سلامتیعمومی

با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن【سال1403】✅

یکی از مشکلات رایج افراد، ریزش مو و کم پشتی مو سر می باشد. طوری که هم زنان و هم مردان درگیر ریزش شدید مو سر هستند و از کم حجمی آن رنج می برند. از آن جایی که پرپشتی مو تاثیر بسزایی در زیبایی چهره افراد دارد، اکثر افراد علاقه مند به داشتن موهای پرپشت و ضخیم هستند. ما همواره در این مقاله قصد داریم که شما عزیزان را با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن آشنا کنیم. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال تقویت موهای خود هستید و همواره روش های مختلفی را امتحان کرده اید، اما بی نتیجه بوده است، می توانید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

علت کم پشتی و ریزش مو چیست؟

برای داشتن موهای پرپشت و خوش حالت در ابتدا باید علت کم پشتی و کم حجمی مو سر خود را شناسایی کنید و اقدامات لازم جهت تقویت و درمان آن را انجام دهید. ریزش مو یکی از مشکلات رایج در بین افراد است. در واقع می توان گفت که عموم افراد درگیر ریزش مو و کم حجمی آن هستند و روزانه بسیاری از روش های خانگی و یا صنعتی را انجام می دهند تا به نتیجه ایده آل خود دست یابند. اگر شما هم علت ریزش مو سر خود را شناسایی کنید، در درمان و تقویت آن موفق تر عمل خواهید کرد. شما می توانید برای علت یابی ریزش موهای خود، به بهترین دکتر ریزش مو در تهران هم مراجعه کنید. ما در ادامه به علت و علل های ریزش مو اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فقر آهن: یکی از علت های مهم ریزش مو کم خونی و فقر آهن در بدن افراد می باشد که این مشکل بیشتر در خانم ها به وجود خواهد آمد. بهتر است بدانید که اگر بدن انسان به اندازه کافی آهن دریافت نکند، بدن دچار فقر آهن خواهد شد و ریزش مو را به همراه خواهد داشت. بهتر است بدانید که بدن انسان با دریافت آهن، به ساخت هموگلوبین و اکسیژن‌رسانی در بدن می پردازد که این فرایند به رشد سلول‌های بدن کمک ویژه ای خواهد کرد. علاوه بر آن اگر فرایند اکسیژن رسانی در بدن دچار اختلال شود، اکسیژن به اندازه کافی به پوست سر نخواهد رسید و ریزش شدید مو سر را به همراه خواهد آورد.

استرس و نگرانی: داشتن استرس و نگرانی می تواند سلامتی بدن را به خطر بی اندازد و باعث اختلالاتی در بدن شود. استرس و نگرانی یکی از عوامل محرکی می باشد که می تواند باعث ریزش و کم حجمی مو سر شود. بهتر است میزان استرس خود را مدیریت و کنترل کنید تا از صدمات جدی به بدن خود خودداری کنید.

کم کاری تیروئید: یکی از عوامل ریزش و کم حجمی مو، کم کاری و اختلال در کارکرد غده تیروئید می باشد. غده تیروئید وظیفه دارد که یک ماده هورمونی به نام TH در بدن را تولید کند. این ماده سوخت و ساز بدن، دما بدن، ضربان قلب را کنترل می کند. اگر این ماده در بدن به مقدار کم تولید شود، اختلالاتی را در بدن به وجود می آورد که یکی از آن ها ریزش مو سر می باشد.

تغییرات هورمونی: از عوامل مهم ریزش مو می توان به تغییرات ناگهانی هورمون ها اشاره کرد که این تغییرات می تواند بر اثر رسیدن به سن یائسگی، بارداری و زایمان باشد. در هنگام زایمان سطح هورمون های جنسی کاهش پیدا می کند و این فراید باعث کاهش رشد مو خواهد شد.

مصرف دخانیات: استعمال دخانیات و کشیدن سیگار باعث اختلال در عملکرد سلول های بدن می شود که در نهایت باعث ریزش شدید مو سر خواهد شد. علاوه بر آن مصرف الکل مانع رسیدن مواد مغذی به موهای سر می شود که به مرور زمان باعث تضعیف ریشه مو سر خواهد شد.

کاهش وزن شدید: افرادی که از روش های ناسالم جهت لاغری و کاهش وزن استفاده می کنند، باعث وارد کردن فشار زیادی به بدن می شوند که منجر به کمبود و کاهش مواد مغذی در بدن می شود. کاهش وزن شدید دارای عوارض مختلفی است که یکی از آن ها ریزش مو سر می باشد.

استفاده از مواد شیمیایی: یکی از عوامل مهم در ریزش مو، استفاده از رنگ موهای نامناسب است که باعث تضعیف ریشه مو می شود. این عمل در مدت زمان طولانی باعث کچلی و ریزش مو به انواع مختلف می شود. علاوه بر آن اگر از مواد شیمیایی حالت دهنده و یا صاف کننده مو به طور مستمر استفاده شود، ریزش مو و خالی شدن کف سر را به همراه خواهد داشت.

نگهداری نامناسب موها: بهتر است بدانید که نگهداری نامناسب موها و خشک کردن نامناسب آن ها باعث تضعیف ریشه مو خواهد شد. سشوار کردن موها با حرارت بالا و یا اتو کردن مداوم آن ها، ریزش شدید موهای سر را به وجود خواهد آورد.

علت کم پشتی و ریزش مو

انواع ریزش مو

بهتر است بدانید که به صورت طبیعی، روزانه هر فرد سالمی باید مقدار معینی ریزش مو داشته باشد. روزانه 100 عدد مو باید از موهای سر شما کاسته شود. این مقدار و تعداد کاملا طبیعی است ولی اگر بیشتر از این تعداد، موهای سر شما کاهش پیدا کند، نشان دهنده مشکل و اختلالات جدی در بدن شما می باشد که باید به بهترین متخصصان مو مراجعه کنید تا مشکل ریزش موهایتان رفع شود.

اما در بعضی از مواقع به دلیل وجود عوامل ارثی و ژنتیکی، ریزش مو شما به هیچ عنوان درمان نخواهد شد که در این صورت باید برای رفع ایرادات ظاهری مو خود، روش کاشت مو را انجام دهید. برای این کار می توانید به بهترین دکتر کاشت مو در تهران مراجعه کنید. ریزش مو دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن ها به دلیل داشتن عوامل و شرایط مختلف در ظاهر افراد نمایان می شوند. ما همواره در این بخش قصد داریم که شما عزیزان را با انواع ریزش مو آشنا کنیم.

ریزش مو تلوژن افلوویوم: یکی از انواع رایج ریزش مو سر، تلوژن افلوویوم می باشد که در این مدل از ریزش مو، فرایند و چرخه رشد مو دچار اختلال می شود. در این مدل، قسمت خاصی از سر دچار ریزش مو نخواهد شد، بلکه تمامی کف سر دچار ریزش خواهد شد. در بعضی مواقع حتی به اندازه یک مشت دست ریزش مو خواهید داشت. در ریزش مو تلوژن افلوویوم عوامل مختلفی وجود خواهند داشت که داشتن جراحی های خاص، استرش شدید، زایمان و بارداری، مصرف داروهای خاص، این مدل از ریزش مو را تشدید خواهند کرد.

ریزش مو سکه ای (آره آتا): این مدل از ریزش مو زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن دارای نقص ایمنی باشد. زمانی که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند، ریزش مو سکه ای در کف سر ظاهر خواهد شد. در این مدل ، ریزش مو به صورت تکه های کوچک و بیضی شکل پدیدار خواهند شد.

ریزش مو کششی: در این مدل از ریزش مو، اگر افراد موهای خود را به طور نامناسب با کش مو ببندند، آن ها تحت فشار زیاد قرار می گیرند که باعث تضعیف پیاز مو خواهد شد و ریزش پیدا خواهند کرد. در این روش موها کاملا دچار آسیب خواهند شد و به راحتی می شکنند. افرادی که موهای خود را به شکل دم اسبی و بافت های مختلف که دارای کشش و فشار زیادی هستند، می بندند دچار این مدل از ریزش خواهند شد. در این مدل از ریزش مو، نازک شدن موهای سر و لکه های طاسی در سر ظاهر خواهد شد.

کچلی (ریزش تکه ای): زمانی که پوست سر شما دچار عفونت و آلودگی شود، عفونت قارچی در کف سر شما به وجود خواهد آمد که باعث می شود پوست سر شما پوسته پوسته شود و مو کاملا بشکند. این عفونت حتی باعث ریزش تکه ای کف سر هم خواهد شد.

انواع ریزش مو

راه های پیشگیری از ریزش مو

بهتر است بدانید که اگر شما هم دارای موهای کم پشت و کم حجمی هستید و از ریزش موهای خود رنج می برید، می توانید با استفاده از روش های خانگی، کم حجمی آن را درمان کنید. شما تنها با انجام چند راهکار و روش ساده می توانید از ریزش موهای خود پیشگیری کنید و یا ریزش آن ها را به حداقل برسانید. علاوه بر آن می توانید به بهترین پزشکان و متخصصان حوزه پوست و مو مراجعه کنید تا تحت درمان قرارگیرید.

خشک کردن اصولی موها: برای کاهش ریزش موها توصیه می شود که از سشوار کردن مداوم موها خودداری کنید و از قراردادن موها در دمای بسیار بالا بپرهیزید. در هنگام خشک کردن، آن ها را با حوله به آرامی خشک کنید.

استفاده از قرص های ضد ریزش: برای جلوگیری از کاهش ریزش موها معمولا قرص های ویتامین و مصرف زینک را توصیه می کنند. مصرف این قرص ها در طولانی مدت باعث قوی تر شدن ریشه و پیاز مو خواهد شد.

مراقبت از مو: برای کاهش ریزش موهای سر باید از قرار گرفتن در زیر تابش مستقیم نور آفتاب خودداری کنید و همواره از آن ها به خوبی نگهداری کنید. از بستن محکم و یا قراردادن موها در حرارت بالا خودداری کنید.

پرهیز از مصرف دخانیات: برای کاهش ریزش موهای سر توصیه می شود از مصرف دخانیات و سیگار خودداری نمایید و از مصرف مشروبات الکلی کاملا پرهیز نمایید.

ماساژ دادن پوست سر: برای کاهش ریزش مو توصیه می شود که کف سر را مرتب ماساژ دهید تا جریان خون افزایش یابد و مواد مغذی به پیاز مو انتقال یابند. ماساژ دادن کف سر عملکرد سلول های کف سر و رشد پیاز مو را بهبود می بخشد.

شانه نزدن موهای خیس: توصیه می شود که بعد از حمام اجازه دهید که موها تا حد زیادی خشک شوند و از شانه زدن موهای خیس خودداری نمایید چرا که باعث ریزش شدید موها خواهد شد.

با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن

برای داشتن موهای پر پشت و ضخیم می توانید بسیاری از روش های خانگی را انجام دهید تا پیاز موهایتان تقویت شود. در ایام و روزگارهای قدیم بسیاری از زنان، با استفاده از روش های خانگی و ساختن ماسک های گیاهی، موهای خود را تقویت می کردند که نیازی به استفاده از مواد و قرص های شیمیایی نداشتند. ما همواره در این قسمت قصد داریم که شما را با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن آشنا کنیم.

  1. استفاده از ماسک حنا

حنا از جمله مواد مغذی است که می تواند باعث تقویت ریشه موها شود. برای ساختن ماسک حنا، در ابتدا مقداری حنا را با آب ترکیب کنید و آن را روی موهای خود قرار دهید. بهتر است بدانید که گذاشتن حنا بر روی مو باعث تغییر رنگ موهایتان می شود که برای جلوگیری از تغییر رنگ مو، می توانید مقداری پودر قهوه و تخم مرغ به ماسک حنای خود اضافه کنید. ماسک حنا علاوه بر تقویت موهای شما، باعث خوش حالتی و نرمی مو هم خواهد شد.

2. استفاده از روغن رزماری

روغن رزماری دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد که باعث تقویت ریشه و پیاز مو می شود. علاوه بر آن روغن رزماری خاصیت ضد باکتری دارد که مصرف آن باعث رفع هرگونه التهاب و عفونت در کف سر شما می شود.

3. استفاده از روغن سیاه دانه

سیاه دانه دارای خواص بسیار زیادی برای بدن می باشد. این دانه گیاهی علاوه بر تقویت پیاز و ریشه مو، می تواند سیستم ایمنی بدن شما را هم تقویت کند. برای پرپشت کردن موهای سر مقداری از روغن سیاه دانه را روی سر خود بریزید و به آرامی ماساژ دهید تا به مرور زمان جذب موها و کف سرتان شود.

4. آبکشی موها با آب برنج

بسیاری از پزشکان طب سنتی استفاده از آب برنج را توصیه می کنند. برای تقویت موها بهتر است قبل از حمام موهای خود را با آب برنج آبکشی نمایید تا آب برنج به تمامی نقاط سر شما نفوذ کند.

5. مصرف سبزیجات

بهتر است بدانید که مصرف یکسری از سبزیجات می تواند باعث تقویت رشد موها شود و از ریزش آن ها کاملا جلوگیری کند. پزشکان طب سنتی معمولا مصرف اسفناج، کلم کالی (کلم برگ)، برگ چغندر، انواع لوبیاها، پنیر سویا (توفو) را تجویز می کنند. سبزیجات منبع غنی از آهن و بیوتین و زینک هستند که باعث رشد مجدد و پرپشت شدن موهای سر شما خواهند شد.

6. مصرف روغن زیتون

روغن زیتون تنها مواد مغذی است که دارای اسیدهای امگا 3 می باشد. روغن زیتون باعث تقویت پیاز مو و پر پشت شدن موهای سر می شود. روغن زیتون علاوه بر خاصیت تقویتی، می تواند موهای سر شما را نرم و حالت دار کند. برای ساختن ماسک روغن زیتون، در ابتدا باید آن را گرم کنید و بعد روی سر و موهای خود ماساژ دهید. سپس، برای جذب این روغن، بهتر است بگذارید که به مدت 30 تا 45 دقیقه روی سر شما بماند.

7. استفاده از تخم مرغ

تخم مرغ یکی دیگر از مواد مغذی مو است که مصرف آن باعث تقویت مو خواهد شد. بهتر است چند عدد تخم مرغ را باهم ترکیب کنید و به مدت 30 دقیقه روی موهای خود قرار دهید. این عمل باعث تقویت ریشه و تارهای مو می شود.

8. ماساژ سر با ژل آلوئه ورا

برای داشتن موهای پرپشت و ضخیم بهتر است مایع ژل برگ آلوئه ورا را جداکنید و روی سر خود قرار دهید. ژل آلوئه ورا را به مدت 30 دقیقه روی پوست سر خود ماساژ دهید تا مواد مغذی این ژل وارد کف سر شما شود.

9. ماساژ سر با آب پیاز

بسیاری از پزشکان طب سنتی توصیه می کنند که کف سر خود را با آب پیاز ماساژ دهید. چرا که آب پیاز به تقویت و رشد مجدد موها کمک بسیار خواهد کرد.

چگونه با روش های کم هزینه موهای براقی داشته باشیم؟

همواره از گذشته تا کنون، دغدغه افراد داشتن موهای پرپشت و خوش حالت بوده است. این روزها افراد زیادی هزینه های بسیاری را صرف شامپوها و ژل های مخصوص مو می کنند تا موهای خوش حالت و براقی داشته باشند. اما بهتر است بدانید که استفاده از این مواد شیمیایی در طولانی مدت باعث تضعیف ریشه مو و ریزش موهای سر خواهد شد. ما همواره در این قسمت قصد داریم که شما عزیزان را با روش های کم هزینه و موثر خوش حالت کردن مو آشنا کنیم.

استفاده از آب کدو: برای داشتن موهای زیبا و براق می توانید آب کدو سبز را بگیرید و آن را روی کف سر خود ماساژ دهید. بهتر است این کار را به مدت نیم ساعت انجام دهید. استفاده از آب کدو سبز موهای شما را پرپشت و خوش حالت می کند.

استفاده از سرکه سیب: برای داشتن موهای خوش حالت و براق بهتر است مقداری آب گرم را با سرکه سیب مخلوط کنید و کف سر و موهای خود را با این محلول ماساژ دهید. بعد از 5 دقیقه موهای خود را کاملا آبکشی نمایید تا موهایتان بوی سرکه نگیرد.

استفاده از نرم کننده خانگی: برای داشتن موهای نرم و خوش حالت می توانید نرم کننده خانگی بسازید. برای این کار می توانید تخم مرغ را با ماست ترکیب کنید و یک نرم کننده خانگی بسازید. سپس کف سر خود را با این محلول ماساژ دهید تا موهای سرتان نرم و خوش حالت شود.

استفاده از ماسک شیر و روغن زیتون: یکی دیگر از روش های براق و خوش حالت کردن مو، استفاده از ماسک شیر و روغن زیتون می باشد که در ابتدا باید دو تخم مرغ را دریک ظرف بشکنید و به آن یک فنجان شیر، یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون و چند قطره آبلیمو تازه اضافه کنید و باهم ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی سر خود قرار دهید. در مرحله آخر با آب و شامپو موهای خود را بشویید.

چگونه با روش های کم هزینه موهای براقی داشته باشیم؟

چند توصیه مهم جهت صحیح خشک کردن و حالت دادن مو

موهای سر یکی از مهمترین اجزای صورت می باشد که تاثیر بسزایی در ظاهر افراد دارد. طوری که انواع مدل مو، کوتاه و یا بلند بودن آن در زیبایی چهره شما تاثیر زیادی دارد. همانطور که در قسمت بالا به، با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن اشاره کردیم، در ادامه بهتر است بدانید که چه مدل مویی متناسب با صورت شما است و چه مدل مویی ایرادات ظاهری شما را برطرف می کند. زمانی که موهای خود را سشوار و خشک می کنید، بهتر است به صورت صحیح این کار را انجام دهید تا مدل موی مناسب صورت خود را پیدا کنید. ما همواره در این قسمت سعی داریم که شما عزیزان را با روش های صحیح خشک کردن مو آشنا کنیم تا بتوانید، علاوه بر زیبایی مو از ریزش آن هم جلوگیری کنید.

  • برای خشک کردن صحیح موهای سر، بهتر است قبل از سشوار کردن، آب موهای خود را با حوله بگیرید تا کمی خشک شود و بعد از آن از سشوار جهت خشک کردن کامل مو استفاده نمایید.
  • برای خشک کردن صحیح موها، بهتر است در هنگام سشوار کردن، سشوار را با فاصله زیادی از مو قراردهید تا حرارت بالای این وسیله باعث سوختگی مو نشود.
  • برای حالت دادن مو با سشوار و یا اتو موهای مختلف، بهتر است بدانید که موهایتان را باید کاملا خشک کنید. چرا که نم دار بودن موهای سر شما به هنگام حالت دهی، باعث وزی و بدحالتی موهایتان می شود.
  • برای حالت دادن مو با سشوار، موهای خود را دور برس بپیچانید تا موها در همان حالت قرار گیرند و سشوار شوند. بعد از سشوار کردن مو به همان حالت، کمی صبر کنید تا موها سرد شوند و پس از آن موها را از دور برس باز نمایید.
  • برای حجم دادن به موها، بهتر است در مرحله اول ریشه‌های مو را خشک کنید و سپس انگشت‌ها را لای موها ببرید و آن‌ها را بالا نگه دارید و بعد از آن شروع به خشک کردن ساقه مو کنید.
  • برای تغییر کلی مدل مو و یا فرکردن مو باید موهای سرتان کاملا با سشوار خشک شود و بعد از آن از حالت‌دهنده‌ها یا فریزکننده‌ مو سر استفاده نمایید.

کلام آخر

ما همواره در این مقاله قصد داشتیم که شما عزیزان را با 9 روش خونگی تا عید موهاتو پرپشت و خوش حالت کن آشنا کنیم. از آن جایی که امروزه اکثر افراد از موهای کم پشت رنج می برند، بهتر است در ابتدا علت کم حجمی و ریزش آن را پیدا کنند و بعد روش های مناسب تقویت مو خود را به کار گیرند. بهتر است بدانید که تنها استفاده از مواد مغذی و قرص های تقویتی باعث کاهش ریزش مو سر نمی شود. شما علاوه بر مصرف مواد مغذی باید از موهای خود به خوبی مراقبت کنید و روش صحیح نگهداری مو، آبکشی مو، خشک کردن آن ها را یادبگیرید. ممنون از شما همراهان گرامی که ما را تا پایان این مقاله از سایت جراحا همراهی کردید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

غزاله شهداد

سلام، من غزاله شهداد هستم. حدود ۵ ساله که در زمینه تولید محتوا برای سایت های پزشکی فعالیت می کنم. بخاطر علاقه به این کار همیشه در حال کسب اطلاعات در این حوزه هستم. خوشحال میشم اگه سوال یا پیشنهادی داری برام کامنت بذاری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا