سلامتیعمومی

درد قفسه سینه نشانه چیست؟【سال1403】💎

امروزه با توجه به افزایش جمعیت در شهرهای شلوغ مانند تهران و یا کلان شهرها، مقدار آلاینده موجود در هوا و آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است و یکی از عوامل موثر در ایجاد درد قفسه سینه و تنگی نفس، می تواند آلودگی هوا باشد. این آلاینده ها می تواند سلامتی ریه شما را به خطر بی اندازد و باعث درد در ناحیه قفسه سینه شود. اما درد در این ناحیه دارای دلایل گوناگونی می باشد و می تواند از عوامل مختلف داخلی و بیرونی برخوردار باشد. ما همواره در این مقاله قصد داریم که در ارتباط با درد قفسه سینه نشانه چیست؟ صحبت کنیم و اطلاعات ارزشمندی را در ارتباط با این موضوع در اختیارتان بگذاریم.

درد در قفسه سینه چگونه است؟

یکی از بیماری های رایج و شایع این روزها، احساس درد در ناحیه قفسه سینه می باشد. این بیماری بسیار مهم و خطرناک است. چرا که نزدیک به عضو اصلی بدن یعنی قلب می باشد. درد قفسه سینه می تواند به دلیل وجود اختلال در عملکرد قلب و یا حملات قلبی باشد که سلامت شما را به خطر می اندازد.

بهتر است بدانید که درد در ناحیه قفسه سینه در هر فرد به صورت های مختلف بروز خواهد کرد. به طور مثال، در برخی از موارد ممکن است افراد در قسمت هایی از ناحیه گردن و یا سمت چپ سینه احساس درد کنند. بهتر است درد قفسه سینه را جدی بگیرید و برای درمان آن اقدام کنید. چرا که درد در این ناحیه می تواند آسیب و خطرات جدی را به بدنتان وارد کند.

 علاوه بر مواردی که ذکر شد، درد قفسه سینه می تواند از پشت گردن شما شروع شود و شانه ها و یا هر دو بازو شما را تحت تاثیر قرار دهد. در بسیاری از موارد دیده شده است که درد قفسه سینه همراه با تنگی نفس، عرق سرد، سرگیجه و ضعف همراه است. این نشانه ها حاکی از یک مشکل جدی در قلب و دیگر اعضای بدن است.

زمانی که دچار تنگی نفس شدید، سریعا به پزشک و متخصص در این حوزه و یا بهترین دکتر داخلی در تهران مراجعه کنید. چرا که پزشک داخلی در ابتدا علائم حیاتی بدن شما را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت وجود هرگونه مشکل خاص و یا حاد شما را به متخصصان مورد نظر ارجاع خواهد داد.

درد در قفسه سینه چگونه است

علائم درد قفسه سینه

امروزه بسیاری از افراد دچار درد قفسه سینه می شوند و همواره از داشتن چنین دردی رنج می برند. درد در ناحیه سینه و قفسه سینه، می تواند از دلایل و علت های خاصی برخوردار باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اما مهم ترین مسئله این است که درد قفسه سینه نشانه چیست؟ و اصلا این درد در بدن از چه علائم و نشانه هایی برخوردار می باشد. معمولا علائم درد قفسه سینه در بدن هر فردی به شکل های گوناگون ظاهر خواهد شد. اما ما در این قسمت به چند علائم شایع و رایج درد قفسه سینه در بدن اشاره خواهیم کرد:

 • احساس سوزن سوزن شدن یا سفت شدن قفسه سینه
 • احساس ضعف و سرگیجه
 • احساس سنگینی در قفسه سینه
 • بروز عرق سرد در تابستان یا عرق کردن در سرما
 • احساس بی قراری، عصبی بودن بی دلیل و شدید
 • گسترش درد قفسه سینه در شانه ها و بازو ها
 • مشکل در بلع و طعم بد در دهان

علت به وجود آمدن درد در ناحیه قفسه سینه چیست؟

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دچار درد در قفسه سینه خود شده اید و از داشتن این درد احساس نگرانی دارید، بهتر است در ابتدا بدانید که درد قفسه سینه نشانه چیست؟ و دارای چه علائمی می باشد تا بتوانید این بیماری و عارضه را درمان کنید.

می بایست بدانید که علت درد در قفسه سینه می تواند از منشأ بیماری و اختلالات داخلی بدن برخوردار باشد. در بعضی از مواقع درد ناحیه سینه و قفسه سینه دارای منشأ قلبی و ریوی می باشد. اما در برخی از مواقع این درد از منشأ قلبی و ریوی برخوردار نمی باشد و باید سریعا به پرشک مراجعه کرد. علت به وجود آمدن درد قفسه سینه به شرح زیر می باشد:

علل قلبی: درد قفسه سینه می تواند ناشی از حملات قلبی و مسدود شدن جریان خون به قلب باشد که لخته شدن خون در قلب را به همراه خواهد آورد. علاوه بر آن درد قفسه سینه می تواند بر اثر التهاب (پریکاردیت) یا پرده دربرگیرنده قلب باشد که معمولا با درد بسیار شدیدی در قفسه سینه همراه است. از دیگر عوامل قلبی می توان به آنژین اشاره کرد که زمانی که جریان خونرسانی به قلب ضعیف باشد و رگ های قلب باریکتر از حالت طبیعی شوند، این اتفاق رخ خواهد داد.

علل ریوی: از علل های شایع در ایجاد درد در قفسه سینه می توان به (آمبولی ریه) و لخته شدن خون در عروق ریه اشاره کرد. وجود لخته خون در شریان ریه، باعث مسدود شدن جریان خون به ریه می شود و درد شدید در قفسه سینه را به وجود خواهد آورد. در برخی از مواقع التهاب پرده پوشاننده ریه‌ها باعث درد در سینه و قفسه سینه می شود.

علل عضلانی و استخوانی: درد فیبرومیالژیا که مربوط به عضلات بدن و سندرم‌های درد مزمن می شود، می تواند باعث درد در نواحی سینه و قفسه سینه شود. در بعضی از مواقع درد ناشی از قفسه سینه می تواند به دلیل شکستگی و آسیب دیدگی قفسه سینه باشد و عضلات و استخوان های این ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد.

علل گوارشی: وجود اختلال در دستگاه گوارش و اسید معده، می تواند باعث ایجاد احساس درد و سوزش در پشت استخوان سینه شود. وجود سنگ یا التهاب کیسه صفرا و اختلالات مری می‌تواند باعث دردشدید شود که به قفسه سینه سرایت کند.

آزمایش های لازم جهت درد قفسه سینه

درد قفسه سینه، دردی رایج بین افراد می باشد که ارتباطی با سن افراد ندارد. جوانان و حتی افراد مسن دچار این درد خواهند شد. همانطور که در قسمت بالا با دلایل و درد قفسه سینه نشانه چیست؟ آشنا شدید و می دانید که این درد می تواند ناشی از اختلالات ریوی، عضلانی، قلبی، گوارشی باشد، بهتر است بدانید که در صورت جدی نگرفتن آن و درمان نکردن آن آسیب های جدی را به همراه خواهد آورد.

زمانی که شما به پزشک و متخصص مورد نظر مراجعه می کنید، در ابتدا پس معاینه، آزمایشاتی را جهت چکاب و تشخیص نوع بیماری شما تجویز می کند که ما در این قسمت به آزمایشاتی که پزشک جهت تشخیص درد قفسه سینه شما تجویز می کند را بیان خواهیم کرد. این آزمایش ها به شرح زیر است:

نوارقلب: پزشکان برای آنکه فعالیت و ضربان منظم قلب شما را چک کنند، نوار قلب را تجویز می کنند. این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را از طریق الکترود های متصل به پوست ثبت می کند. نوار قلب حملات وارد شده بر قلب را کاملا نشان می دهد و اگر عضله قلب دچار آسیب و عارضه شده باشد در نوار قلب مشخص می شود. این آزمایش جهت تشخیص علل درد در ناحیه قفسه سینه انجام می گیرد.

سی تی اسکن: انجام سی تی اسکن، لخته خون موجود در ریه و (آمبولی ریه) را تشخیص خواهد داد. این آزمایش می تواند وجود دیسکسیون آئورت را نشان دهد و علت دقیق درد قفسه سینه شما را مشخص کند.

آزمایش خون: پزشکان برای بررسی پروتئین ها یا آنزیم های موجود در ماهیچه قلب، آزمایش خون را تجویز می کنند. چرا که اختلال در قلب و حملات قلبی باعث نشت آنزیم ها به خون می شود و درد در ناحیه قلب، سینه، قفسه سینه را به همراه خواهد آورد.

تصویر برداری توسط اشعه ایکس: پزشکان و متخصصان برای وضعیت سلامت ریه ها تصویربرداری توسط اشعه ایکس از قفسه سینه را تجویز می کنند. در این آزمایش اندازه، شکل قلب و عروق خونی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. انجام این آزمایش می تواند اختلالات موجود در ریه، ذات الریه یا تخریب ریه را نشان دهد.

آزمایش های لازم جهت درد قفسه سینه

پیشگیری از سوزش و درد ناحیه قفسه سینه

همانطور که در قسمت های بالا با علائم و درد قفسه سینه نشانه چیست؟ آشنا شدید بهتر است با راه های پیشگیری از این بیماری و روش های درمانی این عارضه آشنا شوید. درد قفسه سینه دارای عوامل مختلف داخلی و خارجی بدن است که باید برای جلوگیری از این درد و عارضه توصیه های پزشکی را جدی بگیرید. در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با چند روش مهم و کاربردی جهت پیشگیری از سوزش و درد ناحیه قفسه سینه آشنا کنیم:

 • پزشکان توصیه می کنند که از مصرف سیگار، دخانیات و الکل خودداری کنند چرا سلامت ریه و قلب شما را به خطر می اندازند و باعث درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه می شوند.
 • توصیه می شود که ساعاتی از هفته را به انجام ورزش و حرکات هوازی بپردازید تا سلامت بدن خود را حفظ کنید و از خطر حملات قلبی و عروقی به دور بمانید.
 • توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را پیروی کنید تا سلامت جسم و دستگاه گوارش خود را حفظ کنید. چرا که داشتن رژیم غذایی نامناسب باعث افزایش اسید معده و درد قفسه می شود.
 • از انجام حرکات و فعالیت های سخت بدنی که باعث فشار به قفسه سینه می شود خودداری کنید و از وارد کردن آسیب و ضربه به این ناحیه شدیدا خودداری کنید.

روش های درمانی درد و سوزش قفسه سینه

همانطور که در قسمت های بالا با درد قفسه سینه نشانه چیست؟ و علت های بروز این عارضه آشنا شدید، هم اکنون باید با روش های درمانی این بیماری آشنا شوید تا در صورتی که شما و یا هریک از اعضای خانواده دچار این بیماری شدید با انجام روش های درمانی خانگی و یا مصرف دارو، به بهبودی برسید. روش های درمانی درد و سوزش قفسه سینه به شرح زیر است:

مصرف بادام: زمانی که دچار درد قفسه سینه، پس از غذا خوردن شدید، بهتر است بدانید که این درد ناشی از ‏رفلاکس معده می باشد که ناحیه سینه و قفسه سینه شما را تحریک خواهد کرد. شما می توانید با خوردن چند عدد بادام و یا نوشیدن یک فنجان شیر بادام درد خود را تسکین دهید. بادام علاوه بر تسکین درد قفسه سینه، می تواند از خطرات حملات قلبی جلوگیری کند.

مصرف نوشیدنی های گرم: مصرف نوشیدنی های گرم همچون: آب عسل، شیر گرم، چای نعنا می تواند مشکلات دستگاه گوارش و گاز معده یا نفخ را التیام بخشد. نوشیدن مایعات گرم در هضم غذا کمک بسیار خواهد کرد و فشار خون و کلسترول را هم کاهش خواهد داد.

مصرف سیر: سیر، بهترین روش درمانی جهت تسکین درد و سوزش قفسه سینه می باشد. پزشکان جویدن سیر و مصرف شیر با سیر خرد شده را به بیماران خود تجویز می کنند. چرا که سیر باعث کاهش درد قفسه سینه می شود.

استفاده از کیسه آب یخ: یکی از علت های اصلی درد در ناحیه سینه و قفسه سینه می تواند کشیدگی عضلات این ناحیه باشد که شما با استفاده از کیسه و یا کمپرس آب سرد می توانید درد آن را کاهش دهید.

روش های درمانی درد و سوزش قفسه سینه

عوارض درد قفسه سینه چیست؟

بهتر است بدانید که درد و سوزش در ناحیه سینه و قفسه سینه می تواند خطرات و عوارضی را به همراه بی آورد. پس بهتر است در صورت مشاهده هر علائم از این بیماری، سریعا به پزشک مراجعه کنید و یا روش های درمانی خانگی را جهت درمان این عارضه انجام دهید. همچنین باید بدانید که درمان نکردن و جدی نگرفتن درد این ناحیه می تواند عوارض و آسیب هایی را به همراه آورد که به آن اشاره خواهیم کرد:

 • تنگی نفس
 • گیجی، کبودی، سرگیجه
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تعریق بیش از اندازه
 • ضربان قلب بسیار کند یا فشار خون خیلی پایین
 • احتمال بروز حملات قلبی و عروقی

کلام آخر

ما همواره در این مقاله قصد داشتیم که شما عزیزان را با درد قفسه سینه نشانه چیست؟ آشنا کنیم. این عارضه در صورت درمان نشدن می تواند خطرات و آسیب های جدی را در بدن شما ایجاد کند. پس بهتر است در صورت بروز علائم این بیماری سریعا به پزشک مراجعه کنید و توصیه و نکات پزشکی را رعایت کنید تا از عوارض ناشی از این بیماری به دور باشید. ممنون از شما همراهان گرامی که ما را تا پایان این مقاله از سایت جراحا همراهی کردید.

Rate this post

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا