سلامتیعمومی

بهترین ورزش برای دیسک کمر【سال1403】⭐

افراد بسیاری هستند که از کمر درد رنج می برند. یکی از عللی که موجب کمردرد شدید می شود، دیسک می باشد. دیسک کمر بنا به دلایل متعددی برای فرد رخ می دهد و گاهی اوقات این درد به قدری شدید می شود که زندگی عادی مختل می شود و فرد نمی تواند فعالیت های روزمره خود را به راحتی انجام دهد. کمر عضو بسیار مهمی در بدن است که اگر دچار مشکل شود، می تواند اعضای دیگر بدن از جمله گردن، پاها و … را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان دیسک کمر، روش ها و تکنیک های متعددی وجود دارد که هر یک از آن ها متناسب با نوع مشکل کمر، مورد استفاده قرار می گیرند. ما قصد داریم در این مقاله، مطالب مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم و شما را با چند تا از بهترین ورزش برای دیسک کمر، بیشتر آشنا کنیم.

دیسک کمر و انواع آن

دیسک ها ساختاری بین مهره های پشت می باشند که با فرم ژل مانند و مواد فیبری از فشار روی مهره ها پیشگیری می کند. در صورتی که دیسک کمر از جای اصلی خود خارج گردد، فشار شدیدی به عصب مجاور وارد می شود که موجب بروز درد، تنگی نفس و خستگی می شود. قسمت ژلاتینی دیسک کمر در داخل است و حلقه خارجی به طور معمول سفت و لاستیکی اند. وقتی تشخیص داده می شود که کسی دچار فتق دیسک شده است، به این معنی است که بخش داخلی دیسک از حلقه بیرونی بیرون زده است. به این عارضه افتادگی دیسک نیز می گویند.

ستون فقرات هر فردی از مهره های انباشته تشکیل شده است. تعداد کل این مهره ها 33 عدد است که شامل 5 دیسک در مهره های کمر است و به استخوان خاجی و دنبالچه ختم می گردد. پدهای نرم و اسفنجی بین مهره ها دیسک نامیده می شوند و نقش بسیار خوبی در عملکرد درست ستون فقرات دارند. در حقیقت این دیسک ها که بین مهره های ستون فقرات قرار دارند از آسیب های حدودی مرتبط با فعالیت های روزمره از جمله ضربه گیرها جلوگیری کرده و به ستون فقرات اجازه می دهند در جهات متفاوت حرکت کند. دیسک کمر انواع مختلفی دارد که در ادامه آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد :

دیسک کمر خفیف : دیسک کمر خفیف ابتدا با پارگی حلقوی آغاز می گردد، معمولا دیسک کمر سالم است و فقط یک ترک کوچک در لایه خارجی آن ایجاد شده است. هنگامی که دیسک کمر شدید می شود، فرد وارد مرحله پرولاپس می گردد که در آن هسته پالپوس، یک دیسک بین مهره ای ساخته شده از یک ماده غضروفی ژل مانند، دررفته می شود، اما به لایه خارجی چسبیده باقی می ماند.

دیسک کمر شدید : بیرون زدگی دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که هسته نرم به لایه بیرونی سخت نفوذ می‌کند، که یک پوشش سخت است که قسمت بیرونی دیسک بین مهره‌ای را تشکیل می‌دهد و از مواد درون دیسک مراقبت می کند. در موقعیت بدتر، مرحله جداسازی دیسک آغاز می گردد که در طول آن دیسک خارجی به وسیله پاره شدن دیواره دیسک نشت می کند و از دیسک جدا می شود. در صورت شدید بودن درد بیمار، نیاز به جراحی است.

دیسک کمر و انواع آن

علائم دیسک کمر چیست؟

شخص نشانه های درد دیسک کمر را بیشتر در یک سمت بدنش حس می کند. علائم اصلی آن بر اساس محل و فشار وارده به عصب مشخص می شود. آن ها شامل موارد زیر است:

 • گرفتگی در پاها به خصوص در ناحیه پشت زانو
 • گزگز یا بی حسی در بخش عصب آسیب دیده ساق پا و پشت
 • تضعیف شدن عضلات اطراف عصب آسیب دیده در پا و پشت به دنبال زمین خوردن یا ناتوانی در بلند کردن اجسام
 • پا درد حاصل از فتق دیسک در بخش آخر ستون فقرات همراه با درد در باسن، ران و ساق پا

علل اصلی دیسک کمر

دیسک کمر بنا به دلایل متعددی رخ می دهد که می خواهیم در ادامه اصلی ترین علل را برای شما شرح دهیم :

 • چاقی: سبب افزایش یافتن فشار بر روی دیسک های بین مهره ای می گردد.
 • ضربه: پرتاب شدید یا افتادن باعث دررفتگی دیسک کمر می شود.
 • حوادث: شوک ناشی از تصادف در ناحیه کمر باعث شکستگی دیسک می شود.
 • حرکت نامناسب: بلند کردن وسیله های بسیار سنگین یا چرخش بیش از حد در حین ورزش می تواند باعث پارگی دیسک ستون فقرات شود.
 • پیری: با افزایش سن، دیسک ها به طور طبیعی خشک و شکننده می شوند و موجب پاره شدن یا شکننده شدن آن ها می شود.
 • عضلات ضعیف کمر: این ماهیچه ها به فرد کمک می کند تا پایدار بماند و به درستی راه برود و ضعیف بودن آن ها می تواند فشار بر دیسک های ستون فقرات را بیفزاید.
 • جراحی های پیشین: جراحی در بخش کمر منجر به تغییر در ساختار کمر و متغیر شدن توزیع وزن بدن می گردد که یکی از عوامل تاثیرگذار بر دیسک کمر است.

روش های تشخیص دیسک کمر

همه افراد دیسک کمر دارند، اما وقتی مردم می گویند دیسک کمر دارند، منظورشان این است که دیسک کمرشان پاره یا معیوب است. بیماری دیسک کمر را می توان با چند روش تشخیص داد: مهم ترین آن ها شرح حال گرفتن از بیماریست که به مطب مراجعه کرده است. در بیماری دیسک کمر، درد شدید معمولاً به طور ناگهانی در پشت یا پشت ساق پا حس می گردد. به طور معمول یک طرفه و برخی اوقات دو طرفه است. امکان دارد که یک بیمار سابقه کمردرد عجیبی را قبلا داشته باشد، ولی به طور ناگهانی کمردرد یا پا درد بسیار شدیدی را تجربه کند. به طور عادی درد دیسک کمر در مسیر عصب سیاتیک قرار دارد. این درد از کمر آغاز می گردد و به لگن و پشت ران و سپس به پشت ساق می رسد.

راه دوم برای تشخیص درد دیسک کمر، معاینه بیمار است. بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران در صورت معاینه بیمار، پای بیمار را بلند کرده و باعث درد یا تشدید درد بیمار می گردد. در نتیجه جهت ثابت کردن تشخیص پارگی یا بیماری دیسک کمر می توان از ام آر آی استفاده کرد که دیسک کمر را به طور کامل نشان می دهد و همچنین نوع بیماری دیسک، وسعت و پارگی آن و در ضمن محل بیرون زدگی دیسک را نمایش می دهد. در ضمن، از نوارهای عصبی و عضلانی می توان جهت اثبات کردن پارگی دیسک کمر و تشخیص درد دیسک کمر استفاده کرد.

دیسک کمر چگونه پاره می شود؟

دیسک کمر به دلیل انجام حرکات پی در پی که در بدن انسان رخ می دهد، به مرور زمان فرسوده می شود، زیرا کمر انسان به طور میانگین ​​8 هزار بار در روز حرکت دارد و موجب ایجاد شکاف های ریز درون دیسک می شود. معمولا ترک های دیسک دائما در بدن انسان ایجاد می شود و به تدریج بهبود می یابد. می توان ذکر کرد که دیسک خود ترمیم می گردد. فتق دیسک های کوچک معمولاً علائمی ایجاد نمی کند ولی در برخی از افراد با زمینه ژنتیکی، این ترک های کوچک بهبود نمی یابند و گاهی رشد می کنند و به هم پیوند زده می شوند و موجب ایجاد شکاف بزرگ در حلقه دیسک می شوند.

دیسک کمر چگونه پاره می شود؟

روش های درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر، راه حل های متعددی وجود دارد که هر یک از آن ها به نوعی تاثیر گذار هستند و می توانند موجب بهبود یافتن مشکل کمردرد شوند. در ادامه شما را با برخی از این روش ها بیشتر آشنا خواهیم کرد :

دارو درمانی : برخی از داروهای فاقد نسخه می توانند به تسکین درد کمک شایانی کنند. این داروها عبارتند از: ایبوپروفن، ناپروکسن و محصولات دیگر. اگر داروهای بدون نسخه تاثیرگذار نباشند، دکتر متخصص ممکن است مسکن های مخدر مانند کدئین یا اکسی کدون-استامینوفن (اکسی کانتین و موارد مشابه) را برای استفاده کوتاه مدت توصیه کند. بعضی از مسکن های عصبی مانند گاباپنتین (Neurontin، Gralize)، پره گابالین، دولوکستین، ترامادول و آمی تریپتیلین می توانند موجب درمان شدن درد ناشی از آسیب عصبی شوند. شل کننده های عضلانی نیز جهت اسپاسم یا گرفتگی عضلات برای فرد تجویز می گردند.

کمپرس سرد و گرم : 1 . کمپرس آب گرم: این نوع از کمپرس جهت کمتر شدن گرفتگی عضلات و بیرون زدگی دیسک کمر می تواند استفاده شود و سبب بیشتر شدن جریان خون و اکسیژن می گردد که می تواند به کاهش یافتن درد و شل شدن عضلات کمک کند. 2 . کمپرس آب سرد: این کمپرس نیز سبب درمان شدن التهاب و جراحات بافت نرم می شود.

فیزیوتراپی : فیزیوتراپی روش جهت توانبخشی است. فیزیوتراپی می تواند فعالیت های روزانه فرد را بهبود بخشد. فیزیوتراپی درمان هایی مانند ماساژ، کشش و سونوگرافی را بر روی بیمار انجام می دهد. تمرینات درمانی جهت بیشتر شدن انعطاف پذیری، قدرت، تعادل، هماهنگی و استقامت است. بیومکانیک شامل اصلاح شرایط بدن و آموزش روش صحیح و ایمن حرکت بدن است.

لیزر درمانی : درمان دیسک های کمر با امواج مادون قرمز و نور، روند بهبود عادی را تحریک می کند. انرژی نور به انتهای بافت ها نفوذ می کند، جریان خون را می افزاید و عملکرد طبیعی سلول ها را بازیابی می کند.

ماساژ و درمان دستی : ماساژ دادن کمر می تواند به کمتر شدن کمر درد کمک کند. ماساژ شامل ضربه زدن و مالش کنترل شده و همچنین دستکاری بافت های پشت و کمر است. ماساژ موجب بیشتر شدن جریان خون در بدن می شود و اجازه می دهد اکسیژن و مواد مغذی به عضلات برسد.

تزریق : برای کمتر شدن درد کمر و پا، تزریق اپیدورال به پشت انجام می گیرد. تزریق اپیدورال می تواند نشانه های درد و التهاب عصبی را می کاهد. تزریق اوزون و پی آر پی جزو سایر روش های درمان دیسک کمر هستند.

کمربندهای طبی : در صورتی که کمربند طبی بسته شود، می تواند به کمتر شدن درد یا تثبیت ستون فقرات کمک کند. نوع کمربند بستگی به تشخیص و برنامه درمانی دکتر متخصص دارد. کمربند طبی را می توان با درمان های غیر جراحی از جمله شل کننده های عضلانی و فیزیوتراپی استفاده نمود. بستن کمربند طبی پس از جراحی دیسک کمر، از جمله خشک شدن مهره ها یا جوش خوردن، برای تسریع دوره نقاهت مهم است.

طب سوزنی : طب سوزنی یکی از درمان های جایگزین دیسک کمر است که می تواند در صورت قرار دادن سوزن های کوچک در قسمت های خاصی از بدن منجر به ایجاد شدن انرژی در بدن شود.

بهترین ورزش برای دیسک کمر

برای بهبود یافتن دیسک کمر، از ورزش های مختلفی می توان استفاده کرد که در ادامه می خواهیم برخی از بهترین ورزش برای دیسک کمر را برای شما ذکر کنیم :

تمرینات کششی (برای بهتر شدن طول عضلات در عضلات کوتاه شده) : در این نوع کشش، تمریناتی برای بهتر شدن طول عضلانی عضلات کوتاه شده انجام می گیرد. بسته به مکانیسم‌های عصبی درگیر در فعال کردن سیستم گلژی تاندون‌های اندام، ماهیچه‌های کوتاه شده را می‌توان با کشش برای حداقل 30 ثانیه افزایش داد. تمرینات کششی یکی از بهترین ورزش برای دیسک کمر است.

تمرینات تقویت عضلات (برای بهبود قدرت عضلانی و استقامت عضلات ضعیف) : در این نوع تمرینات، حرکت های تقویتی و استقامتی عضلانی برای بهبود قدرت عضلانی و استقامت عضلات ضعیف آموزش داده می شود. این دسته از تمرینات را می توان با چند ست معین و وزن بیشتر و تکرارهای کم با هدف بهتر شدن قدرت عضلانی و با وزن کمتر و تعداد بیشتر جهت هدف بهبود استقامت عضلانی انجام داد.

تمرینات فلکشن (موثر در سندرم کمر و صورت) : در این نوع تمرین، هدف تقویت کردن عضلات خم کننده تنه و ستون فقرات است. عضلات اصلی در این تمرین، مربوط به عضلات شکم، خم کننده های لگن و عضلات سینه هستند.

تمرینات اکستانسور (موثر در بیماری های دیسک و اختلالات بیرون زدگی دیسک) : در این نوع تمرین، هدف آن است که عضلات تنه و ستون فقرات تقویت شوند. عضلات اصلی در این تمرین عضلات پشت ستون فقرات، عضلات پشت و باسن هستند. این تمرین کششی می تواند یکی از بهترین ورزش برای دیسک کمر باشد.

بهترین ورزش برای دیسک کمر

کلام آخر

دیسک کمر جزو بیماری هایی است که می تواند موجب آزار و اذیت بسیار زیاد در افراد شود. کسانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است نتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. برای درمان این مشکل، از روش های مختلفی می توان کمک گرفت که ما سعی کردیم در این مقاله انواع روش های درمان و بهترین ورزش برای دیسک کمر را برای شما بیان کنیم. از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید، از شما کمال تشکر را داریم. اگر هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در این زمینه دارید، می توانید در سایت جراحا با ما در میان بگذارید. با تشکر.

5/5 - (8 امتیاز)

نسرین شهری

سلام من نسرین شهری هستم. حدود 2 سال هست که کار نویسندگی و تولید محتوا در حوزه پزشکی انجام می دهم؛ سعی کردم که بهترین مطالب حوزه پزشکی را گردآوری کنم و در اختیارتان قرار دهم. اگر سوال یا پیشنهادی درباره محتوای سایت داشتید خوشحال می شوم از طریق دیدگاه ها با من در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا