی را کاهش دهند عبارتند: از ورزش منظم، سرگرمی‌های آرامش بخش، مشاوره، تنفس عمیق، مدیتیشن، ماساژ و سایر انواع تمرینات بدنی می‌باشد.

اضطراب و افسردگی: اضطراب و افسردگی می‌تواند باعث تشدید علائم گرفتگی گوش شود هم‌چنین داروهای که برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می‌شود نیز می‌تواند علائم این مشکل را بدتر کند. از طرف گرفتگی گوش به تنهایی نیز باعث اضطراب و افسردگی می‌شود، بنابراین لطفا با بهترین دکتر روانشناس در تهران مشورت کنید تا بتوانید راهی برای کنترل اضطراب خود پیدا کنید.

چه چیزی گرفتگی گوش را تشدید می‌کند

زمان مراجعه به دکتر گوش و حلق و بینی

معمولا گرفتگی گوش نگران‌کننده نیست و با راه حل‌های خانگی درمان می‌شود در صورتی که علائمی مانند: درد، از دست دادن شنوایی، سرگیجه، زنگ زدن گوش، خروج ترشح از گوش را مشاهده کردید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید و در صورتی که با هواپیما مسافرت کرده‌اید و گوش‌های شما مسدود شده است دلیل آن اختلال فشار هوا است و معمولا بعد از چند دقیقه این مشکل برطرف خواهد شد.

اگر این مشکل برطرف نشد، شما می‌توانید با خمیازه کشیدن یا جویدن آدامس این مشکل را برطرف کنید ممکن است گرفتگی گوش، مربوط به تجمع جرم گوش باشد کافی است مقدار کمی روغن زیتون یا روغن بچه را گرم کنید و با قطره چکان داخل گوش خود بچکانید تا جرم گوش نرم و مشکل شما برطرف شود.

کلام آخر

گرفتگی گوش معمولا بعد از چند دقیقه با درمان‌های خانگی به خودی خود برطرف می‌شود اما اگر دچار علائمی مانند: سرگیجه، عدم تعادل و خروج ترشحات از گوش شدید حتما برای درمان گرفتگی گوش هر چه سریع‌تر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا با انجام درمان موثر از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید، بسیار سپاسگزاریم. ما در این مقاله تلاش کردیم توضیحاتی در مورد راهکارهای درمان گرفتگی گوش برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

4.2/5 - (12 امتیاز)

حدیثه نایبی

سلام، من حدیثه نایبی هستم. سه سال پیش از دانشگاه آزاد تهران رشته میکروبیولوژی فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به خاطر علاقه ای که به تولید محتوا در حوزه سلامت و پزشکی دارم، برای سایت جراحا محتوا میزنم. اگر سوال یا پیشنهادی در این باره داشتید، می تونید از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا