سلامتیعمومی

کربوکسی تراپی صورت چیست؟【سال1403】⭐

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد این که کربوکسی تراپی صورت چیست؟ در اختیار شما قرار دهیم. پوست ما در طول زمان دچار تغییراتی مانند: چین و چروک، کم آبی و… می‌شود و برای جبران آن نیازمند روشی درمانی هستیم یکی از این روش‌ها کربوکسی تراپی است که به دو صورت موضعی و تزریقی انجام می‌شود که موجب افزایش جریان خون پوست شده و اکسیژن‌رسانی به پوست را ممکن می‌سازد و نتیجه آن ایجاد شادابی و طراوت در پوست می‌باشد.

کربوکسی تراپی صورت چیست؟

کربوکسی تراپی به تکنیکی اطلاق می‌شود که در آن از گاز دی اکسید کربن استفاده می‌شود تا مقاصد درمانی مانند: درمان آکنه، جوانسازی، تیرگی‌های زیر چشم و… انجام ‌شود. کربوکسی تراپی به سه روش انجام می‌شود یکی از این روش‌ها استفاده از ژلی است که بر روی پوست گاز دی اکسید کربن را تولید می‌کند و روش دوم با استفاده از تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست انجام می‌شود و سومین روش استفاده از دستگاه کلاژن است که از بر هم کنش مواد و ژل و کپسول‌هایی که مخصوص این دستگاه است، دی اکسید کربن بر روی پوست تولید می‌شود.

عملکرد کربوکسی تراپی به یکی از قوانین شیمی بر می‌گردد زمانی که بدن در حال تعادل است و این تعادل را به هر دلیلی به هم می‌زنیم بدن سعی می‌کند که خود را به حالت تعادل برگرداند وقتی با کربوکسی تراپی میزان دی اکسید کربن را روی سطح پوست یا با تزریق در زیر سطح پوست زیاد می‌کنیم، میزان دی اکسید کربن زیاد می‌شود و بر اثر برهم خوردن این تعادل بدن شروع به تولید گاز اکسیژن می‌کند تا اثر گاز دی اکسید کربن که باعث برهم زدن تعادل شیمیایی بدن شده است را برطرف کند. وقتی جربان خون حاوی اکسیژن زیاد به پوست صورت شما می‌رسد، مواد معدنی و مواد مغذی و هر چیزی که پوست شما برای ترمیم و تولید سلول‌های جدید نیاز دارد را تامین می‌کند و به این ترتیب درمان اسکار و آکنه و چین و چروک، جوانسازی پوست و رفع تیرگی‌های مختلف پوست امکان پذیر می‌شود.

دی اکسید کربن که به پوست تزریق می‌شود تا منجر به افزایش اکسیژن شود یک گاز طبیعی است که در بدن ما نیز تولید می‌شود، بنابراین نمی‌تواند برای افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند و طی چند روز بعد از درمان توزیع اکسیژن به طور طبیعی افزایش می‌یابد هم‌چنین تخلیه لنفاوی مواد زائد انجام می‌شود و جوانسازی پوست اتفاق می‌افتد. کربوکسی تراپی دی اکسید کربن به افزایش متابولیسم پوست و تولید طبیعی اکسیژن کمک می‌کند و هم‌چنین آبرسانی عمیق را فراهم می‌کند. پوست پس از اولین استفاده از این روش به طور چشمگیری روشن تر، شاداب تر، یکنواخت‌تر، دارای خطوط کمتر و انعطاف پذیری بیشتری خواهد شد.

کربوکسی تراپی صورت چیست؟

مراحل انجام کربوکسی تراپی

در سن 30 سالگی، سطح اکسیژن در پوست ما 25 درصد و در سن 40 سالگی حدود 50 درصد کاهش می یابد و پوست بیشتر در معرض علائم پیری قرار می‌گیرد برای این که بدانیم کربوکسی تراپی صورت چیست؟ باید گفت یک روش غیر تهاجمی است که طی آن دی اکسید کربن به پوست تزریق می‌شود تا جریان اکسیژن را در خون افزایش دهد. بدن ما با افزایش جریان خون و فاکتورهای رشد، واکنش نشان می‌دهد، که به نوبه خود گردش خون را بهبود می‌بخشد و در نتیجه ترمیم سلولی، کاهش خطوط ریز، چین و چروک و تحریک کلاژن‌سازی را فراهم می‌کند مراحل انجام کربوکسی تراپی شامل موارد زیر است:

پاکسازی و پیلینگ: ابتدا باید صورت فرد از آلودگی‌ها و کرم‌های آرایشی کاملا پاک شود این کار به کمک یک صابون نرم و ملایم انجام می‌شود سپس متخصص پوست با دستمال ملایم پوست را خشک می‌کند تا مراحل بعدی کربوکسی تراپی به بهترین شکل انجام شود.

کربوکسی تراپی: در این مرحله گاز دی اکسید کربن یا روی پوست قرار داده می‌شود و یا در زیر پوست تزریق می‌شود و متخصص برای تاثیر بهتر در صورتی که دی اکسید کربن روی پوست قرار گیرد با قرار دادن بانداژ روی پوست جذب دی اکسید کربن را افزایش می‌دهد و در صورتی که دی اکسید کربن به زیر پوست تزریق شود ماساژ مستقیم پوست انجام می‌شود و باعث می‌شود گاز دی اکسید کربن هدر نرود و اکسیژن‌سازی بیشتر صورت گیرد و منجر به درمان منافذ و چربی پوست و درمان لک و تیرگی زیر چشم می‌شود هم‌چنین به لیفت و سفت شدن پوست نیز کمک می‌کند.

اکسیژن‌رسانی و آبرسانی عمقی: در این مرحله به کمک ماسک اکسیژن سطح اکسیژن پوست را افزایش می‌دهند و سپس نوبت به آبرسانی عمیق پوست می‌رسد که برای این کار با استفاده با استفاده از دستگاه اولتراسوند، مواد آبرسان جذب پوست می‌شود در بعضی موارد برای آبرسانی بیشتر پوست از ماسک‌های حاوی هیالورونیک اسید استفاده می‌شود چنانچه تمایل به انجام کربوکسی تراپی دارید پیشنهاد می‌شود به بهترین کلینیک زیبایی در تهران مراجعه کنید.

تفاوت کربوکسی تراپی و بوتاکس

بوتاکس برای درمان موقت تعریق زیاد به کار می‌رود در حالی که برای درمان ترک‌های پوستی ناشی از بارداری و تغییرات وزن از کربوکسی تراپی استفاده می‌شود. وقتی شما از طریق بوتاکس برای درمان چین و چروک پوستی خود اقدام می‌کنید، تزریق چند سی سی سم باعث فلج شدن موقت عضلات در اطراف محل تزریق می‌شود و پوست شما در حالت‌های مختلف چهره مانند شادی و ناراحتی تغییر نمی‌کند و دچار چین نمی‌شود این غیر فعال شدن ماهیچه‌ها باعث می‌شود که عضلات صورت روز به روز افتاده تر شوند از آن جایی که پوست صورت شما به این عضلات متصل است، دچار شلی و افتادگی می‌شود.

اما فایده کربوکسی تراپی صورت چیست ؟ در این روش با تزریق مقدار کمی دی اکسید کربن به پوست، سرعت جربان خون افزایش می‌یابد و ترمیم سلول‌های پوست اتفاق می‌افتد و به تدریج چروک‌های پوست شروع به کاهش می‌کند، این ویژگی کربوکسی تراپی برای افزایش جریان خون در درمان ریزش مو هم به کار می‌رود. معمولا در روش تزریق بوتاکس بلافاصله می‌توان اثر آن را دید.

در حالی که در روش کربوکسی تراپی شاید باید چند جلسه را تکرار کرد تا اثر درمان را بتوان مشاهده کرد از طرفی جای جوش و درمان تیرگی زیر چشم از مزایای کربوکسی تراپی است و باعث تحریک پوست به ترمیم و بازسازی می‌شود علاوه بر این واکنش حساسیتی به بوتاکس در بعضی از افراد دیده شده است اما در کربوکسی تراپی، دی اکسید کربن یک ماده طبیعی است و واکنش آلرزیک ایجاد نمی‌کند.

تفاوت کربوکسی تراپی و بوتاکس

فواید کربوکسی تراپی صورت چیست؟

کربوکسی تراپی صورت روشی است که از دی اکسید کربن برای ترمیم و جوانسازی پوست استفاده می‌شود این تکنیک زیبایی و درمانی مزایای زیادی دارد شامل موارد زیر است:

 • کربوکسی تراپی با تزریق دی اکسید کربن در زیر پوست باعث افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به ناحیه مورد درمان می‌شود به این ترتیب با افزایش جریان خون با تغذیه سلول‌های پوست، عملکرد سلول‌ها بهتر می‌شود.
 • کربوکسی تراپی به تحریک کلاژن سازی در پوست کمک می‌کند. کلاژن از عوامل مهم در انعطاف‌پذیری و سفتی پوست است و باعث جوانسازی و بهبود بافت پوست می‌شود و موجب از بین رفتن چین و چروک‌ها به ویژه در ناحیه پنجه کلاغی اطراف چشم‌ها و خطوط اطراف لب‌ها می‌شود.
 • کربوکسی تراپی موجب ترمیم زخم‌ها و جوش‌های پوستی می‌شود هم‌چنین در درمان‌های پزشکی مانند کاهش عروق وریدی در پوست نیز کاربرد دارد.
 • این درمان باعث تحریک تولید الاستین و روشن شدن پوست می‌شود هم‌چنین به بازسازی پوست کمک می‌کند و موجب کاهش سیاهی دور چشم و بهبود تخلیه لنفاوی می‌شود.
 • کربوکسی تراپی موجب لیفت صورت، کوچک شدن منافذ پوست و کانتور صورت می‌شود هم‌چنین از ایجاد مویرگ‌های قابل مشاهده در پوست صورت جلوگیری می‌کند.
 • این روش موجب روشن شدن، تغذیه، آبرسانی به پوست هم‌چنین موجب از بین بردن غبغب نیز می‌شود.

درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی صورت

علت تیرگی زیر چشم، کاهش گردش خون و اکسیژن‌رسانی به این ناحیه است. عوامل ارثی، کم خوابی، کبود آب بدن، مصرف دخانیات، مشکلات کبدی، بیماری تیروئید و…. موجب تیرگی و کبودی زیر چشم می‌شود برای رفع ابن مشکل می‌توانید از کربوکسی تراپی استفاده کنید در این روش مخزن کپسول گاز دی اکسید کربن به یک لوله پلاستیکی متصل است که به کمک سوزن‌های ریز، گاز دی اکسید کربن را به زیر پوست تزریق می‌کنند، این کار موجب خون رسانی به ناحیه زیر چشم می‌شود و به علت افزایش اکسیژن در این ناحیه و تغذیه سلول‌ها و هم‌چنین آبرسانی مناسب به پوست زیر چشم، تیرگی زیر چشم بر طرف خواهد شد.

درمان تیرگی زیر چشم با کربوکسی تراپی صورت

مضرات کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی یک درمان بدون درد با حداقل عوارض جانبی یا بدون عوارض است اما مضرات کربوکسی تراپی صورت چیست؟ هنگامی که گاز به زیر پوست شما تزریق می‌شود، ممکن است احساس فشار کنید. در برخی موارد، کبودی ممکن است در ناحیه تزریق ایجاد شود، اما معمولاً کمتر از یک هفته طول می‌کشد. پس از یک جلسه کربوکسی تراپی، پوست شما ممکن است احساس گرما، خارش ویا سوزن سوزن شدن شود زیرا گردش خون افزایش می یابد و گاز شروع به کار می‌کند.که می‌تواند تا 24 ساعت پس از درمان ادامه یابد و ناحیه تزریق شده نیز ممکن است ورم کند (مخصوصا زیر چشم)، اما در عرض چند روز بهبود می یابد زیرا بدن شما گاز را جذب می‌کند

عوارض جانبی شامل تورم جزئی، قرمزی (ناشی از گشاد شدن عروق)، کبودی و درد در محل تزریق است که بسته به ناحیه تحت درمان بین 1 تا 5 روز طول می کشد. ممکن است در محل تزریق CO2 خونریزی خفیف یا کبودی موقت ایجاد شود که معمولا بسیار کم است و بزودی برطرف می‌شود علیرغم تمام اقدامات بهداشتی، احتمال وقوع عفونت در مناطق تزریق دی‌اکسید کربن وجود دارد. اگر علائم عفونتی مانند: تورم شدید، درد، گرمی و قرمزی مزمن در منطقه درمانی داشته باشید، به بهترین دکتر پوست در تهران خود اطلاع دهید.

هزینه کربوکسی تراپی صورت

هزینه کربوکسی تراپی صورت ممکن است بسیار متغیر باشد و به عوامل متعددی بستگی دارد. هزینه کربوکسی تراپی صورت در مناطق مختلف و از مطبی به مطب دیگر متفاوت است معمولا در شهرهای بزرگ هزینه کربوکسی تراپی صورت بیشتر از شهرهای کوچک است هم‌چنین تعداد جلساتی که برای دستیابی نتایج درمان لازم است کاملا متفاوت می‌باشد و ممکن است برخی از افراد به چندین جلسه برای درمان نیاز داشته باشند در حالی که برخی دیگر با تعداد جلسات کمتر درمان شوند.

عامل مهم دیگر تخصص و تجربه پزشک متخصص است معمولا مراجعه به پزشکان با تجربه هزینه بیشتری را برای بیمار دارد هم‌چنین نوع درمان بر روی هزینه تاثیر گذار است ممکن است هزینه درمان تیرگی زیر چشم با درمان رفع چین و چروک کاملا متفاوت باشد برای دریافت دقیق‌ترین اطلاعات در مورد هزینه‌ها، توصیه می‌شود که با مطب‌ها یا مراکز درمانی مختلف تماس بگیرید و قیمت‌های آن‌ها را بپرسید تا بتوانید پزشکی را انتخاب کنید که از هر لحاظ با خواسته و بودجه شما مناسب باشد.

هزینه کربوکسی تراپی صورت

کاندیدای نامناسب کربوکسی تراپی

 • زنان باردار از انجام کربوکسی تراپی باید خودداری کنند زیرا ممکن است آسیب‌هایی به جنین وارد شود.
 • اگر افرادی در پوست خود دارای زخم باز، عفونت یا مشکلات پوستی هستند تا زمان بهبودی نمی‌توانند کربوکسی تراپی انجام دهند.
 • افرادی که حساسیت یا آلرژی به دی اکسید کربن دارند ممکن است از خود واکنش‌های حساسیتی نشان دهند. بنابراین باید پزشک را در مورد آلرژی‌های خود آگاه کنید.
 • افرادی که دارای بیماری‌های مزمن مانند: دیابت، بیماری قلبی، بیماری کبدی یا وضعیت پزشکی خاصی هستند قبل از انجام کربوکسی تراپی با پزشک خود باید مشورت کنند زیرا ممکن است کربوکسی تراپی برای آن‌ها مناسب نباشد.
 • افرادی که اختلالات لخته شدن خون یا سابقه دیالیز و نارسایی کلیه یا مبتلا به سرطان بوده و مجبور به شیمی درمانی هستند کاندیدای مناسبی برای این درمان نیستند.
 • کسانی که دارای فشار خون کنترل نشده هستند هم‌چنین کاندیدای مناسبی برای کربوکسی تراپی نیستند.

کلام آخر

حال که دانستید کربوکسی تراپی صورت چیست؟ از این درمان می‌توانید برای رفع چین و چروک، آکنه پوست صورت و هم‌چنین رفع سیاهی زیر چشم و… استفاده کنید زیرا این درمان باعث افزایش جریان خون در صورت و در نتیجه اکسیژن‌رسانی به پوست می‌شود و به آبرسانی پوست نیز کمک می‌کند و در نهایت شما پوستی شاداب و با طراوت خواهید داشت.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم ما در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی در مورد این که کربوکسی تراپی صورت چیست؟برای شما بیان کردیم امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (23 امتیاز)

حدیثه نایبی

سلام، من حدیثه نایبی هستم. سه سال پیش از دانشگاه آزاد تهران رشته میکروبیولوژی فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر به خاطر علاقه ای که به تولید محتوا در حوزه سلامت و پزشکی دارم، برای سایت جراحا محتوا میزنم. اگر سوال یا پیشنهادی در این باره داشتید، می تونید از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − هشت =

دکمه بازگشت به بالا