سلامتی

علائم و درمان عفونت واژن【سال 1403】✅

زنان به دلیل داشتن بدنی حساس و آسیب پذیر همواره در معرض مبتلا شدن به بیماری و آسیب هستند که همیشه باید در حفظ سلامت خود کوشا باشند. یکی از رایج ترین و شایع ترین بیماری های زنان، عفونت واژن و التهاب واژن می باشد که اکثر بانوان درگیر آن هستند. واژن به دلیل داشتن بافتی حساس، همواره در معرض دریافت ویروس و میکروب است که با رعایت نکردن بهداشت فردی و یا استفاده از لباس زیرهای نامناسب دچار عفونت خواهد شد. ما همواره در این مقاله قصد داریم که شما عزیزان را با علائم و درمان عفونت واژن آشنا کنیم. لطفا ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

عفونت واژن چیست؟

یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه تناسلی زنان عفونت واژن است. عفونت واژن، نوعی بیماری التهابی است که در صورت ورود میکروب و ویروس به دهانه رحم ایجاد خواهد شد. زمانی که فرد دچار عفونت واژن می شود خارش، سوزش و درد در ناحیه تناسلی خود را احساس می کند. بهتر است بدانید که عفونت واژن، به نام های دیگری مانند: التهاب واژن (مهبل)، یا واژینیت (vaginitis) شناخته شده است.

زمانی که تعادل طبیعی باکتری های واژن، دچار اختلال شود در ناحیه واژن التهاب صورت می گیرد. افرادی که بهداشت فردی نامناسبی دارند و یا از لباس زیرهای تنگ و تیره استفاده می کنند در معرض ابتلا به این بیماری هستند. علاوه بر آن داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و نشستن کامل ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی، عفونت واژن در زنان را به همراه خواهد آورد. بسیاری از ویروس ها و میکروب ها از طریق رابطه جنسی انتقال خواهد یافت.

اگر عفونت واژن بسیار شدید باشد می تواند حتی باعث درد در ناحیه کمر شود و ناحیه کمر و دستگاه تناسلی را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که دچار عفونت واژن شده اید، بهتر است به بهترین دکتر زنان در ایران مراجعه کنید تا پزشک مورد نظر عفونت شما را درمان کند. خوشبختانه عفونت واژن با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک در یک دوره، بهبود خواهد یافت.

عفونت واژن چیست؟

علائم و نشانه های عفونت واژن در زنان

عفونت واژن از جمله بیماری های شایع در بین زنان است که اکثر بانوان حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند. واژن دارای بافتی حساس و آسیب پذیر است و همواره باید تحت مراقبت قرار گیرد. توصیه می شود که همیشه بهداشت فردی خود را رعایت کنید تا خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. عفونت واژن بیماری زنانه ای می باشد که با خوردن دارو و قرص سریعا بهبود خواهد یافت. اما طول دروه دردناکی را خواهد داشت. شما به عنوان یک زن باید نسبت به بیماری عفونت واژن آشنایی کامل داشته باشید و از علائم آن آگاه باشید. ما همواره در این قسمت به علائم عفونت واژن اشاره خواهیم کرد:

 • احساس خارش در واژن و ناحیه اطراف واژن
 • احساس درد و تورم در ناحیه دستگاه تناسلی
 • احساس سوزش در حین برقراری رابطه جنسی
 • احساس درد در زیر شکم و کشاله ران ها
 • داشتن ترشحات زیاد و غیرمعمول سفید و خاکستری‌رنگ
 • بروز بثورات پوستی در ناحیه واژن و دستگاه تناسلی

علت بیماری عفونت واژن

همه زنان باید با علائم و درمان عفونت واژن آشنا باشند و روش های درمانی متناسب با این عفونت زنانه را به صورت صحیح انجام دهند. اما قبل از هرچیزی بهتر است با علل و علت های به وجود آمدن عفونت واژن در زنان آگاه شوید تا جلوگیری و پیشگیری های لازم را انجام دهید تا دچار این بیماری نشوید. التهاب و عفونت واژن به عوامل زیادی بستگی دارد و می تواند به دلیل عوامل خارجی و یا داخلی بدن ارتباط داشته باشد. در ادامه به علت به وجود آمدن عفونت در واژن زنان اشاره خواهیم کرد:

کاهش باکتری: هنگامی که میزان و تعداد باکتری های موجود در واژن کاهش پیدا کند، باعث بهم ریختگی تعادل طبیعی باکتری ها در ناحیه واژن می شود که عفونت واژن در زنان را به همراه خواهد آورد.

ورود قارچ ها: همانطور که در قسمت های بالا اشاره شد، واژن دارای بافتی آسیب پذیر و حساس است که هر لحظه در معرض ورود ویروس و قارچ های خطرناک به داخل خود می باشد. یکی از این قارچ هایی که باعث به وجود آمدن عفونت در دستگاه تناسلی می باشد قارچ کاندیدا آلبیکانس است.

کاهش استروژن بدن: بهتر است بدانید که در زنان، پس از به اتمام رسیدن دوران بارداری، شیردهی و یائسگی در سنین بالا، سطح هورمون استروژن بدنشان کاهش می‌یابد که کاهش این هورمون در بدن زنان، باعث به وجود آمدن خشکی مهبل، آتروفی و التهاب در ناحیه تناسلی می شود. علاوه بر مواردی که ذکر شد، اختلال و کاهش در ترشح هورمون استروژن، از عوامل تاثیرگذار عفونت در بارداری به شمار می آید.

رابطه جنسی محافظت نشده: داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و رعایت نکردن بهداشت به هنگام برقراری رابطه باعث انتقال بسیاری از باکتری ها و ویروس ها خواهد شد که تک‌یاختگان یکی از باکتری هایی است که از طریق برقراری رابطه جنسی انتقال خواهد یافت.

استفاده از مواد شوینده معطر: بسیاری از زنان به دلیل داشتن وسواس و حساسیت، واژن و ناحیه دستگاه تناسلی خود را با مواد شیمیایی مختلف می شویند که مصرف بیش از حد از شوینده های شیمیایی و معطر باعث بروز حساسیت، خشکی واژن و التهاب در این ناحیه خواهد شد.

استفاده از لباس نامناسب: یکی از عوامل موثر در ایجاد عفونت واژن در زنان استفاده از لباس زیرهای غیر نخی و غیرمناسب می باشد. علاوه بر آن پوشیدن شلوارهای جذب، تنگ و تیره در به وجود آمدن عفونت واژن بسیار موثر خواهد بود.

علت بیماری عفونت واژن در زنان

انواع عفونت واژینال

عفونت واژینال در زنان دارای انواع مختلفی است که بسته به نوع بدن افراد و شرایطی که در آن قرار گرفته اند، متفاوت است. در برخی از موارد مشاهده شده است که یک ویروس در بدن های مختلف علائم های متفاوتی را از خود نشان داده است. علل بروز این عفونت ها می تواند به عوامل داخلی بدن و یا خارج از بدن بستگی داشته باشد که در ادامه ما به انواع عفونت های واژن در زنان اشاره خواهیم کرد:

عفونت قارچی: عفونت قارچی معمولا در دختران باکره ایجاد خواهد شد و به دلیل به وجود آمدن قارچ کاندیدا آلبیکانس در واژن این عفونت قارچی شکل می گیرد. افرادی که به صورت سرخود از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند، تعادل باکتری ها را بهم می ریزند و باعث اختلال در عملکرد آنها می شوند. این امر باعث به وجود آمدن عفونت قارچی در واژن می شود. زنانی که دارای بیماری دیابت هستند، زنان باردار و زنانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند مستعد عفونت قارچی هستند.

عفونت باکتریایی واژینال: عفونت باکتریایی نوعی دیگر از عفونت واژینال در زنان است که برهم ریختگی باکتری های واژن، به صورت رشد چندین برابری آن ها شکل خواهد گرفت. عفونت باکتریایی نسبت به عفونت های دیگر واژن از خطر بیشتری برخوردار می باشد. چرا که این بیماری باعث به وجود آمدن عفونت رحم، التهاب لگن، سقط جنین، اندومتریت بعد از زایمان طبیعی خواهد شد. بهتر است بدانید که اگر فردی دچار این عارضه شود، در این نوع از عفونت هیچ علائمی نخواهد داشت و فرد دچار درد و سوزش نمی شود. در برخی از مواقع این عفونت همراه با ترشحات سفید که دارای بوی نا مطبوعی می باشد، است.

عفونت تریکومونیازیس واژینال: این مدل از عفونت واژن دارای علائمی مانند: سوزش، خارش، دردشکمی می باشد و معمولا هم دارای ترشحات زرد رنگ و یا سبز رنگ می باشد. عفونت تریکومونیازیس از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. بهتر است بدانید که این مدل از عفونت واژن، عفونت مجرای ادراری را هم به همراه دارد.

عفونت ویروسی واژن: عفونت ویروسی، بر اثر ورود بعضی از ویروس ها به واژن رخ خواهد داد. یکی از شایع ترین این ویروس ها، ویروس هرپس سیمپلکس است که باعث به وجود آمدن عفونت در واژن می شود.

عفونت انگلی: برخی از عفونت های واژن بر اثر وجود انگل در واژن به وجود خواهد آمد که وجود انگل تک یاخته‌ یکی از عوامل موثر در به وجود آمدن عفونت انگلی در زنان می شود. این عارضه از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد.

عفونت کلامیدیا: نوعی دیگر از عفونت است که باعث التهاب در واژن می شود. علائم این نوع عفونت، ترشحات غیر طبیعی می باشد و باعث عفونت دهانه رحم می شود. در برخی از موارد مشاهده شده است که این عفونت باعث خونریزی در زنان شده است.

پیشگیری از عفونت واژن در زنان

عفونت واژن در زنان می تواند بسیار دردناک باشد و دوره درمانی آن بسیار زمان بر باشد. معمولا دکتر زنان و متخصصان زنان به بیماران خود توصیه می کنند که از عفونت واژن جلوگیری کنند و روش های پیشگیری از این عارضه را جدی بگیرند تا از خطرات جدی این بیماری به دور بمانند. در این قسمت به روش های پیشگیری از این عارضه اشاره خواهیم کرد:

 • توصیه می شود که ناحیه تناسلی خود را همیشه خشک نگه دارید، چرا که رطوبت باعث ایجاد عفونت در واژن می شود.
 • پزشکان توصیه می کنند که از لباس زیرهای پنبه‌ای، نخی و شلوارهای نخی استفاده کنند تا دچار التهاب نشوند.
 • برای جلوگیری از التهاب واژن بهتر است از ژل و اسپری‌های شستشوی واژن، شوینده‌های شیمیایی و عطری استفاده نکنید.
 • پزشکان توصیه می کنند که شستشوی مداوم واژن خودداری کنند. چرا که باعث سوزش و بدتر شدن عفونت می‌شود.
 • توصیه می شود که از پوشیدن لباس‌های تنگ و تیره که رطوبت و گرما را در خود نگه می‌دارند، خودداری کنید.
 • پزشکان توصیه می کنند که برای خشک‌کردن واژن، دستمال کاغذی را از جلو به پشت بکشید تا باکتری ها از مقعد به واژن انتقال نیابند.
پیشگیری از عفونت واژن در زنان

روش های درمانی عفونت واژن چیست؟

در این مقاله ما همواره قصد داشتیم که شما عزیزان را با علائم و درمان عفونت واژن در زنان آشنا کنیم. امروزه بسیاری از روش ها و راه های درمانی خانگی جهت رفع عفونت واژن مورد استفاده قرار می گیرد. اما بهتر است بدانید که قبل از انجام هریک از روش ها باید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا باعث بدترشدن و یا اختلال در واژن خود نشوید. عفونت واژن هم با مصرف داروهای تجویز شده پزشک درمان می شود و هم با انجام روش های درمانی خانگی. بهتر است روش ها را به درستی انجام دهید. ما در ادامه به روش درمان های قطعی عفونت واژن اشاره خواهیم کرد:

درمان عفونت واژن با سیر: پزشکان به ‌جای آنتی‌بیوتیک، از سیر برای درمان عفونت واژن استفاده می کنند و خوردن این مواد غذایی را توصیه می کنند.

درمان عفونت واژن با سرکه سیب: سرکه سیب از جمله درمان های خانگی موثری می باشد که سریعا باعث کاهش عفونت و از بین بردن باکتری های واژن می باشد. سرکه سیب باعث تعادل در pH واژن می شود. پزشکان توصیه می کنند که روزانه دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را داخل یک لیوان آب حل کنند و بنوشند.

شستشوی واژن با آب گرم و نمک: توصیه می شود که برای جلوگیری از انواع عفونت های واژن، وان حموم را پر از آب گرم کنید و دو قاشق در آن نمک بریزید و در داخل محلول آب گرم و نمک بنشینید. بهتر است بدانید که محلول آب گرم و نمک، التهاب واژن را کاهش خواهد داد.

مصرف پروبیوتیک‌ها: پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که می توانند با عفونت واژن مبارزه کنند و آن ها را از بین ببرند. پروبیوتیک ها را معمولا پزشکان تجویز می کنند که به شکل قرص و کپسول هستند. این ماده حتی در ماست، دوغ، کلم هم وجود دارد.

کلام آخر

ما همواره در این مقاله قصد داشتیم که شما را با علائم و درمان عفونت واژن آشنا کنیم. بهتر است بدانید که اگر عفونت واژن درمان نشود می تواند باعث بروز خطرات جدی در بدن شود و عفونت دهانه رحم را به وجود آورد. این بیماری می تواند با انجام روش های درمانی خانگی و مصرف قرص بهبود یابد و کنترل شود. برای جلوگیری از این بیماری بهتر است توصیه های پزشکی را جدی بگیرید و بهداشت فردی خود را رعایت کنید و از لباس زیرهای مناسب استفاده کنید تا خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. ممنون از شما همراهان گرامی که ما را تا پایان این مقاله از سایت جراحا همراهی کردید.

5/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا