آرایشی و بهداشتی

ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟【سال1403】⭐

در این مقاله قصد داریم درباره ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟ اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. کرم ضد آفتاب محصولات موضعی هستند که مقداری از اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب یا منعکس می کنند و در این صورت به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک فراوانی می کنند. این کرم ها به عنوان یک سپر در مقابل اشعه ماوراء بنفش عمل می کنند و باید مواقعی که پوست شما در معرض آفتاب قرار می گیرد، بدون توجه به فصلی که در آن هستید، از کرم ضد افتاب استفاده کنید.بنا به گفته مرکز کنترل بیماری های امریکا سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان ها در ایالات متحده می باشد. با این حال قابل پیشگیری ترین آن ها هم محسوب می شود به این دلیل که قرار گرفتن در معرض نور خورشید عامل اصلی رشد آن است. بهترین راه محافظت از پوست در برابر این نوع سرطان استفاده از ضد آفتاب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله مارا همراهی کنید

کرم ضد آفتاب چیست؟

کرم های ضد آفتاب که با نام کرم آفتاب هم شناخته می‌شوند به موادی گفته می شود که با مالیدن آن‌ها بر روی سطح پوست، از آن در برابر اثرات زیان آور و مخرب نور آفتاب محافظت می‌کنند و به منظور پیشگیری از آفتاب‌زدگی استفاده می‌شود. کرم های ضدآفتاب به شکل لوسیون، اسپری، ژل، یا دیگر داروهای موضعی می تواند وجود داشته باشد این مواد هر کدام با فرمول‌های مختلفی ساخته می‌شوند و اگر به صورت درست استفاده شوند می‌توانند تا مقدار زیادی جلوی تأثیر پرتو آفتاب و تاثیرات منفی آن برپوست را بگیرند.اگر می خواهید بدانید ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟ با ادامه مقاله همراه باشید.

کرم ضد آفتاب چیست؟

چه زمانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه در مواقع خروج از منزل باید از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. در تمام طول سال، خورشید پرتو فرابنفش از خود به اطراف پراکنده می کند.

حتی در روزهای ابری هم تا 80 درصد از پرتوهای زیان آور فرابنفش خورشید می‌تواند به پوست نفوذ کند. برف، ماسه و آب هم مواردی هستند که نیاز به استفاده از کرم ضدآفتاب را افزایش می‌دهند، به این دلیل که پرتوهای خورشیدی را انعکاس می دهند و از زاویه های مختلف این پرتوها را به سطح پوست و چشمان شما می‌رسانند.

فواید ضد آفتاب برای پوست چیست؟

اجازه دهید پاسخ سوال ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟ را در این بخش از مقاله برای شما شرح دهیم و بعضی دلایل مهم در مورد اینکه چرا باید در طول سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم را برای شما نام ببریم که شامل موارد زیر می باشد:

1 . در برابر اشعه مضر فرابنفش از پوست محافظت می کند:

همان طور که می دانید، لایه ازن بطور دائم در حال تخریب است و به همین خاطر ما را در معرض خطر بیشتر اشعه های مضر خورشید قرار می دهد. در صورتی که شما روزانه برای تامین ویتامین D خود به خورشید نیاز دارید، ولی هرگز نباید سلامت خود را به خطر بیاندازید! استفاده از کرم ضد آفتاب در واقع از نفوذ اشعه های مضر به پوست و بروز اختلالات پوستی جلوگیری می کند.

2 . از پیری زودرس جلوگیری می کند:

همه ما همیشه خواهان این هستیم که پوستی جوان، شاداب و سالم داشته باشیم و این یکی از اساسی ترین دلایل برای استفاده از ضد آفتاب می باشد. ضد آفتاب از پوست شما در برابر ایجاد علائم پیری مثل چین و چروک و خطوط ریز محافظت می کند. بررسی ها نشان می دهد که افراد زیر55 سال که از به طور مداوم از کرم های ضد آفتاب استفاده می کردند 24 درصد کمتر از افرادی که از کرم های ضد آفتاب استفاده نمی کردند یا گاهی اوقات از کرم های ضد آفتاب استفاده می کردند، دچار علائم پیری می شدند.

3 . خطر سرطان پوست را کاهش می دهد:

در حالی که بیشتر ما استفاده از ضد آفتاب را برای دلایل زیبایی شروع می کنیم، جلوگیری این کرم ها از ابتلا به سرطان پوست یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایل استفاده از ان می باشد. استفاده روزانه از ضد افتاب شما را از خطر ابتلا به انواع گوناگون سرطان پوست محافظت می کند.

4 . لک های صورت را کاهش می دهد:

کرم ضد آفتاب را به طور روزانه مصرف کنید تا از ایجاد لک های تیره و دیده شدن مویرگ های قرمز پیشگیری کنید. همینطور برای جلوگیری از ایجاد آکنه و دیگر آسیب های ناشی از اشعه خورشید استفاده از ضد آفتاب ضروری می باشد.

5 . از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند:

آفتاب سوختگی موجب ضعف پوست شما می شود و آن را در معرض تغییر رنگ قرار می دهد. پوست پوست شدن، ورم، قرمزی و کهیر اثرات اشعه های UVB است. تاول های پوستی که نور خورشید موجب بروز آن شده می توانند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

6 . یک کرم آرایشی محسوب می شود:

مدت های طولانی است که با آمدن ضد آفتاب های کرم پودری یا رنگی، دیگر به کرم ضد آفتاب فقط به چشم یک ابزار محافظتی از پوست نگاه نمی شود، بلکه می توانید کرم ضد آفتابی را تهیه کنید که علاوه بر اینکه پوست شما را در برابر آسیب های نور خورشید، محافظت می کند بلکه به عنوان فونداسیون آرایش روزانه شما هم کاربرد دارد.

اگر می خواهید نکات دیگری برای داشتن پوست صاف رعایت کنید، می توانید به مقاله چگونه پوست شفاف تری داشته باشیم؟ مراجعه کنید.

فواید ضد آفتاب برای پوست چیست؟

مقدار مصرف کرم ضد آفتاب و فواصل زمانی استفاده از آن

اگر می‌خواهید این را بدانید که هر بار باید از چه میزان کرم ضد آفتاب استفاده کنید و در چه فواصل زمانی باید آن را دوباره استفاده کنید، بهتر است نکات زیر را بخوانید:

  • بیشتر افراد 25 تا 50 درصد از میزان توصیه شده کرم ضدآفتاب را استفاده می‌کنند.
  • برای پوشاندن تمام قسمت های پوست‌ که در معرض نور خورشید قرار می گیرند، باید از مقدار کافی ضدآفتاب استفاده کنید. بیشتر بزرگسالان چیزی حدود 30 گرم کرم که معادل پر شدن یک لیوان کوچک است برای پوشاندن تمام بدن‌شان نیاز دارند.
  • هرگز فراموش نکنید که به قسمت‌های بدون پوشش دست، پا، گردن، گوش‌ها و بالای سرتان هم از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
  • 15 دقیقه قبل از خروج از منزل، به پوست خود درحالی که بطور کامل خشک است ضد افتاب بزنید.
  • همچنین لب‌ها هم امکان دارد دچار سرطان پوست شوند. به همین علت برای حفظ سلامت لب‌هایتان از بالم لب یا رژ لب‌هایی که حاوی ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر می باشند استفاده کنید.
  • وقتی که از منزل خارج می‌شوید و در فضای باز قرار دارید، تقریباً هر دو ساعت یک‌بار و پس از شنا کردن و عرق کردن، کرم ضدآفتاب خود را طبق دستورالعمل روی تیوب کرم مجدد استفاده کنید.

آیا کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند برای سلامتی مضر باشند؟

می خواهید بدانید که ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟ برخی از افراد نگران این هستند که استفاده مداوم از کرم‌های ضدآفتاب، خطری برای سلامتی‌شان ایجاد کند. اما در حقیقت استفاده منظم و مکرر از کرم‌های ضد آفتاب و قرار گرفتن در سایه، خطر ابتلا به سرطان پوست را بسیار کاهش می‌دهد. 

البته تحقیقات علمی نشان دهنده این است که مصرف ضد آفتاب، ضرر و خطرات کوتاه مدت و بلندمدت اشعه های خورشید به پوست را به کمترین میزان خود می رساند. برخی شواهد وجود دارد که مواد موجود در کرم‌های ضد آفتاب سمی‌ هستند یا ممکن است موجب به خطر افتادن سلامتی انسان شوند اما به اثبات نرسیده اند. با این وجود، در انتخاب کردن کرم ضد آفتاب مناسب پوستتان وسواس بسیاری به خرج دهید. یعنی این که اولین محصولی را که دیدید، خریداری نکنید. بلکه محصول درست و مناسبی را پیدا کنید. متخصصان همیشه می‌گویند باید از مصرف محصولاتی که دارای مواد زیر هستند خودداری کنید:

  • اکسی بنزون: این ماده می‌تواند با وارد شدن به جریان خون موجب بروز واکنش‌های پوستی آلرژیک شود.
  • رتینیل‌ پالمیتات: این عنصر امکان دارد میزان سرعت رشد تومورها و ضایعات پوستی را افزایش دهد.

همیشه متخصصان بر این مطلب توصیه دارند دنبال محصولاتی باشید که در آن‌ها اکسید ‌روی یا همان زینک اکساید یا دی ‌اکسید تیتانیوم به کار رفته باشد.

در صورتی که در رابطه با بعضی مواد مؤثر موجود در کرم های ضد آفتاب نگرانی دارید، می‌توانید فرمولی را انتخاب نمایید که دارای مواد مؤثر فعال متفاوت باشد. تا هنگامی که کرم‌ ضد آفتاب تان دارای SPF 30 یا بالاتر باشد و از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار است، از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کامل را می کند.

آیا کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند برای سلامتی مضر باشند؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان ضرورت دارد؟

استفاده از کرم ضد آفتاب در روزهای گرم و آفتابی برای تعداد زیادی از مردم به یک عادت تبدیل شده است زیرا هیچکس دوست ندارد پس از گذراندن یک روز خوب و شاد در بیرون از خانه،با پوستی آفتاب سوخته به خانه برگردد. ولی اکثر مردم بر این باورند در پاییز و زمستان استفاده از کرم ضد آفتاب ضرورتی ندارد، در ادامه چند دلیل اساسی برایتان می آوریم تا شما هم از این به بعد سعی کنید در تمام فصول سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

برف و یخ، نور خورشید را منعکس کرده و اشعه های UVA/UVB را تشدید می کند: انعکاس نور خورشید در روزهای برفی میزان شدت آسیب به پوست را از طریق اشعه های مضر چندین برابر می کند و در نتیجه موجب افزایش خطر آسیب به پوست شما می شود.

وزش باد رطوبت پوست را کاهش می دهد: شاید تاکنون متوجه شده باشید که وقتی هوا سرد است پوست شما خشک تر و حساس تر می شود. در فصل زمستان بیشتر اوقات سرعت وزش باد افزایش می یابد، پس در این صورت رطوبت پوست شما از بین می رود. خشکی پوست، چین و چروک و خطوط نازک در پوست را نمایان می کند و موجب ایجاد ترک خوردگی یا پارگی آن می شود و شما را در معرض بیشتر خطر عفونت های پوستی قرار می دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان به بازگرداندن مقداری از رطوبت از دست رفته پوست شما می تواند کمک شایانی کند.

لایه ازن در زمستان در نازک ترین حالت خود است: لایه ازن در ماه های سرد زمستان نازک تر می باشد. این به این معناست که با اینکه خورشید آنقدرها داغ نیست، اما تابش اشعه ماوراء بنفش شدیدتر از همیشه خواهد بود.

نورهای مصنوعی داخل خانه هم به پوست آسیب می رسانند: مطالعات جدید نشان دهنده این است که نور رایانه، تلویزیون، صفحه تلفن های همراه و حتی لامپ ها و انواع دیگر روشنایی داخلی امکان دارد آسیب پوستی را افزایش دهد. استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب از پوست شما در برابر تمامی آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج نوری به طور محافظت می کند.

قبل از تمام شدن زمان انقضای کرم ضد آفتاب خود از آن استفاده کنید. حتی اگر این تنها دلیل شما برای استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان باشد، یقین داشته باشید سودمند خواهد بود. اکثر کرم های ضد آفتاب بعد از 12ماه از اثر آن ها کاسته می شود، پس در این صورت اگر قصد دارید از باقیمانده کرم ضد آفتاب خود در تابستان آینده استفاده کنید، برایتان هیچ منفعتی نخواهد داشت. بنابراین بهترین کار این است در طول زمستان هم از ضد آفتاب استفاده کنید و از داشتن یک پوست زیبا و درخشان لذت کافی ببرید.

کلام آخر

ضد آفتاب کرمی برای تمام فصول سال می باشد. هنوز هم افرادی هستند که ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب را باور ندارند اما با کمی مطالعه و بررسی می توان به تأثیر شگفت انگیز و فوق العاده این کرم در زیبایی و شادابی و درخشندگی پوست پی برد. از لحاظ زیبایی، ضد آفتاب به عنوان یک معجزه گر شناخته می شود زیرا از بروز لکه های پوستی و چین و چروک پیشگیری می کند و از لحاظ درمانی ضد آفتاب یک داروی شفابخش می باشد که می تواند از ما در برابر یکی از کشنده ترین انواع سرطان ها محافظت کند. پس این را به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و قبل از خارج شدن از منزل، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

از این که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم؛ اگر انتقاد یا پیشنهادی درباره ضد آفتاب چه تاثیری بر پوست می گذارد؟ دارید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا