سلامتیعمومی

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟【سال1403】⭐

زگیل تناسلی یکی از خطرناک ترین بیماری‌های مقاربتی است که در خارجی ترین لایه دستگاه تناسلی زنان و مردان ایجاد می شود. این بیماری مسری می باشد و می تواند به راحتی به دیگر افراد انتقال یابد. این بیماری از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل می شود و کسانی که با افراد متعددی رابطه برقرار می کنند، در معرض مبتلا به این بیماری قرار می گیرند. این بیماری می تواند سیستم ایمنی بدن شما را کاملا تضعیف کند و صدمات جدی را به بار بی آورد. اما قبل از هر چیز بهتر است در ارتباط با از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟ اطلاعاتی کسب کنید. با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

امروزه در بسیاری از جوامع و کشورها، انواع بیماری های مقاربتی رو به افزایش است. یکی از این بیماری ها که بسیار خطر ناک است و سلامتی بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد، بیماری زگیل تناسلی می باشد. این عارضه سیستم دفاعی بدن را کاملا تحت تاثیر خود قرار می دهد و می تواند آسیب های جدی را به بدن وارد کند. زگیل تناسلی به شکل زائده‌ های گوشتی و قارچی شکل، در اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد درد، ناراحتی، سوزش، خارش در اطراف ناحیه تناسلی شود.

زگیل تناسلی نوعی عفونت مقاربتی است که در اثر انتقال ویروس HPV به بدن ایجاد می‌شود. در بسیاری از مواقع افراد دارای ویروس (HPV) در بدن خود هستند، اما بدن آن ها هیچ علائمی را نشان نمی دهد. بیماری زگیل تناسلی در اکثر مواقع دارای علائم های یکسان و مشابه است که بعد از چند ماه، در بدن مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است که در بعضی از مواقع، پس از انتقال ویروس (HPV) به بدن، بدن شما هیچ علائمی را نشان نمی هد و امکان دارد تا مدت های طولانی ادامه پیدا کند و شما متوجه این بیماری در بدن خود نشوید.

بهتر است بدانید که عارضه زگیل تناسلی می‌تواند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شود و صدمات جدی را به بدن وارد نماید. علاوه بر آن بهتر است بدانید که برای این نوع عفونت مقاربتی و زگیل تناسلی، هیچ درمان قطعی وجود ندارد و شما تنها می توانید این بیماری را کنترل کنید و تعداد زگیل های موجود در ناحیه تناسلی را کنترل و از گسترش آنان جلوگیری نمایید.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟

بهتر است بدانید که زگیل تناسلی معمولا به حالت برجستگی هایی به رنگ پوست ظاهر می شوند. این زگیل ها در اصل دارای ظاهری شبیه به گل و یا کلم هستند که از سطح پوست کاملا بالا آمده و باعث ایجاد ظاهری نامناسب در ناحیه تناسلی و اطراف آن می شوند. این برجستگی های گوشتی شکل، معمولا در کشاله ران، لب، دهان، رکتوم، آلت تناسلی و کیسه بیضه، واژن (فضای داخلی)، لب‌های واژن و دهانه رحم ظاهر می شوند.

افرادی که دچار این عارضه می شوند معمولا علائمی مانند: خارش، سوزش در ناحیه تناسلی می شوند و هنگام برقراری رابطه جنسی و حین مقاربت دارای خونریزی هستند. زنانی که دچار این بیماری مقاربتی می شوند معمولا بخش های بیرونی آلت تناسلی شان، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی، مقعد و دیواره‌های واژن درگیر این زگیل ها می شوند.

اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که زگیل های تناسلی در مردان بسیار متفاوت تر از زنان می باشد و نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد آنان درگیر این عارضه خواهد شد. در بعضی از مواقع مردان دچار سوزش، درد یا خونریزی هنگام ادرار کردن یا حین رابطه جنسی خواهند شد و همه این علائم با ترشحات غیر طبیعی در ناحیه تناسلی همراه خواهد بود.

زگیل تناسلی می‌تواند در دهان و گلو افراد ظاهر شود، این مورد زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما با یک فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته باشید. زگیل تناسلی می تواند تکثیر شود و قسمت بزرگی از نواحی آلوده شده را در بر بگیرد. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دارای علائم این بیماری هستید، بهتر است قبل از انجام هر اقدامی به بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران مراجعه کنید تا تحت مراقبت های پزشک قرار گیرید و درمان شوید.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟

انواع زگیل تناسلی

همانطور که در قسمت قبل به از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟ اشاره کردیم، همواره در این قسمت می خواهیم شما را با انواع زگیل تناسلی آشنا کنیم. همانطور که می دانید، عامل اصلی بروز زگیل تناسلی در افراد، انتقال ویروس (HPV) به بدن می باشد. این بیماری دارای بیش از ۱۰۰ تیپ مختلف می باشد که تیب 6 و 11 این ویروس باعث بروز زگیل های تناسلی در افراد می شود. به طور کلی زگیل تناسلی دارای دو نوع کم خطر و پرخطر می باشد.

زگیل تناسلی کم خطر: این مدل از زگیل تناسلی در واژن، آلت تناسلی و مقعد افراد مبتلا شده ظاهر می شود که تبدیل به سلول های سرطانی نمی شود و خطر کمتری را به همراه دارد. زگیل تناسلی کم خطر معمولا در قسمت هایی که قابل مشاهده نیستند ایجاد خواهند شد و صدمات کمتری به واژن و رحم وارد خواهند کرد. در این مدل از زگیل تناسلی، نوع 6 و 11 آن فعال هستند و به راحتی به بدن افراد دیگر انتقال خواهند یافت.

زگیل تناسلی پرخطر: در این مدل از زگیل تناسلی ضایعات پوستی به چشم خواهد خورد که باعث ایجاد ظاهری نامناسب در ناحیه تناسلی خواهند شد که سرطان در دهانه رحم و واژن را به وجود خواهند آورد. این مدل از زگیل تناسلی بسیار خطرناک می باشد و سریعا در بدن افراد مبتلا شده، تکثیر خواهند شد.

زگیل تناسلی پرخطر علاوه بر ایجاد سرطان در زنان، باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی، سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در مردان نیز می شود. در واقع در این مدل از زگیل تناسلی، تیپ های 16 و 18 نقش اصلی در انتقال ویروس خواهند داشت.

برای تشخیص زگیل تناسلی باید به کدام پزشک مراجعه کرد؟

در اکثر مواقع، افرادی که مبتلا به بیماری زگیل تناسلی شدند از مراجعه به پزشک پرهیز می کنند و یا نمی دانند که برای رفع این مشکل باید به کدام پزشک مراجعه کنند. برای رفع زگیل تناسلی و درمان آن، افراد مبتلا شده باید به دکتر زنان، دکتر عفونی، متخصص اورولوژی، متخصص بیماری‌های مقاربتی، پزشک زنان و زایمان مراجعه کنند. زمانی که شما رابطه جنسی محافظت نشده و پرخطر داشته اید و یا دارای علائم نگران کننده در مقعد و واژن خود هستید، باید در ابتدا آزمایش اچ پی وی دهید تا متخصصان مورد نظر تشخیص دهند که شما دارای این بیماری هستید و یا خیر.

بهتر است بدانید که زگیل تناسلی دارای ضایعات پوستی می باشد که در بعضی از مواقع برای رفع این ضایعات، پزشکان و متخصصان زگیل تناسلی، جراحی های خاصی را انجام می دهند تا آن ها را رفع نمایند. متخصصان اورولوژی بهترین گزینه برای درمان زگیل تناسلی هستند. چرا که آن ها تخصص و دانش کافی در ارتباط با تمامی ابعاد و آناتومی ناحیه تناسلی و نحوه برخورد با بخش های حساس بدن را دارند و می توانند با استفاده از دستگاه ها و ابزار های پیشرفته خود، این ضایعات را از بین ببرند.

راه های تشخیص زگیل تناسلی

در بعضی از مواقع بیماری زگیل تناسلی با دیگر بیماری های عفونی مقاربتی بدن اشتباه گرفته می شوند و در اکثر مواقع افراد به اشتباه فکر می کنند که دچار این بیماری شده اند. چرا که علائم این عارضه با دیگر بیماری های عفونی از شباهت خاصی برخوردار می باشد. پس تنها راه تشخیص دقیق و درست این بیماری، انجام آزمایش ها و تست های مرتبط با زگیل تناسلی می باشد. متخصصان این حوزه با انجام آزمایش های دقیق، مدل این بیماری، راه های درمان و سرعت تکثیر زگیل ها را تشخیص خواهند داد. در ادامه به انواع آزمایش و تست های مربوط به زگیل تناسلی اشاره خواهیم کرد:

آزمایش بیوپسی

یکی از راه های تشخیص بیماری زگیل تناسلی، نمونه برداری از زگیل تناسلی یا بیوپسی فرد متبلا شده می باشد. در این آزمایش، متخصص مورد نظر در ابتدا قسمتی از بافت زگیل تناسلی را نمونه برداری می کند و آن را مورد بررسی دقیق قرار می دهد. برای تشخیص دقیق تر، متخصص مورد نظر نمونه را زیر میکروسکوپ قرار می دهد تا نوع آن را مشخص کند.

آزمایش پاپ اسمیر

یکی دیگر از راه های تشخیص زگیل تناسلی، انجام آزمایش پاپ اسمیر می باشد در این روش، متخصصان زگیل تناسلی، با انجام غربالگری سرطان دهانه رحم، سلول های پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم را مورد بررسی قرار می دهند. برای انجام این آزمایش، متخصصان زگیل تناسلی، سلول های دهانه رحم را به آرامی می خراشند و نمونه خراشیده شده را بررسی می کنند. این آزمایش معمولا دردناک است و می تواند باعث ناراحتی شما شود اما در تشخیص دقیق این بیماری بسیار موثر است.

آزمایش خون

 یکی از روش های تشخیص زگیل تناسلی در افراد، انجام آزمایش خون است که در این روش متخصصان با دریافت مقداری از خون بدن شما، وجود این بیماری و مدل آن را تشخیص خواهند داد. این آزمایش هم برای مردان و هم برای زنان انجام می شود و از دقت بالایی هم برخوردار می باشد.

معاینه مقعدی

متخصصان زگیل تناسلی برای تشخیص این بیماری، معاینه مقعدی را هم انجام می دهند که در این روش معاینه مقعدی با آنوسکوپ انجام می شود. این تست از دقت بالایی برخوردار است و جواب آن بسیار دقیق است. پزشکان با انجام این آزمایش کانال مقعد را به وضوح بررسی خواهند کرد و با یک لوله نازک گرد کوچک کانال مقعدی را مورد بررسی قرار می دهند در این روش از بزرگ نمایی تصاویر و کانال مقعدی استفاده خواهند کرد.

راه های تشخیص زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که همواره نگران مبتلا شدن به این بیماری هستید، بهتر است در ابتدا شناخت و اطلاعات کافی در ارتباط با این بیماری را کسب نمایید و با علائم و راه های درمان این بیماری آشنا شوید. بهتر است بدانید که برای کاهش خطر این بیماری، باید پیشگیری های لازم را انجام دهید تا خطر مبتلا شدن به ویروس اچ پی وی را کاهش دهید. پزشکان و متخصصان مورد نظر، معمولا برای پیشگیری از این بیماری، تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا گارداسیل را تجویز می کنند.

این واکسن می تواند از بیشترین انواع زگیل تناسلی مسری، محافظت کند و خطر ابتلا به این ویروس را تا حد زیادی کاهش دهد. لازم به ذکر است که این ویروس می تواند از طریق تماس و لمس پوست فرد آلوده انتقال یابد. پس پزشکان توصیه می کنند که از هرگونه تماس و لمس با فرد مبتلا شده جدا خودداری نمایید و برای پیشگیری از این بیماری، بهتر است در هنگام برقراری رابطه جنسی از ابزار و وسایل محافظتی استفاده نمایید. شما باید رابطه ای ایمن داشته باشید تا پس از برقراری رابطه دچار استرس و نگرانی نشوید.

برای داشتن رابطه ایمن و محافظت شده، پزشکان توصیه می کنند که از ابزارهای محافظتی مانند کاندوم یا محافظ های دهانی استفاده نمایید و خطر ابتلا به این ویروس را کاهش دهید. علاوه بر نکاتی که ذکر شد، بهتر است بدانید که مصرف دخانیات، سیگار، الکل می تواند عملکرد سلول های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و سیستم ایمنی بدن شما را تا حد زیادی تضعیف کند. پس بهتر است از مصرف دخانیات، سیگار، الکل پرهیز کنید.

درمان زگیل تناسلی

همانطور که در قسمت های بالا در ارتباط با از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟ صحبت کردیم و اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کردیم، همواره می خواهیم در اتباط با راه های درمان این بیماری اطلاعاتی را دراختیاریان قرار دهیم. افرادی که از طریق برقراری رابطه جنسی با افراد مبتلا شده، مبتلا به ویروس اچ پی وی می شوند، بهتر است بدانند که این ویروس در طی 3 ماه در بدن شکل می گیرد و علائم آن بلافاصله بعد از برقراری رابطه جنسی ظاهر نخواهد شد. علائم این بیماری در طی چند ماه نمایان خواهد شد.

پزشکان و متخصصان زگیل تناسلی بر اساس نوع بیماری و میزان درگیری بدن با این ویروس، راه های درمانی مناسب را تجویز خواهند کرد. علاوه بر آن بهتر است بدانید که روش درمانی هر فرد با فرد دیگر کاملا متفاوت است و روش درمانی هر فرد بسته به نوع زگیل تناسلی و میزان پیشرفت این ویروس کاملا متغیر است. زگیل های تناسلی که روی پوست ایجاد می شوند، به مرور زمان و توسط روش های گوناگون از بین خواهند رفت. اما ویروس HPV در بدن باقی خواهد ماند.

لازم به ذکر است که درمان قطعی برای درمان اچ پی وی وجود ندارد و تنها شما می توانید ظاهر این بیماری را بهبود بخشید و زگیل های موجود در پوست خود را با روش های گوناگون از بین ببرید. پزشکان و متخصصان زگیل تناسلی برای رفع این زگیل ها از روش کرایوسرجری یا فریز کردن، بریدن زگیل‌ها، لیزر درمانی، انجام جراحی سرپایی از الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل ها بوسیله‌ جریان الکتریکی، تزریق داروی اینترفرون استفاده می کنند.

درمان زگیل تناسلی با طب سنتی

همانطور که می دانید درمان توسط طب سنتی، مبتنی بر مصرف داروهای گیاهی و مواد غذایی سالم است. در طب سنتی برای هر نوع بیماری و مشکل حاد در بدن، راه و روش های درمانی سالمی وجود دارد. علاوه بر آن، بهتر است بدانید که تاثیر دارو های گیاهی و روش های درمانی طب سنتی تاثیر بیشتری نسبت به درمان از طریق داروهای شیمایی دارد. همواره برای درمان زگیل تناسلی راه و روش های درمانی سنتی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

سیر: سیر به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی می تواند در درمان بسیاری از بیماری­ ها کمک کند. برای درمان زگیل تناسلی با سیر، توصیه می شود که سیر را به خوبی له کنید و بر روی زگیل­ ها قرار دهید. بهتر است برای نتیجه بخشی بهتر، محل زگیل را به مدت 20 دقیقه پانسمان کنید و بعد از 20 دقیقه محل پانسمان شده را کاملا بشویید. برای رفع سریعتر زگیل تناسلی بهتر است این کار را در طول روز، 2 بار انجام دهید.

جوش شیرین: یکی دیگر از روش های درمانی زگیل تناسلی، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین، به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی، در از بین بردن زگیل تناسلی در زنان موثر خواهد بود. شما می توانید جوش شیرین را با سرکه سیب ترکیب کنید و بر روی زگیل ها قرار دهید. این ترکیب در از بین بردن زگیل های تناسلی بسیار موثر است. توصیه می شود که از این ترکیب 2 بار در طول روز استفاده شود.

روغن کرچک: برای درمان زگیل تناسلی، شما می توانید از روغن کرچک استفاده نمایید. در روغن کرچک ماده ای به نام ریکینولیک اسید وجود دارد که دارای خواص آنتی باکتریایی و ضد التهابی است. بنابراین می توانید در طول روز چند بار از این روغن استفاده نمایید. استفاده از این روغن، به مرور زگیل ها را کوچک خواهد کرد.

عصاره چای سبز: شما می‌توانید از عصاره چای سبز با دو قطره روغن نارگیل برای ساخت محلول ضد التهابی استفاده نمایید. این محلول در درمان زگیل تناسلی موثر است. علاوه بر آن می توانید از پماد سینکاتچین که حاوی عصاره چای سبز است، استفاده کنید.

آب آناناس: بهتر است بدانید که در ترکیبات آب آناناس مواد اسیدی وجود دارد که باعث خشک شدن زگیل‌های تناسلی می ­شوند. پزشکان طب سنتی توصیه می کنند که روزی ۲ الی ۳ بار آب آناناس را بر روی زگیل ­های خود بمالید. بهتر است هیچ مواد اضافی مانند: شکر داخل آب آناناس وجود نداشته باشد.

توصیه های لازم برای کنترل زگیل تناسلی

معمولا پزشکان و متخصصان زگیل تناسلی برای کاهش درد زگیل تناسلی و جلوگیری از تکثیر زگیل ها در بدن، توصیه هایی را می کنند که باید در انجام آن کوشا باشید و این نکات را جدی بگیرید تا از وارد کردن صدمات جدی به بدن خودداری نمایید. ما در ادامه به توصیه های لازم برای کنترل زگیل تناسلی اشاره خواهیم کرد:

 • توصیه می شود که از تیغ و مواد موبر برای زدودن مو های زائد ناحیه تناسلی استفاده نکنید و برای زدودن مو های زائد از ماشین های اصلاح سر استفاده کنید.
 • برای خشک کردن ناحیه تناسلی از فشار زیاد در این ناحیه پرهیز کنید و از خشک کردن ناحیه تناسلی به صورت مالشی پرهیز کنید.
 • از داشتن رابطه جنسی تا زمانی که زگیل ها کاملا رفع نشده اند، پرهیز کنید.
 • از داشتن رابطه های جنسی غیر ایمن و محافظت نشده با افراد مختلف پرهیز کنید.
 • در روابط جنسی از ابزار محافظتی و کاندوم استفاده کنید.
 • معاینه دوره ای توسط پزشک توصیه می شود.
 • از خاراندن و لمس زیاد ناحیه تناسلی جدا دوری کنید.
 • برای شست و شوی ناحیه تناسلی از لیف استفاده نکنید.
توصیه های لازم برای کنترل زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی

همانطور که در قسمت های بالا به از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟ اشاره کردیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان گذاشتیم، همواره می خواهیم در ارتباط با عوارض زگیل تناسلی صحبت کنیم. بیماری مقاربتی زگیل تناسلی از جمله بیماری های مقاربتی رایج می باشد که اکثر افراد به دلیل نداشتن آگاهی کافی و سهل انگاری دچار آن شده اند. بهتر است با عوارض این بیماری آشنا شوید تا توصیه و نکات پزشکی را جدی بگیرید.

 • احتمال خونریزی هنگام رابطه جنسی
 • داشتن ترشحات غیر طبیعی از ناحیه تناسلی
 • بروز تغییرات پیش‌سرطانی در سلول‌های دهانه رحم
 • احتمال خونریزی زگیل در هنگام زایمان
 • زگیل اگر در ناحیه مجاری ادرار ایجاد شود باعث انسداد ادرار خواهد شد.
 • احتمال آلودگی حلق و حنجره نوزاد که از مادر منتقل می‌شود.
 • بروز سرطان رحم، واژن، مقعد، دهان و گلو در زنان
 • بروز سرطان آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو در مردان
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه تناسلی

کلام آخر

ما همواره در این مقاله قصد داشتیم که شما عزیزان را با از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟علائم زگیل تناسلی چیست؟ آشنا کنیم. همانطور که می دانید بیماری زگیل تناسلی از طریق ویروس اچ پی وی انتقال می یابد و می تواند سیستم ایمنی بدن شما را کاملا تضعیف کند و صدمات جدی را به بدن شما وارد نماید. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دارای علائم غیر طبیعی در ناحیه تناسلی هستید، بهتر است به بهترین پزشکان و متخصصان در این حوزه مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید. ممنون از شما همراهان گرامی که ما را تا پایان این مقاله از سایت جراحا همراهی کردید.

4/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا