سلامتیعمومی

ناخنک چشم چیست؟ 【سال1403】 ✅

چشم، به عنوان عضو حساسی از بدن انسان شناخته می شود که بعضی مواقع دچار بیماری‌های گوناگون و متعددی می شود و موجب ایجاد مشکلات بینایی می‌گردد. ناخنک چشم، رشد بافتی گوشتی روی ملتحمه چشم می باشد که در بعضی مواقع تا روی قرنیه نیز کشیده شده و بر بینایی فرد تاثیر می گذارد. علت اصلی و مهم ایجاد زائده ناخنک، کاملا و دقیق شناخته شده نیست، اما بیشتر متخصصان بر این باورند که اشعه UV خورشید روی ایجاد این بیماری تاثیر مستقیم دارد. اگر می خواهید بدانید ناخنک چشم چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید. 

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم به ضایعه ای به شکل مثلث گفته می شود که از بخش سفید رنگ چشم (ملتحمه) بر روی بخش سیاه رهنگ چشم ( قرنیه) کشیده می شود. علت ایجاد این مشکل، رشد خوش خیم بافت پیوندی و عروق ملتحمه چشم است. ناخنک در حالت عادی ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه بوجود می آید که کم کم به سمت قرنیه رشد می کند. به دلیل وجود رگ های زیاد بیشتر مواقع رنگ ناخنک به رنگ صورتی یا قرمز است.

ناخنک در بعضی مواقع دچار التهاب می شود و باعث سوختن چشم و خاریدن چشم و اشک ریختنش نیز می شود. بعضی اوقات ناخنک رشد بسیار زیادی دارد و تا وسط قرنیه هم می رسد و موجب گرفته شدن دید می شود؛ همچنین حتی ناخنک های ریزتر نیز با تغییر ظاهر و فرم قرنیه موجب بروز آستیگماتیسم می شوند و دید افراد را تار کنند. با این توضیحات بطور کامل متوجه این شدید که ناخنک چشم چیست؟

اگر ساکن تهران هستید و اگر در چشم خود دچار آب مروارید شدید می توانید به بهترین جراح آب مروارید در تهران مراجعه نمایید.

ناخنک چشم چیست

علائم ناخنک چشم

اصلی ترین و شایع ترین علت ناخنک چشم اشعه خورشید می باشد. به همین خاطر این بیماری به عنوان بیماری چشم رانندگان شناخته شده است. این که همیشه و بطور دائم در معرض نور خورشید باشید، خطر ایجاد ناخنک را افزایش می‌دهد. طبق تحقیقات انجام‌ شده در این زمینه، این بیماری بیشتر در افراد بالغ بین 30 تا 50 سال مشاهده شده است و ناخنک چشم در کودکان خیلی نادر می باشد. همینطور افرادی که دارای پوست روشن و رنگ چشم روشن هستند بیشتر در معرض بروز ناخن چشم خواهند بود.

بعضی از نشانه‌های رایج و شایع ناخنک به صورت زیر می باشد:

 • تاری دید و حتی بروز دوبینی در صورت کشیده شدن بافت اضافی به داخل سیاهی و مردمک چشم
 • تورم زردرنگ روی ملتحمه
 • احساس وجود شی خارجی در چشم که با مالش، فوت کردن و آب گرفتن هم از بین نمی‌رود
 • احساس سوزش در داخل چشم
 • احساس سوزن سوزن شدن چشم
 • وجود خارش در چشم
 • قرمز شدن چشم
 • التهاب چشم

عوارض و خطرات ناخنک چشم چیست؟

مانند دیگر بیماری های چشم، ناخنک چشم هم عوارض خاصی را در پی دارد. ما تعدادی از آن ها را در این جا برایتان ذکر می کنیم که عبارتند از:

 • بایستی به این نکته توجه کافی داشته باشید که اگر عمل جراحی برای برطرف کردن ناخنک انجام دهید، امکان دارد باعث آستیگماتیسم شود. این عارضه در کسانی که پیش از عمل جراحی به آستیگماتیسم مبتلا بوده اند امری رایج می باشد.
 • ایجاد تحریک و قرمزی چشم هم یکی دیگر از عوارض ناخنک به شمار می رود.
 • امکان دارد در برخی موارد ناخنک بطور مجدد و با شدت بیشتری نیز رشد کند. امکان دارد روی قرنیه شما زخم هایی هم بوجود بیاید. بطور معمول بعضی از بیماران دچار تاری دید نیز می شوند.

پیشگیری از ناخک چشم

اشعه ماوراء بنفش خورشید نتثیر بسیار زیادی در به وجود آمدن ناخنک دارد. از این رو همیشه به اشخاص توصیه می شود که اگر نواحی گرم و در معرض نور مستقیم آفتاب زندگی می کنند، از عینک آفتابی و کلاه هایی که لبه دار اند استفاده نمایند. در ضمن وزش باد و گرد و خاک امکان دارد که سبب تحریک چشم و به وجود آمدن ناخنک شود.

در کسانی که مبتلا به ناخنک هستند، به طور معمول وارد شدن آب به درون چشم ها (زمانی که دست و صورت را می شویید یا استحمام می کنید) سبب تحریک شدن چشم و به وجود آمدن سوزش و قرمزی چشم ها می شود. از این رو این اشخاص می بایست دقت کنند که تا حد ممکن آلب وارد چشمشان نشود.

پیشگیری از Pterygium شامل روش‌هایی است که منجر به رساندن آب کافی به چشم و جلوگیری از ورود مستقیم نور خورشید به داخل چشم می‌شود.

 • در صورتی که شما در آب و هوای گذم و مناطق گرمسیر و استوایی زندگی می‌کنید، امکان دارد که برای یک بازه زمانی طولانی در برابر نور خورشید قراربگیرید، در این شرایط، بهترین کار این است که از عینک‌های آفتابی استاندارد که دارای قدرت فیلتر کننده اشعه UV اند، همیشه استفاده کنید.
 • زمانی که رانندگی می کنید، می بایست برای شیشه جلو ماشین خود از فیلترهای خاصی استفاده کنید تا نور خورشید شما را اذیت نکند. این فیلتر کننده ها همانند یک عینک آفتابی عمل می کنند.
 • از کلاه لبه‌دار کمک بگیرید تا نور خورشید به طور کاملا مستقیم به چشم تان نتابد.
 • چشمان تان را با کمک قطره‌های مخصوص اشک مصنوعی و قطره‌های استریل چشمی مرطوب نگه دارید.
پیشگیری از ناخنک چشم

روش های تشخیص ناخنک چشم

تشخیص ناخنک چشم از طریق تست اسلیت لامپ قابل انجام می باشد. آزمایش اسلیت لامپ با بکارگیری نوعی میکروسکوپ انجام می گیرد که موجب تمرکز تابش باریکی از نور بر روی چشم می شود. این نور باریک به دکتر متخصص کمک شایانی می کند تا تمامی بخش های خارجی و درونی چشم را بطور کامل و دقیق بررسی نماید. همچنین علاوه بر آزمون اسلیت لامپ، امکان دارد آزمایشات زیر هم روی چشم انجام شوند:

1 . تست قدرت بینایی: نوعی تست معمولی و قابل استفاده در چشم پزشکی می باشد و توانایی چشم افراد در مشاهده نمادها در فاصله تعیین شده مورد سنجش قرار می گیرد.

2 . بررسی توپوگرافی قرنیه: در این تکنیک، فرم قرنیه بطور سه بعدی با استفاده از کامپیوتر ترسیم می گردد.

3 . در حالتی که ناخنک چشم تشخیص داده شود امکان دارد پزشک تعدادی تصاویر را از چشم تهیه کند تا رشد و تغییر ناخنک به مرور زمان را بررسی و ارزیابی کند. در بعضی مواقع هم برای حصول اطمینان امکان دارد آزمایشات مرتبط با سرطان انجام گیرند تا نوع توده رشد کرده روی چشم بطور دقیق مشخص شود. البته ذکر این نکته نیز لازم و ضروری است که ناخنک چشم نوعی سرطان محسوب نمی شود.

آیا ناخنک چشم از بین می رود؟

ناخنک چشم به طور خود به خود رفع نمی شود و نیاز می باشد تا از سایر روش های پزشکی برای آن ها استفاده گردد. در صورتی که ناخنک بسیار ریز باشد و هیچ رشدی نداشته باشد، امکان دارد هیچ عارضه ای را به همراه نداشته باشد. اما در اکثر موارد تنها روش درمان ناخنک جراحی می باشد.

ناخنک می تواند موجب مسدود شدن مسیر بینایی نیز گردد و برای فرد تاری دید ایجاد کند و همینطور نشانه های آسیب بینایی را بوجود آورد ولی آسیب مهم تر و اصلی ناخنک چشم بر بینایی هنگامی رخ می دهد که باعث ایجاد زخم در قرنیه شود. با توجه به این که این عارضه خیلی نادر است اما خطرناک می باشد و نیاز به مداخلات پزشکی فوری هم دارد. پس می توان نتیجه گرفت ناخنک در موارد بسیار نادر می تواند باعث ایجاد نابینایی نیز گردد.

درمان ناخنک چشم

درمان این عارضه به کمک یکی از روش های زیر انجام می گیرد: خود ترمیمی: اگر ناخنک به قدری ریز باشد که ظاهری بد نداشته باشد و در ضمن موجب قرمزی و سوزش چشم ها نگردد هیچ نیازی به درمان به خصوصی ندارد.

تجویز دارو: اگر ناخنک دچار التهاب نشود و هیچ گونه سوزش و قرمزی چشم رخ ندهد مصرف قطره های اشک مصنوعی به طور مداوم و منظم امکان دارد سبب تسکین علائم نیز شود. در مواردی که ناخنک از التهاب بسیار شدیدی برخوردار باشد می توان تحت نظر و توصیه چشم پزشک یک دوره درمان با قطره های استروئیدی یا دیگر قطره های ضد التهاب انجام داد.

عمل جراحی ناخنک: در مورد ناخنک های بزرگ تر که از نظر شکل و زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردارند و یا با ایجاد آستیگماتیسم موجب تاری دید شده اند با جراحی می توان ناخنک را بطور کامل برداشت البته این نکته را باید در نظر داشت که اگر ناخنک به طور ساده برداشته شود احتمال عود و وخیم تر شدن آن خیلی زیاد است و علی الخصوص در افراد جوان و افرادی که ناخنک آن ها ملتهب شده در نیمی از موارد عود مشاهده می شود.

در این افراد بهترین کار ممکن این است که علاوه بر برداشتن ناخنک از روش های تکمیلی مانند پیوند ملتحمه یا بهره گیری از داروهای خاص (مثلا میتومایسین) در طول انجام جراحی استفاده شود.

در ناخنک های بسیار بزرگ که قسمت وسط قرنیه را هم درگیر خود می کند، امکان دارد نیاز باشد علاوه بر اقداماتی که در بالا ذکر کردیم از پیوند قرنیه لایه ای برای اصلاح ظاهر و فرم قرنیه استفاده گردد.

همچنین امکان دارد بعضی از تومورهای چشمی در ابتدا با ناخنک اشتباه گرفته شوند. پس این نکته را در نظر داشته باشید در مواردی که ناخنک به سرعت رشد می کند و یا بطور مداوم و مکرر عود می کند حتماً بایستی با چشم پزشک مشورت کنیم.

درمان ناخنک چشم

درمان خانگی ناخنک چشم

پس از این که متوجه شدید که ناخنک چشم چیست؟ می توانید از تعدادی از روش های خانگی و سنتی برای درمان و بهبود ناخنک چشم استفاده کنید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • خیس کردن کندر در آب به مدت یک ساعت و سپس مالیدن آن روی ناخنک
 • کوبیدن عناب همراه با هسته بادام و جوشاندن این ترکیب و چکاندن آن روی ناخنک بعد از سرد شدن به مدت سه بار در طول شبانه‌روز
 • مصرف عرقیجات گیاهی از قبیل عرق شاه تره و عرق کاسنی در طول روز
 • خوردن تمشک برای کاهش میزان علائم ناخنک
 • مصرف روزانه 14 عدد عناب همراه با عسل برای بهبود بخشیدن و همینطور کاهش عوارض بیماری ناخنک چشم
 • استفاده از لیمو برای کاهش میزان قرمزی و التهاب چشم

کلام آخر

همان گونه که گفته شد ناخنک از نظر دکتر بیماری های سطح چشم ، به یک بافت اضافی گفته می‌شود که داخل چشم بوجود می آید. این بافت بطور معمول از ناحیه بینی شروع به رشد می کند و کم کم به سمت مردمک چشم کشیده می‌شود. ناخنک چشم بطور کلی بیماری خطرناک و وحشتناکی به شمار نمی رود؛ اما موجب بروز سوزش، خارش و قرمزی دائمی در داخل چشمان شخص مبتلا خواهد شد.

با بهره گیری از قطره‌های چشمی و همچنین روش‌های طبی سنتی و خانگی که قبلا به آن ها اشاره شد، تا میزان بسیار زیادی می توانید این بیماری را کنترل کرده و از پیشرفت آن جلوگیری کنید و علائم را بهبود دهید. امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما بسیار ممنونیم؛ حال اگر انتقاد یا پیشنهادی در رابطه با این که ناخنک چشم چیست؟ دارید می توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا