سلامتیعمومی

بهترین ورزش برای لاغری شکم【سال1403】⭐

ما در این مقاله می خواهیم درباره بهترین ورزش برای لاغری شکم برای شما مطالبی را بیان کنیم؛ یکی از مسائلی که در ارتباط با اضافه وزن مطرح است، چاقی شکم می باشد. تعداد زیادی از افراد به دلیل بزرگ بودن شکم خود در پوشیدن لباس‌های دلخواه خود و یا در انجام کارهای روزانه مانند بستن بند کفش با مشکل مواجه هستند. مشکل چاقی شکم این است که معمولا در تمام موارد اولین محلی که چاق بودن افراد را نشان می‌دهد شکم آن هاست و به همین خاطر موجب کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می شود. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید. می توانید برای لاغری شکم به بهترین دکتر تغذیه در تهران نیز مراجعه نمایید.

ورزش چه تاثیری بر لاغری شکم دارد؟

ورزش به طور کلی تاثیر بسیار مثبتی بر روی لاغری شکم دارد. با انجام تمرینات مرتبط با شکم می‌توان عضلات شکم را تقویت کرده و چربی های اضافی در این منطقه را کاهش داد. ورزش هایی مانند پیلاتس، یوگا، شنا، دویدن و تمرینات شکمی مانند انجام پلاک و کرانچ به خوبی برای لاغری شکم مؤثر هستند. ورزش باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود و در نتیجه کالری های بیشتری سوزانده می‌شود. همچنین، با افزایش عضلات شکم، سرعت متابولیسم بدن افزایش می‌یابد که به تبدیل چربی به انرژی کمک می‌کند.

به علاوه، ورزش منجر به افزایش تعادل هورمون های بدن می‌شود. هورمون های استرس مانند کورتیزول که به افزایش چربی در منطقه شکمی می‌انجامد، با ورزش کاهش می‌یابد. همچنین، ورزش منجر به افزایش هورمون های خوشحالی مانند اندورفین می‌شود که به کاهش استرس و افزایش روحیه کمک می‌کند. بنابراین، با انجام منظم ورزش و تمرینات مرتبط با شکم، می‌توان لاغری شکم را بهبود بخشید و عضلات شکم را تقویت کرده تا به دست آوردن شکل و ظاهر مطلوب برای شکم کمک کند.

تاثیر ورزش بر لاغری شکم چیست؟

10 تا از بهترین ورزش برای لاغری شکم

علاوه بر داشتن رژیم لاغری مناسب انتخاب درست یک ورزش و لاغری شکم توجه بسیاری از طراحان حرکات ورزشی را نسبت به خود جلب کرده است. در زیر 10 حرکت ورزشی به شما معرفی می کنیم که علاوه بر سادگی پایین بودن هزینه و قابل انجام بودن در هر فضایی بسیار در تقویت عضلات شکم و لاغری آن ها بسیار تاثیرگذار است.

1- کرانچ معکوس

به پشت روی زمین دراز بکشید و دست های­ خود را در راستای بدن قرار دهید. در این حالت زانوها خمیده شده و کف پا روی زمین قرار بگیرد. از باسن پاها را بالا آورده طوری که یک زاویه 90 درجه با زمین ایجاد کند. پاها را پایین آورده و به حالت اول برگردید.

2- پلانک

در این روش باید در حالی که بدن صاف است روی کف دست و نوک انگشتان پا قرار بگیرید و سر خود را روبه جلو قرار دهید. اگر تحمل وزنتان برای دستانتان سخت است آرنج را بر روی زمین قرار دهید. برای مدت 30 ثانیه به همین شکل بمانید. در حرکت بعدی می­ توانید نوبتی یک پا را 15 سانتی­ متر بالا آورده و برای چند ثانیه در این حالت نگه دارید (30 ست تکرار کنید)

3- دراز نشست

به صورتی که روی یک زیر انداز به پشت دراز کشیده­ اید، زانوهای خود را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. دست ­ها باید به صورت ضربدری بر روی سینه قرار بگیرد یا می توانید آن ها را پشت گوش قرار دهید. سعی کنید شکم خود را منقبض کرده و بدون ایجاد هیچ قوسی در کمر سر، شانه و قفسه سینه را بلند کنید و تا نزدیک زانو برسانید و سپس دوباره به حالت اول باز گردید.

نکته مهم: سعی کنید سر را به چانه نچسبانید چون موجب فشار به گردن می شود. دست­ ها را در پشت گردن قلاب نکنید و در موقع دراز کشیدن عمل دم و در زمان نشستن عمل بازدم را به درستی انجام دهید.

4- اسکوات
در حالتی که ایستاده ­اید پاهای خود را تا عرض شانه باز کنید. طوری که سر روبه رو قرار دارد، کمرتان را صاف نگه دارید و زانوها را به سمت جلو خم کنید. خیلی آهسته به سمت پایین بیایید تا ران­ هایتان موازی با زمین قرار بگیرد و سپس به حالت اول برگردید (25 بار)

5- حرکت مرد عنکبوتی

در حالتی مثل حرکت پلانک که در بالا توضیح داده شد، قرار بگیرید. سعی کنید زانوی پای راست خود را به بازوی دست راستتان نزدیک کنید. به حالت اول بازگردید و همان حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

نکته: در هنگام انجام تمرین سعی کنید کمر خود را به صورت ثابت نگه دارید.

6- پلانک چرخشی

به پهلوی سمت راست خود دراز بکشید. طوری که دست راست خود را بر روی زمین قرار داده اید و دو پای خود را روی هم در این حالت بدن خود را به حالت کشیده از زمین بلند کنید. در این حالت دست چپ خود را می توانید از منطقه خالی ایجاد شده عبور دهید. به حالت اول برگردید و حرکت را دوباره (10 مرتبه) انجام دهید. این حرکت را برای سمت دیگر بدن نیز انجام دهید.

7- کرانچ دوچرخه

در این روش باید روی یک زیر انداز به نسبت نرم دراز بکشید سر و شانه­ ها را از زمین بلند کرده و دست ­هایتان را پشت گوش و یا می توانید در پهلوی خود نگه دارید. سپس پاها را بلند کنید و به حالت دوچرخه زدن حرکت دهید. به این صورت که با نزدیک کردن زانوی راست به قفسه سینه پای چپ دور می شود و با نزدیک شدن پای چپ به قفسه سینه پای راست دور خواهد شد.

8- کرانچ کج شکمی

در حالت قبلی با کرانچ معمولی آشنا شدید. کرانچ کچ از نظر ساختاری همانند کرانچ معمولی می باشد، تفاوتی که دارد این است که فشار بیشتری بر عضلات شکم و پهلو وارد می­ شود. دراز بکشید و سر و شانه خود را اندکی بالاتر از سطح زمین قرار بدهید و دستان خود را در کنار گوش قرار دهید. طوری که پای راست خود را خم کردید و به قفسه سینه نزدیک­ می کنید، شانه راست خود را به سمت چپ حرکت دهید و به حالت اولیه برگردید. در مرحله بعدی پای چپ خود را به سمت قفسه سینه حرکت دهید و همزمان با آن شانه چپ خود را به سمت راست متمایل کنید و پس از آن دوباره به حالت اول بازگردید.

9- بالا آوردن ماهیچه سرینی بزرگ

در این روش باید روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. طوری که عضلات باسن خود را در حالت انقباض قرار داده اید بدن را از زمین بلند کنید تا جایی که شانه و زانو در یک زاویه قرار بگیرند. سپس بدن را دوباره به حالت اول باز گردانید.

10- شنا کردن

ورزش شنا یکی از بهترین ورزش ­ها برای تقویت همه عضلات بدن علی الخصوص بازو و شکم است. علاوه بر آن یک ورزش تفریحی بوده که علاوه بر کمک به سلامتی جسمانی، به سلامت روح و روان هم خیلی کمک می­ کند. حرکاتی مثل شنای پروانه و فلاتر کیکر به شما در داشتن شکمی سفت و عضلانی کمک شایانی می کند.

بهترین ورزش برای لاغری شکم در خانه

اکثر افراد فکر می کنند که انجام چند بار دراز نشست در طول روز باعث آب کردن چربی های اضافی شکم می شود. در صورتی که به هیچ وجه این‌ طور نیست و شما نیاز به تمرینات بسیار ویژه ای دارید. تمرینات هوازی مخصوص در کنار ورزش های قدرتی با تمرکز بالا روی شکم سبب تخت و صاف شدن شکم شما می‌شود. مهمترین رمز موفقیت در داشتن اندامی مناسب و زیبا، انجام تمرینات ورزشی اصولی است. البته این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که در کنار ورزش در خانه برای لاغری شکم خود، باید رژیم غذایی درست و مناسبی نیز داشته باشید. از جمله بهترین ورزش برای لاغری شکم تمرینات هوازی است که در زیر توضیحات مختصری در این باره به شما خواهیم داد.

تمرینات هوازی

بدن شما در حین انجام ورزش‌های هوازی انرژی خود را از طریق اکسیژن تأمین می کند، ورزش های بسیاری مانند پیاده روی، دویدن و یا حتی رقص از ورزش های هوازی به حساب می اید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ورزش در خانه برای لاغری شکم فقط با برنامه ریزی دقیق و ایمن امکان پذیر است. تمرینات هوازی در مقایسه با دیگر ورزش‌ها آسان تر و مهم‌تر است، افرادی که قصد لاغری دارند انجام ورزش هوازی را باید خیلی جدی بگیرند، ورزش هوازی همین طور که موجب کاهش وزن می شود باعث بهبود عملکرد بدن نیز می شود. ورزش های زیر چند نمونه از ورزش های هوازی هستند:

  • طناب زدن
  • ایروبیک
  • پیاده روی

مدت زمان انجام تمرینات هوازی طولانی‌تر از دیگر ورزش ها است به همین دلیل شما چربی سوزی بیشتری زمان انجام دادن ورزش هوازی خواهید داشت، انجام ورزش هوازی برای بیشتر افراد ضروری می باشد. این ورزش به سنتز پروتئین کمک کرده و از جمع شدن چربی در بافت شکم و یا زیر پوست جلوگیری می‌کند. پس انجام تمرینات هوازی باعث تناسب و زیبایی اندام شما خواهد شد.

بهترین ورزش برای لاغری شکم در خانه

نکات مهم ورزش در خانه برای لاغری شکم

انجام بهترین ورزش برای لاغری شکم زمانی تاثیر لازم را خواهد داشت که شما به تعدادی از نکات، توجه کافی داشته باشید به طور مثال سبک زندگی خود را تغییر دهید و یک رژیم غذایی مناسب و درست برای خود داشته باشید. باید عادت‌های بد غذایی خود را نیز کنار بگذارید و از غذاهای سالم و کم‌چرب یا حتی بدون چربی استفاده کنید. داشتن یک برنامه ورزشی منظم و دقیق که مناسب با ویژگی های بدنی شما باشد میزان موفقیت شما در تناسب و زیباتر شدن اندام را دو چندان می کند.


کلام آخر

ورزش برای لاغری شکم را به راحتی می توان در منزل انجام داد. تنها کاری که لازمه این است که شما با برنامه ریزی دقیق بطور کاملا مرتب و پی در پی به انجام حرکات ورزشی که در این مقاله به شما آموزش دادیم، بپردازید. البته این را هم فراموش نکنید که برای رسیدن به اندام خوب و سالم باید همزمان با انجام حرکات ورزشی رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید. همینطور در نظر داشته باشید که لاغری شکم و رسیدن به اندامی زیبا، ایده آل و متناسب نیاز به صبر و حوصله‌ دارد و ممکن است روزها و ماه ها زمان ببرد تا نتیجه ایده‌آل به دست آید.

از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم اطلاعات خوب و دقیقی در زمینه بهترین ورزش برای لاغری شکم در اختیارتان گذاشته باشیم. حال اگر انتقاد یا پیشنهادی در این زمینه دارید می توانید از طریق سایت جراحا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا