سلامتیعمومی

زگیل تناسلی چیست؟【سال1403】⭐

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین و خطرناک ترین بیماری‌های ویروسی است که در خارجی ترین لایه دستگاه تناسلی زنان و مردان ایجاد می شود. بهتر است بدانید که این عارضه از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و کسانی که از نظر رابطه جنسی فعال هستند، در معرض خطر این بیماری قرار می گیرند. زگیل تناسلی از طریق آمیزش جنسی هم به مردان و هم به زنان منتقل می شود و افرادی که دارای شریک جنسی مختلفی هستند، حتما در معرض خطر این بیماری قرار می گیرند. اما قبل از هرچیز، بهتر است بدانید که زگیل تناسلی چیست؟ و برای درمان آن چه اقداماتی لازم است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

لازم به ذکر است که زگیل تناسلی به حالت برجستگی هایی به رنگ پوست یا رنگ سفید ظاهر می شوند. این زگیل ها بر بافت مرطوب ناحیه تناسلی اثر می گذارند و معمولا هم با برجستگی های کوچک و گوشتی شکل و یا با ظاهری شبیه به گل و یا کلم ظاهر می شوند. علاوه بر آن این زگیل ها از سطح پوست کاملا بالا آمده و باعث ایجاد ظاهری نامناسب می شوند.

زگیل تناسلی معمولا در قسمت های مختلفی از بدن ظاهر می شود. این عارضه در مقعد، رکتوم، کشاله ران، لب، دهان، زبان یا گلو، آلت تناسلی و کیسه بیضه، واژن (فضای داخلی)، فرج، لب‌های واژن و دهانه رحم پدیدار می شوند. در بعضی از مواقع، افراد این بیماری را با دیگر بیماری های عفونی دستگاه تناسلی اشتباه می گیرند. در اکثر مواقع هم دچار این اشتباه می شوند که آن ها هم دچار این بیماری شده اند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، باید نسبت به تمامی علائم این عارضه شناخت کافی داشته باشید. این عارضه با تورم‌ کوچک قهوه‌ای یا صورتی رنگ در ناحیه تناسلی همراه است.

در اکثر مواقع، در بدن فرد مبتلا شده به این عارضه، چندین زگیل کوچک در کنار یکدیگر پدیدار می شود و امکان دارد فرد مبتلا شده دچار خارش یا علائم ناراحت کننده دیگر در ناحیه تناسلی شود. در اکثر مواقع، افرادی که دچار این بیماری شده اند، دارای خونریزی حین مقاربت هستند. اما بهتر است بدانید که علائم این بیماری در مردان متفاوت است. اگر مردان مبتلا به این عارضه شوند، دچار ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی می شوند و احساس سوزش، درد یا خونریزی هنگام ادرار کردن یا حین رابطه جنسی خواهند شد.

خانم ها می توانند برای تشخیص و درمان این بیماری، از بهترین دکتر زنان در تهران کمک بگیرند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

انواع زگیل تناسلی

نه تنها شما باید پاسخ سوال زگیل تناسلی چیست را بدانید، بلکه باید با انواع آن نیز آشنا شوید. لازم به ذکر است که ویروس اچ پی وی عامل اصلی بروز زگیل تناسلی در افراد است. بهتر بدانید که زگیل تناسلی دارای بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف می باشد. معمولا تیب 6 و 11 ویروس اچ پی وی عامل اصلی بروز زگیل های تناسلی در مردان و زنان هستند. در کل زگیل تناسلی به دو دسته تقسیم می شود، زگیل تناسلی کم خطر و زگیل تناسلی پرخطر.

زگیل تناسلی کم خطر: در این موارد ویروس اچ‌ پی‌ وی باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی در واژن، آلت تناسلی و مقعد می شود. علاوه بر آن زگیل تناسلی کم خطر تبدیل به سلول های سرطانی نمی شود و این زگیل ها در واقع تنها زائده های پوستی هستند که باید درمان شوند و به راحتی هم برطرف می شوند.

در بعضی از مواقع، امکان دارد این زگیل ها در جاهایی که قابل دیدن نیستند، مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. اگر زگیل فرد مبتلا شده از نوع کم خطر باشد، آسیب کمتری به واژن و رحم وارد می شود و باعث ایجاد سرطان در فرد مبتلا شده، نخواهد شد. لازم به ذکر است که ویروس زگیل تناسلی کم خطر، دارای 12 نوع می باشد که نوع 6 و 11 این ویروس از دیگر انواع آن فعال تر می باشند.

زگیل تناسلی پرخطر: در این موارد ویروس پاپیلومای انسانی علاوه بر ایجاد ضایعات پوستی و ظاهری نامناسب در ناحیه تناسلی، باعث بروز سرطان در دهانه رحم یا واژن می شود. این نوع زگیل ها می توانند بسیار پر خطر و سرطانی باشند. زگیل های پر خطر زگیل هایی هستند که به سرعت در بدن فرد تکثیر می شوند.

این نوع زگیل می تواند باعث ایجاد سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن و در مردان عامل ایجاد سرطان آلت تناسلی شود و حتی موجب به وجود آمدن سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد نیز گردد. علاوه بر آن، زگیل تناسلی پر خطر نیز 12 تیپ دارد. در اکثر مواقع بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می‌دهد. علاوه بر آن در ایجاد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن، ویروس تیپ 16نقش دارد.

تست زگیل تناسلی و راه تشخیص آن

اگر شما متوجه علائم زگیل تناسلی در بدن خود شدید، توصیه می شود به سرعت به پزشک متخصص مراجعه نمایید. معمولا پزشک متخصص، شما را جهت معاینه و انجام تست به یک مرکز ویروس شناسی ارجاع خواهد داد که معمولا در این مراکز و یا در آزمایشگاه های تخصصی از زائده پوستی شما نمونه برداری می کنند و معاینه HPV انجام می شود تا نوع دقیق بیماری شما شناسایی شود. معمولا برای تشخیص نوع بیماری شما یک سری آزمایشات و معاینه های خاصی انجام می شود.

آزمایش پاپ اسمیر

یکی از راه های تست زگیل تناسلی و رسیدن به جواب قطعی در جهت ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی، انجام آزمایش پاپ اسمیر است. آزمایش پاپ اسمیر یک روش غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد که متخصصان مربوطه وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم بررسی می کنند. در این آزمایش، سلول های دهانه رحم به آرامی خراشیده می شوند و از نظر رشد غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرند. پاپ اسمیر توسط پزشک و در مطب انجام می شود. این روش ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً درد آن طولانی مدت نیست.

آزمایش بیوپسی

در بعضی مواقع، پزشک متخصص ممکن است برداشت نمونه زگیل تناسلی یا بیوپسی را به بیمار توصیه کند که معاینه میکروسکوپی روی بافت بیوپسی شده و یا نمونه برداری شده، می تواند به پزشک کمک کند تا دریابد که آیا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث تشکیل زائده شده است و یا خیر.

معاینه مقعدی

یکی از روش های تشخیص زگیل تناسلی، معاینه مقعدی با آنوسکوپ می باشد که دارای وضوحی بالا است. این روش امکان معاینه و بررسی دقیق کانال مقعد را فراهم می کند و با استفاده از یک لوله نازک گرد کوچک به نام آنوسکوپ، کانال مقعدی را با بزرگ نمایی، مورد بررسی قرار می دهند. بهتر است بدانید که ویروس پاپیلومای انسانی علاوه بر امکان ایجاد سرطان رحم، احتمال دارد موجب سرطان مقعد نیز بشود.

تست زگیل تناسلی و راه تشخیص آن

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی چیست؟

امروزه افراد زیادی دچار استرس و نگرانی برای مبتلا شدن به عارضه زگیل تناسلی شده اند. چرا که این بیماری مسری و واگیردار است. پس بهتر است شما همیشه پیشگیری های لازم را انجام دهید تا از خطر مبتلا شدن به این بیماری دور بمانید. اولین کار برای پیشگیری از این بیماری، تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا گارداسیل می باشد. این واکسن ها، شما را از انواع ویروس های پاپیلومای انسانی که بیشترین موارد زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند، محافظت می کنند. این بهترین راه و موثرترین راه برای پیشگیری از مشکلات مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی می باشد.

علاوه بر آن، زگیل تناسلی از تماس پوستی جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. پس روشی دیگر برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر بیماری ‌های مقاربتی این است که با دهان یا آلت جنسی فرد تماس نداشته باشید. اما در بعضی از موارد، افراد به صورت مقطعی رابطه جنسی برقرار می کنند که در این صورت باید برای داشتن رابطه جنسی ایمن در پیشگیری از زگیل تناسلی اقدامات لازم را انجام دهند.

بهتر است برای داشتن رابطه جنسی ایمن از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی در هنگام رابطه جنسی استفاده کنید چرا که به کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک زیادی می کند. آخرین مورد که بسیار مهم و ضروری می باشد ولی افراد آن را جدی نمی گیرند، مصرف سیگار و دخانیات می باشد. بهتر است سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می کشید ممکن است شانس ابتلا به زگیل تناسلی در شما افزایش یابد.

راه های درمان زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی، نوعی بیماری عفونی و ویروسی ناحیه تناسلی است که اگر دارای علائم باشد، باعث ایجاد ضایعات پوستی همراه با درد در ظاهر پوست افراد می‌شوند. این بیماری مقاربتی که به راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و با شریک جنسی متعدد منتقل می‌شود. به‌ شکل توده‌های برجسته نرم با سطح زبر یا صاف شبیه گل و یا کلم هستند.

علاوه بر آن، تقریبا 70درصد افرادی که شریک جنسی شان آلوده شده به این ویروس هستند، طی ۳ ماه به ویروس HPV مبتلا می شوند. نخستین علائم زگیل تناسلی بین چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا، ظاهر خواهد شد. برای درمان این بیماری راه های مختلفی وجود دارد که شما باید بر اساس نوع تجویز پزشک و بر اساس نوع بیماری خود، روش درمانی خود را پیش ببرید.

لازم به ذکر است که با وجود این‌ که زگیل های تناسلی به مرور زمان از بین می روند، اما ویروس HPV در سلول های پوستی باقی خواهد ماند و فرد می تواند چندین بار درگیر زگیل شود. بنابراین کنترل علائم برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران ضروری می باشد. بهتر است بدانید، با این حال که زگیل تناسلی هرگز به طور کامل از بین نمی رود و درمان قطعی ندارد، فرد مبتلا در صورت تمایل می تواند با روش های درمان، ظاهر زگیل های تناسلی را بهبود ببخشد و درد ناشی از آن ها را کنترل کند.

علاوه بر آن اگر زگیل های تناسلی ایجاد شده در فرد مبتلا شده با گذشت زمان برطرف نشوند، ممکن است فرد برای برطرف کردن آن ها نیاز به جراحی سرپایی داشته باشد. پزشکان متخصص برای انجام جراحی سرپایی از الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل ها بوسیله‌ جریان الکتریکی، کرایوسرجری یا فریز کردن زگیل‌ها، لیزر درمانی، بریدن زگیل‌ها، تزریق داروی اینترفرون استفاده می کنند.

توصیه هایی برای کنترل زگیل تناسلی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دچار عارضه زگیل تناسلی شده اید، باید نکات و توصیه های ما را جدی بگیرید تا هم دردتان کاهش پیدا کند و هم این بیماری پیشرفت نداشته باشد. در ادامه به توصیه و نکات مهم برای کنترل زگیل تناسلی اشاره خواهیم کرد.

  • از تیغ و مواد موبر برای زدودن مو های زائد ناحیه تناسلی استفاده نکنید و به جای آن از ماشین های اصلاح سر استفاده کنید.
  • از خاراندن ناحیه تناسلی پرهیز کنید.
  • از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی پرهیز کنید.
  • از لیف برای شستشوی ناحیه تناسلی استفاده نکنید.
  • تا حذف کامل ضایعات زگیل تناسلی از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید.
  • از رابطه های جنسی غیر ایمن و رابطه متعدد با افراد مختلف پرهیز کنید.
  • در روابط جنسی از کاندوم استفاده کنید.
  • معاینه دوره ای توسط پزشک و توصیه های پزشک را جدی بگیرید.
توصیه هایی برای کنترل زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

در رابطه با زگیل تناسلی و درد باید گفت که درد، از علائم و نشانه های بروز زگیل تناسلی نمی باشد و ضایعاتی که بروزشان با درد همراه هستند، غالبا جوش ­های سطحی و عفونی پوست مثل فولیکولیت، کورک یا دمل ­های پوستی می­ باشند.

زگیل­ تناسلی اصولا بوی بدی ندارد ولی در برخی موارد به ویژه زگیل های نواحی مرطوب مثل کشاله ران یا اطراف مقعد و بعضا زگیل­­ های ابتدای دهانه واژن، بوی خیلی بدی دارند. به طور کلی، وجود زگیل تناسلی در افراد باعث ایجاد درد نمی شود اما در بعضی از موارد به دلیل رعایت نکردن توصیه ها و دست زدن بیش از حد به این نواحی، در برخی افراد باعث ایجاد درد خواهد شد.

کلام آخر

زگیل تناسلی چیست؟ زگیل یکی از بیماری های خطرناک و مسری این روزها می باشد که افراد زیادی به آن مبتلا شده اند. شما باید این بیماری را جدی بگیرید. چرا که باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم و یا آلت تناسلی در افراد خواهد شد. بهتر است روش های پیشگیری از این بیماری را رعایت کنید که خطر مبتلا شدن را تا صد در صد کاهش خواهد داد.

ما همواره در این مقاله سعی داشتیم که شما عزیزان را با زگیل تناسلی چیست؟ و راه های درمان آن آشنا کنیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از این مطالب استفاده نمایید تا خطر مبتلا شدن را کاهش دهید. ممنون از شما همراهان گرامی که ما را تا پایان این مطلب همراهی کردید.

5/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا